Telefony towarzyszą nam dziś na każdym kroku, ale używamy ich zupełnie inaczej niż na początku. Od czego się zaczęło? Pierwsza publiczna rozmowa przeprowadzona przez telefon komórkowy odbyła się 14 czerwca 1996 roku.  Historycznym modelem komórki, którego wtedy użyto był Ericsson GH388.

telefony - Ericsson GH388

Trzeba przyznać, że miał w zasadzie niewiele wspólnego z dzisiejszymi smartfonami. Wyglądał po prostu jak telefon stacjonarny bez kabla. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Dziś mamy już nie tyle telefony, ile smartfony. Ich możliwości wkraczają daleko poza wykonywanie połączeń. Dzięki nim możemy korzystać z internetu, organizować sobie plan dnia za pomocą różnych aplikacji, grać, robić zdjęcia, nagrywać filmy… A to i tak nie wszystko. A jakie telefony warto kupić?

Telefony w Polsce – najwięksi producenci

Obecnie na Polskim rynku działa wielu producentów urządzeń mobilnych, ale wśród nich najbardziej znani są: Apple, Samsung, Huawei, Honor, Xiaomi, Sony, Nokia, Motorola, LG, HTC. Tych właśnie producentów pokrótce opiszemy.

Telefony  APPLE

Apple istnieje już od 1976 roku. Początkowo ta amerykańska spółka produkowała jedynie komputery, ale stopniowo zaczęła poszerzać swoje portfolio. Pierwszy iPhone ukazał jednak dopiero się w 2007 roku. Urządzenia tej firmy od początku kojarzone są z prestiżem i wysoką ceną. Nie można im jednak odmówić także naprawdę wysokiej jakości.

Telefony SAMSUNG

Samsung to koreańska firma, która obecnie jest największym rywalem Apple. Historia tego giganta sięga 1938 roku, ale produkcją elektroniki Samsung zajął się w latach 60. XX wieku. Natomiast pierwszy telefon firma wyprodukowała w połowie lat 80. Dziś smartfony tej marki są doskonale znane, a linia flagowa Galaxy to połączenie eleganckiego designu i najnowszych technologii. Wpadką firmy były przypadki Galaxy Note 7, których bateria ulegała samozapłonowi. Mimo tych przypadków, Samsung nadal depcze po piętach Apple.

Telefony HUAWEI

Huawei jest chińską firmą, która narodziła się w 1987 roku. Smartfony tej marki zwłaszcza w ciągu ostatnich lat znacząco wybiły się spośród konkurencji. Tegoroczny flagowiec Mate 20 Pro zebrał mnóstwo pochwał. Jedną z cech wyróżniających telefony Huawei, jest to, że mają pojemną baterię. Firma zdecydowanie jest jednym z liderów na rynku smartfonów.

Telefony Honor

Honor jest marką Huawei, skierowaną do młodych ludzi, którym zależy na niższej cenie i ładnej obudowie. Choć smartfony Honor zyskały sobie grono fanów, to jednak bliżej im do średniej niż najwyższej półki i w ten segment były kierowane.

Telefony XIAOMI

Xiaomi to także chińska firma. Utworzono ją w 2010 roku, ale rozwija się niezwykle dynamicznie. Cechą charakterystyczną urządzeń tego producenta jest wysoka jakość, za niską cenę. Xiaomi produkuje chyba wszystko…  od inteligentnych koszy na śmiecie, po telewizory. Smartfony Xiaomi cieszą się ogromną popularnością i są rozchwytywane kiedy tylko się pojawią.

Telefony SONY

Sony to znany japoński producent elektroniki użytkowej istniejący od 1946 roku. Smartfony Sony są zaawansowane technologicznie i mają swoje grono fanów. Flagowali linia telefonów tej firmy to Xperia XZ. Modele tej firmy wyróżnia ich charakterystyczny, nieco kanciasty kształt i głośniki zapewniające dźwięk wysokiej jakości.

Telefony NOKIA

Nokia była swego czasu liderem wśród producentów telefonów komórkowych na naszym rynku. Każdy chciał mieć Nokię. Słynęła z niezawodności i długiej żywotności baterii. Potem jednak pojawili się groźni rywale (wymienieni już wyżej) i zepchnęli Nokię na dalszy plan. Niedawno jednak firma wróciła do gry w pięknym stylu. Trzeba natomiast zaznaczyć, że choć produkuje urządzenia dobrej jakości, pozycji lidera nie odzyskała i nie zapowiada się, żeby miała odzyskać w najbliższym czasie.

Telefony MOTOROLA

Motorola tak jak Apple narodziła się w Ameryce, ale daleko jej do jego pozycji. Choć firma produkuje dobre smartfony, to nie wybijają się specjalnie z tłumu. Można je za to kupić w znacznie przystępniejszych cenach niż telefony Apple.

Telefony LG

LG to koreański koncern, zajmujący się produkcją różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Telefony tej firmy są krótko mówiąc bardzo przyzwoite. Posiadają wszystko, co posiadać powinny. Mimo to producentowi trudno wyróżnić się na tle zaciętej konkurencji i zdaje się, że ostatnie flagowce firmy przeszły przez rynek bez większego echa. Mimo to warto się nimi zainteresować.

Telefony HTC

HTC pochodzi z Tajwanu. Przedsiębiorstwo powstało w 1997 roku. Ostatni flagowy model smartfona HTC spotkał się z falą krytyki ze względu na kampanię reklamową. Był to HTC U12+. Mimo to, urządzenia tej firmy są naprawdę dobre. Ich charakterystyczną cechą jest system HTC Edge Sense. Dzięki niemu można wywoływać różne funkcje telefonu odpowiednio naciskając jego obudowę.

Oczywiście na rynku można znaleźć także wielu innych producentów, których tu nie wymieniliśmy. Zdecydowaliśmy się napisać krótko o tych najbardziej znanych i rozpoznawalnych, o których też mówi się najwięcej. Warto jednak śledzić na bieżąco informacje o pojawiających się telefonach, bo wiele się dzieje na tym rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *