Mieszkania Warszawa – rynek wtórny czy pierwotny?

Jeśli chodzi o wybór mieszkania Warszawa z pewnością jest miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. To wielkie miasto stale się rozrasta. Powstaje mnóstwo nowych osiedli, więc rynek pierwotny wciąż się poszerza, ale nie brak też mieszkań na rynku wtórnym. Często osoba, która planuje zakup mieszkania w Warszawie stoi przed dylematem co będzie lepsze – lokal z rynku wtórnego czy pierwotnego?  Żeby podjąć słuszną decyzję warto przeanalizować wady i zalety zarówno nieruchomości z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. I właśnie tym się zajmiemy w niniejszym artykule.

Mieszkania Warszawa – rynek wtórny – zalety

Zacznijmy od rynku wtórnego. Pośród zalet mieszkań z drugiej ręki niewątpliwie należy wymienić możliwość negocjacji ceny. Często właśnie cena jest jednym z najważniejszych kryteriów jakimi się kierujemy dokonując wyboru. Kiedy idziemy obejrzeć istniejące już mieszkanie, które było przez kogoś latami użytkowane, szybko możemy dostrzec elementy, które pomogą nam uciąć nieco z pierwotnie wymaganej przez właściciela kwoty.

Kolejną zaletą jest możliwość oceny na ile prawdopodobne jest, że zmieni się nam widok przed oknami. Dotyczy to mieszkań ulokowanych na starych osiedlach. Zwykle nie da się w nie wcisnąć nowych budynków, więc mało prawdopodobne jest, że zostaniemy zaskoczeni budową tuż obok. Co ważne, na starych osiedlach odległości między budynkami są zwykle większe, niż na tych nowych.

Kupowanie mieszkania w Warszawie z rynku wtórnego przebiega szybko. Nie musimy czekać na wzniesienie budynku. Wiemy też z jakich materiałów został wzniesiony, co naprawdę ma duże znaczenie. Bo nowe, w naszych czasach absolutnie nie oznacza lepsze.

Dla tych, którzy szukają mieszkania w centrum miasta, niekiedy zakup lokalu z rynku wtórnego jest po prostu jedyną możliwością. Nowe osiedla rzadko powstają w samym centrum z tej prostej przyczyny, że nie ma tam już na nie miejsca.

Jak widać jest sporo zalet, a co z wadami?

mieszkania Warszawa - rynek wtórny

Mieszkania Warszawa – rynek wtórny – wady

Jakie wady mają mieszkania w Warszawie, które kupujemy na rynku wtórnym? Ich też jest sporo. Zacznijmy od tego, co najbardziej oczywiste – takie mieszkania są stare.  Mieszczą się w starych budynkach ze starymi instalacjami. Oczywiście te są cyklicznie wymieniane, ale zanim do tego dojdzie mogą zdarzać się awarie. Na przykład przeciekająca rura, przez którą moknie Ci sufit, aż w końcu pojawia się grzyb. Trudno też ustalić w jakim stanie są ściany mieszkania, które Ci się spodobało. Być może zostały tylko odpowiednio odświeżone do sprzedaży, ale już po miesiącu popękają. Takie niespodzianki niestety mają niekiedy miejsce.

Następna wada, to bardzo ograniczona możliwość ingerowania w układ mieszkania. Ścian nośnych nie możesz wyburzyć, a bywa, że to właśnie ich układ jest najbardziej niefortunny. To w starym budownictwie trafisz na nieustawne czy zbyt długie pokoje. Z pewnością warto brać to pod uwagę podejmując decyzję o zakupie mieszkania. Warszawa na szczęście jest duża i na rynku wtórnym mamy spory wybór.

Idąc dalej, trzeba podkreślić, że w większości przypadków mieszkania z rynku wtórnego wymagają gruntownego remontu. Często są urządzone w starym stylu i wszystko trzeba wymienić. Co prawda w nowym budownictwie, też konieczne jest wykończenie mieszkania na własną rękę, ale nie musimy na przykład kuć kafelków czy zrywać starych, zniszczonych podłóg.

W przypadku używanego mieszkania trzeba też zachować szczególną ostrożność i upewnić się czy przypadkiem nikt nie jest w nim zameldowany oraz, czy lokal  nie jest zadłużony. A różnie z tym bywa.

Jak w takim razie ma się sprawa w przypadku mieszkania Warszawa z rynku pierwotnego?

Mieszkania Warszawa – rynek pierwotny – zalety

Nowe mieszkania mają sporo zalet. Już samo to, że są nowe właśnie jest ich wielką zaletą. Możemy być spokojni o wszelkie instalacje, a cena czynszu będzie niska ze względu na brak funduszu remontowego. Nowość to też świeżość. Otrzymujemy mieszkanie, które nie śmierdzi papierosami, czy np. kotem. Może to drobiazg, ale ma wielki wpływa na samopoczucie.

Kolejną zaletą o jakiej trzeba wspomnieć jest możliwość wpływania na rozkład swojej nieruchomości. Możemy wybrać taki plan mieszkania, jaki będzie nam najbardziej odpowiadał. Ogólnie rzecz ujmując, nowe projekty znacząco różnią się od tych sprzed 60 lat…  Są zdecydowanie bardziej funkcjonalne, więc większość z nich będzie nam raczej pasować.

Nowe mieszkania w Warszawie powstają w obrębie nowych osiedli, które zazwyczaj są chronione przed osobami z zewnątrz, więc można się w nich czuć bezpieczniej. Dodatkowo nowe osiedla są budowane tak, żeby każdy miał swoje miejsce parkingowe, więc znika problem, który towarzyszy wielu mieszkańcom starych mieszkań.

mieszkania Warszawa - rynek pierwotny

Mieszkania Warszawa – rynek pierwotny – wady

Jeśli chodzi o wady nowych mieszkań w Warszawie, to ich też trzeba kilka wyliczyć. Jedną z nich jest stosunkowo wysoka cena. A przecież to nie jest cena za w pełni gotowe mieszkanie. Niemałe pieniądze pochłonie samodzielne wyposażenie i urządzenie go.

Koleją wadą jest to, że niestety coraz częściej deweloperzy, chcąc zarobić jak najwięcej, korzystają z gorszych materiałów co wychodzi już po kilku latach. Dlatego jeśli interesuje Cię jakaś nieruchomość, najpierw sprawdź jakie opinie ma dany deweloper i w jakim stanie są inne osiedla, które zbudował.

Dodatkowo jeśli decydujemy się na mieszkanie od dewelopera, musimy się liczyć z tym, że nie wprowadzimy się do niego szybko. Co więcej, możemy mieć problem z wzięciem kredytu na zakup mieszkania. W przypadku lokalu na początkowym etapie budowy, bank może odmówić nam pożyczki. Warto pamiętać, że zawsze jest to pewne ryzyko zapłacić za mieszkanie, które jeszcze nie zostało wybudowane. Niestety zdarza się, że ktoś je podejmie i wiele na tym straci.

Mieszkania Warszawa – z którego rynku?

Wracając teraz do początkowego pytania, trzeba wyraźnie podkreślić, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno nowe, jak i stare mieszkania w Warszawie mają swoje wady i zalety. O tym, co będzie lepsze w naszym wypadku zadecydują więc osobiste preferencje i możliwości finansowe. Możemy się natomiast cieszyć, że jeśli chodzi o mieszkania Warszawa naprawdę zapewnia duży wybór lokali i na rynku pierwotnym, i wtórnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *