Co to jest i jak działa NFC?

Wiele osób szukających dla siebie smartfona zwraca uwagę na to, czy urządzenie posiada funkcję NFC. Dlaczego stała się dziś taka ważna? Co to w ogóle jest NFC i jak działa? Jak go używać i czy to jest bezpieczne? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te i inne pytania. Znajdziecie tu wszystko, co powinniście wiedzieć w temacie NFC.

Co to jest NFC i jak działa?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia czym jest NFC. Sam skrót pochodzi od angielskiej nazwy Near Field Communication i oznacza dosłownie komunikację bliskiego pola. Dokładniej chodzi tu o radiową komunikację między urządzeniami znajdującymi się w odległości do 20 cm od siebie. Komunikacja taka opiera się na poniższych parametrach:

  • pasmo 2 GHz
  • częstotliwość 13,56 Hz
  • przepustowość 106, 212, 424 lub 848 kbit/s.

Wykorzystuje się w niej magnetyczną indukcję dwóch pętli anten znajdujących się w pobliżu. Nie potrzeba więc żadnych dodatkowych kabli i łączników, żeby połączyć ze sobą dwa urządzenia.

Do czego to służy?

W gruncie rzeczy NFC może służyć łączeniu ze sobą nie tylko 2 telefonów, ale również telefonu z głośnikiem czy słuchawkami. Dzięki szybkiemu połaczeniu dwóch urządzeń, można łatwo i szybko wymieniać między nimi różne pliki. Można np. dostarczać dźwięk do słuchawek. Dziś jednak NFC wykorzystuje się głównie do wykonywania płatności zbliżeniowych. Jest to możliwe dzięki współpracy tej technologii z aplikacjami bankowymi. Telefon może więc zastąpić kartę płatniczą, dzięki czemu można zrobić zakupy nawet, kiedy nie mamy przy sobie portfela. To bardzo wygodne rozwiązanie i wielu coraz chętniej z niego korzysta.

Dlaczego nie bluetooth?

Niektórzy dostrzegając podobieństwa w działaniu NFC i bluetooth, zastanawiają się czym właściwie się różni działanie tych technologii? Najważniejsza różnica to brak konieczności parowania urządzeń. Tutaj wystarczy po prostu zbliżyć do siebie dwa urządzenia, żeby przesłać między nimi pliki, więc cała operacja zachodzi zdecydowanie szybciej. Druga sprawa to różnica w odległości. Bluetooth ma większy zasięg działania. Urządzenia można ze sobą sparować nawet jeśli są od siebie oddalone o 100 do ok. 140 m, co jest nie możliwe przy NFC. W różnice techniczne nie będziemy się zagłębiać. Ale czy korzystanie z NFC jest bezpieczne?

Czy to bezpieczne?

Mówiąc krótko i na temat, tak. Korzystanie z technologii NFC jest bezpieczne zarówno jeśli chodzi o przesyłanie plików, jak i o dokonywanie płatności zbliżeniowych. Te ostatnie chroni moduł Secure Element. Do tej pory nie zdarzyło się jeszcze, żeby ktoś został okradziony prze NFC i z różnych względów nie jest to w praktyce możliwe.

Co to są tagi NFC i jak z nich korzystać?

Poruszając temat technologii komunikacji krótkiego zasięgu, nie można nie poruszyć jeszcze jednej kwestii. Chodzi o tagi NFC. Co to takiego? To niewielkie czipy, które mogą mieć formę breloczka lub naklejki. Kosztują niewiele (kilka, kilkanaście zł), ale mają szereg zastosowań. Można je umieszczać w dowolnym miejscu i zaprogramować w sposób, który uznamy za najlepszy. Na przykład jak?

Można chociażby przykleić taki tag przy drzwiach wejściowych do mieszkania i zaprogramować tak, żeby po zbliżeniu do niego smartfona, włączał w nim tryb WiFi i powiedzmy wyciszał urządzenie ustawiając wibracje. Można też przykleić tag w samochodzie i zaprogramować tak, żeby po zbliżeniu do niego smartfona, włączał się w nim GPS. Możliwości jest bardzo wiele i sami możemy wymyślać kolejne. Do samego programowania potrzebna będzie odpowiednia aplikacja, ale pobranie jej zajmie tylko kilka chwil. Wybór zresztą też jest spory, więc łatwo znaleźć coś dla siebie.

Na koniec pozostaje zapytać, czy Wy korzystacie z NFC i czy kupilibyście smartfon, który go nie posiada?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *