Nieruchomości – czy warto w nie inwestować?

Nieruchomości na wynajem są dziś bardzo popularnym sposobem na uzyskiwanie pasywnego przychodu. Okazuje się, że szalony popyt na mieszkania deweloperskie napędzają właśnie osoby, które traktują nabyte lokale jako inwestycję. Niektórzy od razu wykupują kilka mieszkań. Czy w takim razie warto inwestować w nieruchomości na wynajem?

Sprawdź: Wynajem mieszkań – jak bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie?

Nieruchomości na wynajem – skala zysku

Jednym z ważniejszych kryteriów oceny rentowności takich inwestycji jest przyjrzenie się statystykom i przeanalizowanie zysków. Na ten moment utarło się, że w skali roku możemy liczyć na zysk w wysokości 4-5%. Wiele osób postrzega inwestycję w mieszkania na wynajem jako opłacalną także dlatego, że nawet gdyby sytuacja na rynku się zmieniła, nie zostają z pustymi rękami. Zawsze mieszkanie można po prostu sprzedać lub zostawić dzieciom. Tak, czy inaczej jeśli wynajem przestanie się opłacać nadal mamy mieszkanie, którego wartość wzrasta wraz z inflacją.

Korzyści z wynajmowania nieruchomości

Sam zysk finansowy to jedna korzyść płynąca z wynajmowania nieruchomości. Niektórzy podkreślają też inne:

  • w razie choroby czy wypadku, który uniemożliwiłby Ci pracę, masz zabezpieczenie Ty i Twoja rodzina
  • dzięki wynajmowaniu nieruchomości można osiągnąć niezależność finansową
  • pilnowanie nieruchomości nie zabiera tyle czasu, co praca na etacie, więc można zyskać czas.

Warto podkreślić, że kiedyś znacznie popularniejszym sposobem na pomnażanie środków było porostu odkładanie ich na lokacie. Obecnie oprocentowanie lokat jest na tyle niskie, że przestało być opłacalne. Z analizy BNP wynika, że również obligacje ustępują pod względem opłacalności wynajmowaniu mieszkań.

Wszystko to brzmi bardzo ładnie, ale czy jest też druga strona medalu? Z jakim ryzykiem musi się liczyć osoba, która zamierza zainwestować w nieruchomości? I na co zwracać uwagę, żeby mądrze zainwestować?

Inwestycja w mieszkania do wynajęcia, a ryzyko

O tym, że na rynku nieruchomości też zdarzają się niespodzianki przypomina 2008 rok, kiedy doszło do wielkiego kryzysu finansowego. W tym momencie opłacalność inwestycji w mieszkania do wynajęcia jest niepodważalna. Trudno jednak stwierdzić co będzie za kilka lat. Może się zdarzyć, że ceny najmu spadną, a stopy procentowe i koszty kredytu wzrosną.

A już teraz może się trafić lokator, który narobi szkód i jeszcze zadłuży mieszkanie. Czasem ktoś rezygnuje z najmu, a nie od razu znajdzie się kolejny chętny, tymczasem za mieszkanie trzeba płacić.

nieruchomości do wynajęcia

W tej chwili mieszkań do wynajęcia jest coraz więcej. Trudno przewidzieć kiedy i jaki dokładnie będzie to miało wpływ na ceny najmu. Tak czy inaczej, jeśli ktoś chce inwestować w nieruchomości dobrze jest zrobić to mądrze. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkań?

W jakie nieruchomości inwestować?

Ponieważ cały artykuł poświęcony jest konkretnej części rynku nieruchomości, mianowicie mieszkaniom do wynajęcia, więc i o nich będziemy tutaj mówić. Jakie w takim razie mieszkania będą mądrą inwestycją?

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze jest lokalizacja nieruchomości. W większym mieście, zawsze zarobimy na mieszkaniu więcej niż w małej miejscowości. Kolejna sprawa to odległość od centrum. Im bliżej centrum, tym lepiej. Przy czym mieszkania położone przy mniejszych ulicach, w bardziej zacisznych zakamarkach będą chętniej wynajmowane. Ważne jest też, żeby wybierać miejsca dobrze skomunikowane z różnymi częściami miasta, np. blisko metra.

Oprócz lokalizacji, warto jeszcze zainteresować się tym, ile w ogóle jest mieszkań do wynajęcia w danej okolicy. Im jest ich więcej, tym pewniejsze, że ceny najmu będą niższe. Konkurowanie ceną staje się w takich sytuacjach dość popularnym procederem. Lepiej poszukać lokalu w okolicach, gdzie nie ma zbyt wielu lokali do wynajęcia i gdzie nie ma miejsc na stawianie nowych osiedli przez deweloperów.

Podsumowując, inwestowanie w nieruchomości do wynajęcia – konkretnie mieszkania – jest na ten moment opłacalne. Nie jest to jednak inwestycja zupełnie pozbawiona ryzyka, a żeby była opłacalna, trzeba właściwie wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *