Xiaomi zmieni politykę cenową. Będzie drożej

Xiaomi jest doskonale znane przede wszystkim z wysokiej jakości i niskiej ceny. Szef Xiaomi zapowiadał niegdyś, że chce utrzymać marżę na poziomie 5%. Oczywiście taką deklaracją podbił rzeszę serc. Kto nie chce dobrego sprzętu za grosze? Jednak od tamtej deklaracji opłynęło nieco czasu i sporo się zmieniło. Ostatnio ten sam szef Xiaomi, Lei Jun zapowiedział, że ceny jego urządzeń staną się nieco droższe. Co to znaczy?

Xiaomi zmieni politykę cenową

Przede wszystkim trzeba najpierw wyjaśnić skąd taka zmiana. Otóż Xiaomi ma się stać teraz marką bardziej luksusową, która o klientów będzie walczyć już nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością. Oczywiście oznacza to potrzebę zwiększenia inwestycji. Co roku drożeją surowce i podzespoły. Rosną też wypłaty dla pracowników. Te czynniki już wcześniej wpływały na wzrost cen kolejnych flagowych modeli. Na przykład Mi 5 został wyceniony na 1999 juanów, Mi 6 na 2499, Mi 8 na 2699, a Mi 9 na 2999 juanów. Jeśli jednak Xiaomi chce przebić konkurencję, musi oferować więcej, a to wymaga wspomnianych już inwestycji. Te z kolei, muszą prowadzić do podniesienia cen.

Czy oznacza to, że producent całkowicie odsunie się od średniej półki i swojej idei udostępniania wszystkim nowych technologii za niewielkie pieniądze? Nie. Nie dawno Xiaomi wydzieliło markę Redmi jako typowo średnio-półkową. Jeszcze wcześniej utworzyło markę Pocophone, która flagowe podzespoły oferuje naprawdę za grosze. Zdaje się więc, że Xiaomi idzie śladami Huawei, który stworzył markę Honor, żeby dalej celować w średnio-półkową część rynku, a przy tym samemu móc się wykreować na markę luksusową. Trzeba przyznać, że ten krok okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie dziwi więc, że Xiaomi robi podobnie.

Jesteśmy jednak bardzo ciekawi jak dalece w perspektywie czasu podrożeją flagowce chińskiego giganta…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *