Mieszkania na sprzedaż – jak je wycenić i szybko sprzedać?

Ten artykuł może się przydać zwłaszcza osobom, które mają mieszkanie na sprzedaż. Być może zastanawiacie się za ile właściwie powinniście je wystawić? Jak to zrobić? I jak bez ponoszenia kosztów, sprzedać mieszkanie za możliwie wysoką kwotę? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i udzielić nieco praktycznych rad. Mieszkania na sprzedaż będą tematem, który omówimy dziś z wielu stron.

Mieszkania na sprzedaż – najpierw sprawdź czy możesz je sprzedać

Jeśli postanowiłeś sprzedać mieszkanie to, zanim się za to zabierzesz, sprawdź najpierw czy zgodnie z prawem możesz to zrobić. Jeśli okaże się, że w księdze wieczystej ktoś inny widnieje jako właściciel, będzie to poważna przeszkoda. Dobrze więc przejrzeć różne dokumenty, które pomogą ustalić czy aby nikt nie jest w mieszkaniu dodatkowo zameldowany, czy jesteś jedynym właścicielem itp.

Dokumenty, które rozjaśnią sytuację to:

  • podstawa własności czyli np. akt notarialny potwierdzający zakup mieszkania albo otrzymanie go w spadku
  • zaświadczenie z urzędu o tym, że nikt dodatkowy nie jest zameldowany w mieszkaniu
  • zaświadczenie ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej o niezaleganiu z opłatami

To takie niezbędne minimum, żeby ze spokojem zabrać się za przygotowywanie mieszkania na sprzedaż.

Wycena mieszkania na sprzedaż

Jeśli wiesz już, że wszystko z Twoim mieszkaniem jest w porządku i możesz je sprzedać, przychodzi czas na wycenę. Wbrew pozorom wcale nie jest to łatwe. Bardzo często prawdziwą wartość mieszkania powiększamy o wartość sentymentalną jaką dla nas ma. Kolejną przyczyną jest sugerowanie się tym za ile kolega sąsiada sprzedał swoje mieszkanie. Wiecie o co chodzi. Jak w takim razie zabrać się do rzetelnej wyceny? Zacznij od analizy konkurencji.

Mieszkania na sprzedaż – analiza konkurencji

Analiza konkurencji polega po prostu na przejrzeniu ofert mieszkań z Twojej okolicy o podobnym standardzie i takiej samej liczbie pokoi. Zwracaj uwagę nie tylko na to za ile ktoś wystawił swoje mieszkanie, ale też na to ile wyświetleń miało jego ogłoszenie i jak dawno zostało zamieszczone. Szybko dostrzeżesz oferty o zawyżonej cenie.

Mieszkania na sprzedaż – ocena zalety i wady

Kolejnym krokiem do wyceny powinna być analiza mocnych i słabych stron twojego mieszkania. Być może jest lepiej usytuowane, nieco większe albo bardziej ustawne niż większość? Ale może też wymagać remontu, mieć nieszczelne okna czy sprzęt AGD do wymiany. Spójrz na swoje mieszkanie krytycznie. Zastanów się na czym potencjalny klient będzie chciał negocjować cenę i czy aby nie będzie miał racji. Przemyśl też swoje argumenty.

Oprócz dwóch powyższych kroków, które pomogą ci ustalić rzeczywistą wartość mieszkania na sprzedaż, dobrze będzie też spojrzeć na statystyki. Różne portale z ogłoszeniami udostępniają raporty cenowe, pokazujące za jakie pieniądze rzeczywiście sprzedają się mieszkania podobne do naszego. Można też skorzystać z porady rzeczoznawcy albo pośrednika. Kiedy już ustalimy za ile możemy sprzedać mieszkanie, czas na przygotowanie go do oglądania przez potencjalnych kupców. Sporo o tym jak przygotować dom na sprzedaż pisaliśmy w oddzielnym artykule. Podaliśmy w nim wiele porad, które sprawdzą się także w przypadku mieszkań, więc zajrzyjcie do niego.

Jak fotografować mieszkania na sprzedaż?

mieszkania na sprzedaż - zdjęcia

Jeśli już wiecie jak przygotować mieszkanie, możemy przejść do kolejnej kwestii. Chodzi o zdjęcia. Dobrze zrobione zdjęcia są nie do przecenienia. Natomiast te nieprzemyślane mogą zdecydowanie zmniejszyć zainteresowanie naszym ogłoszeniem. Co więc robić, a czego unikać?

  • Po pierwsze nie rób zdjęć w pośpiechu ani po ciemku. Zadbaj o jasne, naturalne oświetlenie. Dzięki temu kolory ścian, mebli i podług nie będą przekłamane, a cienie nie zmniejszą optycznie pomieszczeń. Co więcej ciemne zdjęcia wydają się ponure i kojarzą się z brudem. Dlatego nie rób zdjęć wieczorem!
  • Druga ważna sprawa to zachowywanie poprawności krzywizn. Podłoga ma być pozioma, a ściany pionowe. Nie rób zdjęć z ukosa.
  • Po trzecie staraj się fotografować tak, żeby sufit i podłoga zajmowały nie więcej niż 40% zdjęcia.

Poza powyższym zrób zdjęcia w każdym pomieszczeniu przynajmniej z dwóch stron. Nie fotografuj pojedynczych przedmiotów, choćbyś uważał je za najbardziej atrakcyjne. Staraj się ujmować jak najwięcej powierzchni pomieszczenia, żeby oglądający miał wyobrażenie całości. To naprawdę bardzo ważne. Oczywiście fatalne jest fotografowanie mieszkanie, które jest w nieładzie. Mieszkanie musi być dokładnie wysprzątane przed sesją. Ale o tym już się wiesz z artykułu o przygotowywaniu domu na sprzedaż 😉 Jeśli już zrobiłeś mistrzowskie zdjęcia mieszkania na sprzedaż, pozostaje napisać ogłoszenie i zamieścić je w internecie. Jak to zrobić?

Mieszkania na sprzedaż – jak napisać ogłoszenie?

Dobry opis mieszkania jest konkretny, przejrzysty i uświadamia korzyści jakie odniesie kupiec. Jak osiągnąć ten rezultat? Pisz krótkie zdania. Dziel tekst na akapity. Zamiast opisać tylko zaletę – np. mieszkanie jest świetnie zlokalizowane – opisz korzyści jakie z tego płyną, np. “Dzięki temu szybko dotrzesz do każdej części miasta i z każdej szybko wrócisz do domu, do rodziny”.

Pisząc ogłoszenie bądź uczciwy. Sam wiesz, że brzmi zabawnie zdanie “mieszkanie urządzone w wysokim standardzie” przy zdjęciach z PRL-owską meblościanką. Ludzie nie są ślepi ani głupi, wiedzą czym jest wysoki standard. Jeśli nie możesz powiedzieć o swoim mieszkaniu, że jest nowoczesne, też o tym nie pisz. Skup się w ogłoszeniu na czym innym.

Na koniec zachęć do działania słowami: “Zadzwoń i obejrzyj mieszkanie osobiście” albo “Napisz, jeśli mieszkanie Cię zainteresowało”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *