Sony Xperia 1 – flagowiec, który idzie w inną stronę

Choć najgorętszym tematem ostatnich dni są składane smartfony Huawei i Samsunga, a w drugiej kolejności flagowce Samsunga, to jednak na nich tegoroczne nowości się nie kończą. Na targach MWC 2019 także inni producenci pokazali swoje flagowce na ten rok. Jednym z nich był Sony, który zaprezentował smartfon Xperia 1. I choć urządzenie zostało przyćmione wspomnianymi na początku nowościami, to jednak warto poświęcić mu nieco uwagi. Dlaczego?

Sony Xperia 1 – specyfikacja

Prezes Sony Mobile Communications – Mitsuya Kishida – powiedział: “Mamy nową wizję marki Xperia, która dostarczy naszym klientom wrażeń, o jakich wcześniej nie marzyli. Idziemy coraz dalej w poszukiwaniu innowacji, a nasza nowa Xperia prezentuje technologie z wieloma funkcjami profesjonalnej klasy, zapewniając nowy poziom kreatywności w rozrywce smartfonowej, który jest możliwy tylko z Sony.”

Flagowa Xperia 1 ma być ilustracją powyższych słów, które notabene brzmią obiecująco. Co w takim razie ma do zaoferowania wiodący model Sony?

Xperia 1 – wyświetlacz

Zacznijmy od tego, że Sony nie powiela trendu proporcji wyświetlacza 18:9. Xperia 1 ma wyświetlacz w formacie 21:9. Dlaczego tak? Ponieważ są to proporcje obrazu kinowego. Żeby wrażenia podczas oglądania filmów były jak najpełniejsze, wyświetlacz wspomaga technologia znana z telewizorów Sony BRAVIA. Prócz tego flagowiec może się poszczycić 10-bitową głębią tonalną, która umożliwia oglądanie głębszych odcieni czerni i dużej palety przejść tonalnych. Wyświetlacz OLED o przekątnej 6,5 cala i rozdzielczości 4K (1644 x 3840 pix.) został też wyposażony w Tryb Kreatora, dzięki któremu filmy wyświetlane są z dokładnie taką kolorystyką, jaką zamierzyli twórcy. Przechodząc do konkretów, mamy tu przestrzeń barwną TU-R.2020 i skalę barw DCI P3 o temperaturze bieli Iluminat D65. Prócz tego wyświetlacz pokryty jest szkłem Gorilla Glass 6.

Sony Xperia1

Xperia 1 – aparaty i dźwięk

Skoro mowa o obrazie, nie można nie poruszyć w tym miejscu tematu aparatów. Z tyłu mamy potrójny aparat o konfiguracji: 12 MP (f/1.6) + 12 MP (f/2.4) + 12 MP (f/2.4). Wysoka jakość zdjęć w dużej mierze ma być wynikiem działania odpowiednio dopracowanego oprogramowania. Jednym z jego elementów jest na przykład Eye AF (autofocus na oczy). Innym redukcja szumów RAW wzorowana na Sony Alpha oraz tryb Cinema Pro (profesjonalne rejestrowanie wideo). Do tego Xperia 1 umożliwia kręcenie filmów w rozdzielczości 4K HDR, a także w trybie Super Slow Motion (960 fps).

Zdjęcia robione aparatami flagowej Xperii zachowają wysoką jakość i czystość nawet, jeśli fotografowany obiekt będzie w ruchu albo będą robione przy słabym świetle. Stabilizacja obrazu SteadyShot pozwoli też nagrywać filmy pozbawione drgań. A jak będzie z jakością dźwięku?

Sony zastosował technologię Dolby Atmos, dzięki której można cieszyć się przestrzennym dźwiękiem. To sprawi, ze oglądanie filmów na tym smartfonie będzie czystą przyjemnością.

Xperia 1 – procesor i zasilanie

A teraz zajrzymy głębiej. Sercem urządzenia jest najnowszy Snapdragon 855 wspierany przez 6 GB RAM-u. System jaki dostała Xperia 1 to Android 9.0 Pie. Smartfon otrzyma baterię o pojemności 3330 mAh. Długość jej pracy mają zapewniać funkcje: Smart Stamina, Battery Care i Xperia Adaptive Charging.

xperia 1 tył przód

Xperia 1 – flagowiec inny niż wszystkie

Sony ewidentnie pokazał przez swoje nowe dzieło, że nie zamierza ślepo podążać za tłumem. Kinowe proporcje ekranu to coś, co wyróżnia Xperię. Ale tym, co czyni ją naprawdę unikatową jest bardzo profesjonalny tryb kręcenia filmów, jakiego nie ma w żadnym innym smartfonie. Ponadto Xperia 1 nadal pozbawiona jest notcha w jakiejkolwiek postaci. Na górze znajduje się po prostu cienka czarna ramka z aparatem i głośnikiem.

Niestety trudno oczekiwać, żeby flagowiec Sony był tani. Choć jeszcze nie znamy cen, spodziewamy się, że będą wysokie. Do sprzedaży smartfon trafi z końcem wiosny br. w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, białej, fioletowej i szarej. Choć sama specyfikacja i wygląd raczej nie ulegną zmianie, to wciąż jeszcze trwają prace nad oprogramowaniem.

Tymczasem dla osób, które nie potrzebują flagowca i celują raczej w średnią półkę, Sony przygotowało także 2 tańsze modele smartfonów. Są to Xperia 10 i Xperia 10 Plus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *