Jak się zabrać za kupno mieszkania od dewelopera?

Kupno mieszkania to poważna inwestycja, którą z pewnością trzeba dobrze przemyśleć. Jeśli postanowiłeś kupić mieszkanie od dewelopera być może zastanawiasz się od czego zacząć i jak zadbać o bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia. Tutaj dowiesz się jak krok po kroku przejść przez cały proces poszukiwania i kupowania odpowiedniego lokum.

Mieszkania od dewelopera – koszty

Pierwszym co powinieneś zrobić jeśli nie masz zgromadzonej pełnej kwoty na mieszkanie jest udanie się do banku. Mało kogo stać dziś na luksus zakupu mieszkania bez zaciągania kredytu. Zdecydowana większość z nas potrzebuje pożyczki. Właśnie dlatego zanim jeszcze zaczniesz snuć marzenia o wielkim, pięknym mieszkaniu, sprawdź w banku swoją zdolność kredytową. Kiedy dowiesz się na jaki kredyt możesz liczyć, będzie Ci łatwiej ustalić co możesz dostać za takie pieniądze. Niech ta wiedza będzie dla Ciebie punktem odniesienia. Pamiętaj też, że wydatki nie skończą się w momencie kiedy otrzymasz klucze do mieszkania. Wyposażenie go również pochłonie niemałe środki. Weź też pod uwagę fakt, że bank nie udzieli kredytu, który pokryje w 100% wartość nieruchomości. Może to być maksymalnie 95% wartości, a w najbliższych latach ograniczenie to zostanie wzrośnie do poziomu 80%. Tak, czy inaczej zacznij od przeanalizowania swoich możliwości finansowych. Dopiero po tym kroku przychodzi czas na szukanie mieszkania.

Mieszkania od dewelopera – szukanie właściwej nieruchomości

Najpierw powinieneś dowiedzieć się z internetu gdzie obecnie deweloperzy prowadzą budowy. Ustal też jaka cena jest dla Ciebie do przyjęcia oraz jakiego potrzebujesz metrażu i jaka lokalizacja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Dobrze jest też udać się na targi nieruchomości, gdzie możesz porozmawiać bezpośrednio z przedstawicielami firm deweloperskich i poznać szczegóły odnośnie mieszkań jakie zamierzają sprzedawać. Dzięki takim działaniom będziesz mógł sporządzić listę inwestycji, które bierzesz pod uwagę.

Mając listę możesz sprawdzić, która lokalizacja będzie dla Ciebie najlepsza. Zobacz jak skomunikowane jest miejsce, na którym stanie budynek. Czy Ty i członkowie Twojej rodziny będą mieli dogodny dojazd do pracy, szkoły? Sprawdź też czy w okolicy nie powstaną inwestycje, które mogłyby obniżyć komfort życia w danym miejscu, np. trasa szybkiego ruchu, oczyszczalnia ścieków albo tory kolejowe. Takie informacje powinny zostać przedstawione przez firmę sprzedającą mieszkania, ale możesz też we własnym zakresie rzucić okiem na Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Sprawdzanie dewelopera

Nie mniej ważne jest przyjrzenie się wcześniejszym budowom dewelopera. Jak wyglądają budynki po latach użytkowania? Możesz nawet porozmawiać z mieszkańcami osiedli jakie postawił. Oni zapewne pomogą Ci ustalić na ile deweloper jest uczciwy. Poczytaj też opinie na forach. Potem czas wybrać się do biura sprzedaży i dokładniej poznać warunki sprzedaży. Poproś też o prospekt informacyjny inwestycji i dokładnie go przeanalizuj. Znajdziesz w nim informacje o:

  • innych inwestycjach zrealizowanych przez dewelopera,
  • ewentualnym postępowaniu sądowniczym przeciwko deweloperowi (jeśli takie jest prowadzone),
  • statusie prawnym działki – czy jest obciążona,
  • MPZP – planie zagospodarowania sąsiednich działek,
  • tym, czy w odległości do 1 km planowane są inwestycje infrastrukturalne jak np. budowa drogi, spalarni czy oczyszczalni ścieków,
  • posiadaniu niezbędnych zezwoleń
  •  terminie zakończenia inwestycji i przeniesieniu prawa własności nieruchomości,
  • tym, kto jest inwestorem i jak zabezpiecza interesy nabywców (np. w którym banku otworzył rachunek powierniczy).

Na naszą prośbę deweloper powinien też pokazać pozwolenia na budowę, projekt i księgę wieczystą nieruchomości. Ważne jest też przeanalizowanie informacji o tym, jaki jest planowany standard wykończenia. Dzięki temu możemy oszacować ile środków pochłonie pełne, samodzielne wykończenie mieszkania.

mieszkania od dewelopera

Umowa deweloperska

Jeśli już wybraliśmy mieszkanie, przychodzi czas na ostateczne negocjacje. Czasem deweloperzy są skłonni zaproponować na przykład tańsze miejsce w garażu albo wyższy standard wykończenia. Po ustaleniu ceny, podpisujemy umowę deweloperską. Ma ona formę aktu notarialnego, którego koszt dzielony jest po połowie. Co ważne, nie jest to jeszcze umowa kupna-sprzedaży. Stanowi raczej formę zobowiązania do przeprowadzenia w przyszłości transakcji. Określa między innymi kary dla obu stron, nakładane w przypadku niedotrzymania umowy.

Taka umowa powinna być jak najbardziej szczegółowa. Powinna określać jak najwięcej detali związanych z nieruchomością i samą transakcją (data ukończenia budowy i przeniesienia prawa własności, opis standardu wykończenia i otoczenia budynku, terminy wpłaty zadatku i kolejnych transz). Gdyby deweloper nie dotrzymał warunków umowy, można na jej podstawie dochodzić swoich praw w sądzie.

Odbiór mieszkania

Kiedy już budowa zostanie zakończona, przychodzi czas na odbiór mieszkania. To bardzo ważny etap. W obecności przedstawiciela dewelopera i wykonawcy musimy sprawdzić czy stan mieszkania jest w pełni zgodny z zapisami z umowy. Warto przyjrzeć się oknom, drzwiom, podłogom, przyłączom i ocenić czy zostały właściwie zamontowane oraz czy nie posiadają wad. Należy też zwrócić uwagę na to czy ściany są równe, a kąty proste. Najlepiej wziąć ze sobą fachowca, który używając odpowiednich narzędzi dokona rzetelnej oceny. Jeśli okaże się, że są jakieś niedoróbki, deweloper powinien je usunąć jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy.

Umowa Ostateczna

Kiedy już budowa jest zakończona, nadchodzi pora na podpisanie ostatecznej umowy, która przeniesie na nas prawo własności do mieszkania. Jeśli deweloper zaciągnął kredyt hipoteczny, to jego bank musi wcześniej wyrazić zgodę na wyodrębnienie naszego lokalu jako osobnej nieruchomości, pozbawionej obciążeń. Podpisanie umowy ostatecznej odbywa się w obecności notariusza. Koszty tym razem w całości pokrywa kupujący. Zaraz po sfinalizowaniu transakcji, jeśli zaciągamy kredyt, powinniśmy złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie hipoteki na rzecz banku, w którym wzięliśmy kredyt. Trzeba też natychmiast ubezpieczyć nieruchomość.

Na tym etapie jesteśmy już pełnoprawnymi właścicielami mieszkania i możemy zabrać się za jego ostateczne wykończenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *