Czasy, kiedy całe życie mieszkało się w jednym miejscu zdecydowanie minęły. Dziś jesteśmy coraz bardziej mobilni i coraz częściej decydujemy się na wynajem mieszkania. Okazuje się jednak, że trafienie na odpowiednie lokum, wcale nie jest takie proste. Co więcej, trzeba uważać na sporo pułapek. Jak w takim razie wybrać mieszkania do wynajęcia? Na co uważać? Czemu się bardziej przyjrzeć? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Mieszkania do wynajęcia – ogłoszenia

Zwykle poszukiwania odpowiedniego miejsca zaczynamy od przejrzenia ogłoszeń. Zwracamy uwagę najchętniej na oferty ze zdjęciami. To całkiem zrozumiałe i rozsądne, bo pomaga dokonać wstępnej selekcji. Niektóre mieszkania od razu odpadają i nie tracimy na nie czasu. Pojawiają się się jednak również ogłoszenia bez zdjęć. Bywa, że po prostu mieszkanie jest w złym stanie i dlatego właściciel nie załącza fotografii, ale nie zawsze tak musi być. Zdarza się, że w mieszkaniu są jeszcze lokatorzy i trudno się z nimi umówić na zrobienie porządnych zdjęć. Może być też tak, że mieszkanie jest w trakcie remontu. Dlatego jeśli sam opis wydaje się nam odpowiadać, warto poprosić właściciela o dosłanie zdjęć. Bywa, że przez automatyczne odrzucanie ofert bez fotografii przepuszczamy naprawdę dobre okazje. Dlatego dobrze jest zwracać uwagę zarówno na oferty ze zdjęciami, jak i bez nich.

Kolejna ważna sprawa, ogłoszenia należy czytać UWAŻNIE i od początku do końca. Ważne informacje o jakiś niedogodnościach często podawane są dopiero na samym końcu. Czasem cena w tytule ma się nijak do tej, która umieszczona jest w treści oferty. Dlatego czytamy wszystko i to dokładnie.

Jeśli jakieś mieszkania do wynajęcia są wystawione w podejrzanie niskiej cenie, można przypuszczać, że będzie z nimi coś nie tak. Podobnie naszą podejrzliwość powinien wzbudzić fakt, że ogłoszeniodawca każe kontaktować się z nim bezpośrednio na maila, pomijając formularz kontaktowy portalu. Zdarza się, że w ten sposób oszust próbuje po prostu uniknąć zostawiania śladu po komunikowaniu się z ewentualnymi ofiarami.

Mieszkania do wynajęcia – nie płać przedwcześnie

Kiedy już znajdziemy interesujące nas ogłoszenia, przychodzi czas na kontakt z ogłoszeniodawcą. Jeśli za samo obejrzenie mieszkania ten życzy sobie pieniędzy, należy po prostu zrezygnować. To nieuczciwa praktyka, której celem jest po prostu naciąganie.

Jeśli korzystasz z usług biura nieruchomości, też uważaj na to kiedy i za co płacisz. Uczciwy agent powinien pokazać mieszkania dostosowane do naszych oczekiwań bez dodatkowych opłat. Powinien też poinformować nas o wszelkich kosztach związanych z najmem. To on przygotuje dokumenty i będzie pośredniczył w naszym kontakcie z właścicielem, także podczas podpisywania umowy.

Jedyną pełnoprawnie oczekiwaną z góry opłatą dla właściciela jest kaucja, ale wpłacamy ją dopiero przy podpisywaniu umowy. Inaczej znowu możemy zostać oszukani. Wcześniejsze wpłacanie kaucji to coś, co robimy na własną odpowiedzialność. Agent zwykle odradzi nam podejmowanie takiego ryzyka. A jeśli już chcemy się go podjąć, zadbajmy przynajmniej o pisemne potwierdzenie przekazania kaucji, opatrzone podpisem właściciela.

Mieszkania do wynajęcia – oglądamy mieszkanie

Zanim dojdzie do podpisania umowy dobrze jest uważnie obejrzeć mieszkanie. Trzeba dowiedzieć się, jaki jest stan mebli, sprzętu RTV, AGD oraz instalacji. Można na przykład rozglądając się po mieszkaniu, zapalić światło w każdym z pomieszczeń, odkręcić na chwilę wodę, włączyć kuchenkę. Zdarza się, że nieuczciwy najemca, chce ukryć jakieś poważne usterki, żeby to wynajmujący poniósł koszty naprawy. Na co więc patrzyć?

  • Ściany – czy gdzieś jest na nich pleśń, czy są czyste?
  • Gniazdka elektryczne – czy jest ich wystarczająca ilość, czy działają, nie są uszkodzone?
  • Łóżko – lepiej sprawdzić czy jest wygodne, żeby nie musieć potem inwestować w inne. Dobrze jest na chwilę usiąść na łóżku, sprawdzić czy się nie zapada, czy nie jest na tyle zużyte, że powinno zostać wymienione.
  • Piecyk gazowy – oczywiście już sama obecność piecyka oznacza wyższe rachunki, zwłaszcza jeśli mieszkanie jest też z niego ogrzewane. Jeśli to możliwe, lepiej znaleźć mieszkanie bez piecyka, a jeśli nie, warto przynajmniej upewnić się czy jest sprawny. W tym celu wystarczy odkręcić ciepłą wodę.
  • Hałas – jeśli podczas oglądania mieszkania okna są zamknięte, otwórz je. Wtedy dowiesz się, czy będziesz w stanie funkcjonować w danym mieszkaniu także latem.
  • Infrastruktura – zwróć uwagę na komunikację miejską w okolicy, na to czy w pobliżu są jakieś sklepy i czy będziesz miał gdzie parkować – jeśli jeździsz samochodem.

Oglądanie mieszkania to także najlepszy moment na zadanie ważnych pytań. Warto dowiedzieć się o terminy i formę płatności, o to jak właściciel zapatruje się np. na posiadanie zwierząt albo zapraszanie gości. Dobrze też zapytać o sąsiedztwo, o to kto odpowiada za ewentualne naprawy i tym podobne kwestie. Oczywiście ważne jest też, żeby właściciel rozumiał, że nie ma prawa do niezapowiedzianych wizytacji, zwłaszcza podczas naszej nieobecności. A różnie z tym bywa…

Mieszkania do wynajęcia – umowa

Jeśli już się zdecydujemy na konkretne mieszkanie, pozostaje ostatni ważny krok – podpisanie umowy. Co powinno się w niej znaleźć? Są to:

  • dane osobowe – zarówno najemcy, jak wynajmującego,
  • koszty – wszelkie opłaty powinny zostać określone w umowie,
  • kaucja – wysokość kaucji i warunki oraz termin jej zwrotu,
  • czas trwania umowy
  • prawa i obowiązki stron – w tym określenie kto ponosi odpowiedzialność finansową za jakie naprawy,
  • zasady wypowiedzenia umowy,
  • czas i miejsce podpisania umowy,
  • podpisy obu stron.

Umowę trzeba dokładnie przeczytać. Jeśli najemca jest uczciwy, żaden jej punkt nie powinien nas zaskoczyć. W razie niejasności, trzeba doprecyzować wszelkie kwestie.

Protokół zdawczo – odbiorczy

Coraz częściej poza samą umową, podpisuje się też protokół zdawczo – odbiorczy. To dokument, który zawiera dokładny opis tego, co znajduje się w mieszkaniu i stanu każdej z tych rzeczy. Można go uzupełnić zdjęciami. Taki protokół chroni interesy obu stron. Dzięki niemu najemca ma się do czego odwołać, gdyby lokatorzy zniszczyli jego mienie. Z drugiej strony lokator ma pełne podstawy do oczekiwania wypłaty kaucji.

Mieszkanie do wynajęcia – podsumowanie

Ostrożne podejście do wynajmu mieszkania może nas uchronić przed ewentualnymi kłopotami. Trzeba jednak przyznać, że ogromne znaczenie ma nie tylko mieszkanie, jego stan, ale też właściciel. Jeśli to uczciwy i życzliwy człowiek, łatwiej będzie się z nim dogadać. Dlatego na to też trzeba zwracać uwagę. Z drugiej strony nie można zapominać, że mieszkanie do wynajęcia nie jest naszą własnością i musimy o nie dbać. Jeśli sami będziemy uczciwi, również właściciel będzie miał do nas większe zaufanie i generalnie łatwiej będzie o dobre stosunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *