T-Mobile po cichu testuje 5G w Nowym Jorku

5G to gorący temat. Jedni na nie czekają, inni wprost przeciwnie. Tak, czy inaczej pojawienie się lepszej technologii jest nieuniknione i tak naprawdę, mamy nadzieję, że jednak większość jest za. Choć pojawienie się sieci 5G w całej Polsce to kwestia przyszłości, są już miejsca, gdzie operatorzy rozpoczynają testy. Tym razem dowiedzieliśmy się o potajemnych testach T-Mobile w Nowym Jorku. Ale w Polsce też operator już testuje 5G.

T-Mobile po cichu testuje 5G

T-Mobile nie ogłosił żadnych testów, ani nie poinformował o nich w oficjalnych źródłach. Skąd w takim razie wiemy o tych cichych testach? Otóż pewien użytkownik Twittera @Milanmilanovic był w stanie odebrać sygnał 5G w wielu częściach Manhattanu.

Jak to możliwe skoro T-Mobile nie sprzedaje żadnego urządzenia obsługującego 5G? Otóż Milanowi udało się to za pomocą Galaxy S10 5G, którego zakupił u innego operatora – Verizon. Odblokował smartfon i dzięki temu mógł uzyskać sygnał i przetestować prędkość sieci 5G T-Mobile. Być może operator planuje uruchomienie tej sieci w Nowym Jorku, jako jednym z pierwszych miejsc? Zapewne niedługo sprawa się wyjaśni.

Co ciekawe Milan opublikował na Twitterze wyniki testów prędkości internetu. Prędkość pobierania wyniosła 495 Mb/s, a wysyłania 60 Mb/s. Pierwszą wartość widać na filmiku, jaki zamieścił na Twitterze. Natomiast drugą w innym tweecie.

T-Mobile 5G

T-Mobile nie poinformował jeszcze kiedy zamierza wprowadzić 5G, ale sam fakt, że ją testuje sugeruje, że będzie to dość niedługo. Operator planuje wykorzystać kanał radiowy 600 MHz, którego obecnie używa dla ultra-niskich częstotliwości LTE. Zapewne połączy je z pasmem 2,5 GHz, żeby wdrożyć ogólnokrajową niskopasmową sieć 5G. Wyższe pasma operator będzie wykorzystywał w gęsto zaludnionych miejscach, takich właśnie jak Nowy Jork. Te informacje dotyczą 5G od T-Mobile w USA, a co będzie w Polsce?

W centrum Warszawy T-Mobile uruchomił już 5 stacji bazowych 5G. Stacje pracują w paśmie 3,5 GHz, na kanale radiowym 100 MHz. Póki co jednak wszystko to tylko sfera testów. Żeby powstała prawdziwa, ogólnopolska sieć nowej generacji potrzeba jeszcze nieco pracy i zmian w przepisach. Ile to wszystko potrwa? Nie wiadomo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *