Jak sprawdzić numer IMEI? Poznaj 4 sposoby

Numer IMEI, co to takiego? Gdzie go szukać? Jak sprawdzić? I do czego w ogóle może się przydać? Odpowiadamy dziś na powyższe pytania.

Numer IMEI – co to jest?

IMEI to skrót od nazwy International Mobile Equipment Identity. Jest to indywidualny numer, jaki przypisuje się do każdego smartfona na świecie. Zawiera on pewne informacje o urządzeniu, ale też pomaga je zlokalizować niezależnie od używanej karty SIM.

Numer IMEI składa się z 15 cyfr. Pierwsze 6 cyfr to TAC, czyli kod homologacji. Następne 2 cyfry to FAC (Final Assembly Code) – kod montażu. Kolejne 6 cyfr – SNR (Serial Number) to numer seryjny, a ostatnia cyfra ciągu (CD – Check Digit) jest sumą kontrolną.

Jak sprawdzić numer IMEI?

Wiemy już czym jest IMEI, pora więc wyjaśnić jak go sprawdzić. Jest na to kilka sposobów.

  • Numer IMEI znajdziesz na swoim telefonie – w smartfonach z wymienną baterią, zwykle umieszczany jest pod nią albo gdzieś w jej okolicy. Smartfony z niewymienną baterią numer IMEI mają zazwyczaj na tyle obudowy.
  • Na pudełku od swojego smartfona też znajdziesz IMEI.
  • IMEI znajdziesz w Ustawieniach zarówno w iPhone’ach, jak i smartfonach z Androidem.
    • iOS: Ustawienia > Ogólne > To urządzenie
    • Android: Ustawienia > O telefonie > informacje o telefonie > informacje o IMEI.
    • UWAGA! W smartfonach z Androidem ścieżka dostępu może się nieco różnić w zależności od producenta.
  • W każdym smartfonie numer IMEI wyświetli się po wpisaniu kodu: *#06# Czasem trzeba go jeszcze zatwierdzić zieloną słuchawką.

Do czego może się przydać IMEI?

Dla nas, użytkowników IMEI może być szczególnie przydatny, kiedy ktoś ukradnie nam smartfon. Jeśli zgłosimy kradzież i podamy IMEI, nasz operator może zablokować nasz telefon. Co więcej blokada będzie działać nie tylko w sieci naszego operatora, ale także u wszystkich innych operatorów w kraju i za granicą. Będziesz mieć więc pewność, że przynajmniej nikt na Twoim smartfonie nie zarobi. To chyba najbardziej praktyczne zastosowanie numeru IMEI. Ale można też posłużyć się nim, żeby dowiedzieć się więcej o swoim urządzeniu. Tylko ilu z nas to jest potrzebne i ile z nas to robi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *