Wynajem mieszkań – jak bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie?

Wynajem mieszkań jest dziś bardzo popularny. Wiele osób celowo inwestuje środki w zakup lokali mieszkalnych, żeby czerpać z tego dodatkowy stały przychód. Niestety nie zawsze trafi się na uczciwego lokatora i wtedy mogą się zrodzić poważne problemy. Jak w takim razie bezpiecznie wynająć mieszkanie? Na co warto zwracać szczególną uwagę?

Wynajem mieszkań – poznaj najemcę

W zasadzie to, czy wynajmowanie mieszkania będzie przebiegać bezproblemowo, czy nie w największej mierze zależy od tego komu je wynajmiemy. Dlatego właśnie ważne jest, żeby przed podpisaniem umowy zweryfikować potencjalnego lokatora. Warto upewnić się czy aby na pewno osoba zainteresowana najmem mieszkania jest tym, za kogo się podaje. Dobrze jest też dopytać trochę o sytuację życiową (oczywiście nie o sprawy bardzo osobiste), o kwestię pracy. Można poprosić o przedstawienie raportu z Biura Informacji Kredytowej albo jakiegoś dokumentu potwierdzającego, że dany człowiek ma dochody, z których będzie w stanie płacić. Jeśli mamy do czynienia z uczciwą osobą, nie powinna mieć nic przeciwko temu. Natomiast jeśli to ktoś nieuczciwy, szybko się zorientujemy.

Już podczas pierwszej rozmowy, którą odbywamy zwykle przez telefon dobrze jest zadać kilka prostych pytań. Na przykład: czy obecnie wynajmuje Pan/Pani mieszkanie? Dlaczego chce je Pani zmienić? Jeśli odpowiedzi będą zawiłe i niespójne albo jakby wymyślane na poczekaniu, to lepiej dać sobie spokój. Niejeden przekonał się, że lepiej przez chwilę mieć puste mieszkanie niż męczyć się potem z problematycznymi lokatorami.

Wynajem mieszkań – odpowiednia umowa

Jeśli znajdziemy już odpowiednią osobę, pozostaje kwestia dogadania szczegółów i podpisania umowy. Wiele wzorów umowy najmu można znaleźć w internecie, ale lepiej potraktować je rzeczywiście tylko jako wzór i sporządzić na ich podstawie własną. Dlaczego? Dlatego, że te umowy są zwykle bardzo ogólne, a nam powinno zależeć na zamieszczeniu w dokumencie jak najwięcej informacji, które będą nas potem chronić. Należy na przykład dokładnie omówić z przyszłym lokatorem kwestię odpowiedzialności finansowej za zniszczenia lub naprawę usterek i ustalenia utrwalić na piśmie. Dzięki temu żadna ze stron nie będzie potem zaskoczona. Umowa powinna też zawierać okres najmu i ewentualnego wypowiedzenia. Oczywiście musi też informować o warunkach zwrotu kaucji.

Kodeks cywilny stanowi, że jeśli najem ma trwać dłużej niż rok należy podpisać umowę. Mimo to, nawet jeśli zamierzamy wynająć mieszkanie na krótszy czas, rozsądnie jest ją zawrzeć. Może być przydatna chociażby jako dowód, że to lokator dokonał zniszczeń, gdyby do tego doszło.

W umowie warto też zapisać na co się zgadzamy, a na co nie. Jeśli nie chcemy, żeby lokatorzy palili w mieszkaniu, trzymali w nim zwierzęta lub dokonywali jakiś zmian, miejmy to na piśmie.

wynajem mieszkań - umowa

Wynajem mieszkań – umowa najmu okazjonalnego

Bardzo korzystne dla wynajmującego jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Dzięki niej nie ma problemu z eksmisją lokatora po wygaśnięciu umowy. Taka umowa musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego (w ciągu 14 dni) i spełniać pewne warunki. Zawiera się ją na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Dokument musi być podpisany przez notariusza, a lokator musi wskazać miejsce, do którego ewentualnie będzie mógł się przenieść. Co więcej właściciel tego miejsca, musi wyrazić na to swoją zgodę na piśmie. Gdyby lokator nie płacił czynszu na mocy takiej umowy, możemy wypowiedzieć mu umowę najmu i nakazać opuszczenie mieszkania. Jeśli nie będzie chciał tego zrobić, sprawę możemy skierować do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Kiedy uzyskamy w sądzie tytuł wykonawczy, sprawę przekazujemy komornikowi, po czym następuje eksmisja.

Wynajem mieszkań, a kaucja zwrotna

W celu zabezpieczenia się coraz więcej najemców pobiera kaucję zwrotną od wynajmujących. Jest to pewna z góry ustalona kwota, którą lokator wpłaca przy podpisywaniu umowy, a którą ma otrzymać z powrotem kiedy będzie opuszczać mieszkanie, o ile nie wyrządzi żadnych szkód. Gdyby lokator miał nieterminowo płacić albo gdyby dokonał jakiś zniszczeń, to właśnie w kaucji właściciel mieszkania pokryje wydatki. Na ogół wysokość kaucji odpowiada wysokości jednomiesięcznej opłaty za mieszkanie. W przypadku mieszkań urządzonych w szczególnie wysokim standardzie, kaucja może być wyższa. Co do zwrotu kaucji, powinien nastąpić w ciągu miesiąca od opuszczenia lokalu przez lokatorów.

Wynajem mieszkań – protokół zdawczo-odbiorczy

O ile o kaucji większość doskonale wie, o tyle nadal nie wiele osób słyszało o protokole zdawczo-odbiorczym. Co to takiego? To dokument, który dokładnie określa co jest w mieszkaniu i w jakim jest stanie. Informuje też o stanie technicznym i stopniu zużycia instalacji, wszelkich mebli, sprzętów znajdujących się w lokalu. Dobrze jeśli protokół opatrzy się zdjęciami. Ten dokument zawiera też informacje o stanie liczników. Bez protokołu właściciel mieszkania może mieć duży problem, żeby udowodnić winę nieuczciwemu lokatorowi.

Wynajem mieszkań jest wygodnym sposobem na zwiększenie miesięcznego budżetu, ale trzeba pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Inaczej zamiast przychodu, będziemy mieli dodatkowe koszty i stracimy nerwy walcząc z nieuczciwym lokatorem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *