Kredyt gotówkowy – oprocentowanie

Kiedy zapada decyzja – bierzemy kredyt gotówkowy – zaczyna się poszukiwanie tego najlepszego. Najlepszy to oczywiście bardzo często po prostu najtańszy. Przeglądamy więc różne oferty porównując je ze sobą. Jedyną z informacji, na które zerkamy jest oprocentowanie kredytu gotówkowego. A co to właściwie jest? I czy niskie oprocentowanie oznacza, że za kredyt zapłacimy mało?

>>Sprawdź też: Kredyt gotówkowy w pigułce<<

Kredyt gotówkowy oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu gotówkowego to wartość procentowa podawana w skali roku, ukazująca stopę procentową według, której będą naliczane odsetki od pożyczonej kwoty. Mówiąc prościej, to procent od pożyczonego kapitału, który będziemy musieli zapłacić jako odsetki. Według ustawy oprocentowanie nominalne nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej określanej przez Narodowy Bank Polski.

Ale to nie jedyny koszt jaki poniesiesz. Po zsumowaniu odsetek z prowizją i ubezpieczeniami uzyskasz oprocentowanie rzeczywiste. Tak zwane RRSO. W gruncie rzeczy to właśnie ta wartość powinna być dla nas podstawowym kryterium wyboru.

Jeśli chcemy wziąć kredyt gotówkowy, oprocentowanie będzie tylko jednym z kosztów. Zdarza się, że koszty dodatkowe są na tyle duże, że ostatecznie oferta jest po prostu droga. Może być na przykład droższa niż w banku, który oferuje wyższe oprocentowanie.

Kredyt gotówkowy – oprocentowanie, a koszty

Rozważmy to na przykładzie. Bank Citi Handlowy oferuje kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 5,99%, ale RRSO wynosi 9,60%. Natomiast w Alior Banku można wziąć kredyt oprocentowany na 6,90%, ale z RRSO 7,12%. Jak widzicie różnica jest spora. Chociaż pierwszy z banków ustalił niższą stopę oprocentowania, to jednak całościowy koszt kredytu jest większy niż w drugim banku.

Kredyt gotówkowy oprocentowanie stałe

W przypadku kredytu gotówkowego zawsze banki oferują oprocentowanie stałe. Oznacza to, że od początku znamy pełny koszt kredytu i jest on niezmienny.

Oprocentowanie zmiennie to pojęcie z jakim można się spotkać biorąc kredyt hipoteczny. Zgodnie z nazwą może się zmieniać pod wpływem tendencji na rynku międzybankowym i zmian gospodarczych.

Kredyt gotówkowy promocja

Często, żeby przyciągnąć klientów banki ogłaszają promocję. Jednym z częściej stosowanych w pewnym momencie wabików (nadal jeszcze używanym) jest hasło: “kredyt 0%”. Czy interesować się takimi ofertami? Na pewno warto od razu sprawdzić RRSO. Banki nie są przecież placówkami charytatywnymi i nie pożyczają pieniędzy za darmo. Pytanie tylko jak bardzo odbiją sobie tych 0% w innych kosztach. O tym dowiemy się właśnie z RRSO.

Zdarzają się jednak inne ciekawe promocje. Niektóre banki i firmy pozabankowe udzielają pierwszej pożyczki (zwykle niskiej, ale jednak) z RRSO 0%. Nie ma się natomiast co sugerować promowaną niską stawką oprocentowania np. “oprocentowanie tylko 3,99%”. Wystarczy spojrzeć na RRSO, żeby zejść na ziemię.

Pamiętajcie, jeśli chcecie wziąć kredyt gotówkowy, oprocentowanie to tylko część kosztów. Istotna, ale nie najważniejsza. Patrzcie więc zawsze na RRSO i według tego kryterium porównujcie oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *