Jak podłączyć pendrive do smartfona? Poradnik

Zdarza się nieraz, że chcemy coś zgrać z pendrive’a na smartfon albo odwrotnie ze smartfona na pendrive’a. I teraz zasadnicze pytanie, ilu z Was korzysta w tym celu z komputera? Zapewne całkiem sporo. I nic dziwnego, wciąż jeszcze wiele osób nie wie, że można to zrobić bezpośrednio. A to dzięki jednemu, taniemu kabelkowi i ważnej funkcji Androida. Ale przejdźmy do konkretów, jak podłączyć pendrive do smartfona?

Jak podłączyć pendrive do smartfona?

Żeby przenieść pliki muzyczne, graficzne czy filmowe z pendrive’a na telefon potrzebny będzie Wam kabel USB On-The-Go, czyli w skrócie USB OTG. Jego cena wynosi od złotówki do kilkunastu złotych. Oczywiście droższe też znajdziecie. Od razu podkreślamy, że lepiej nie brać najtańszej przejściówki. Jej jakość i trwałość może pozostawiać wiele do życzenia. Taki kabel z jednej strony posiada wejście microUSB, a z drugiej żeńskie wejście USB. MicroUSB trzeba podpiąć do telefonu, a w drugiej końcówce umieścić pendrive’a. Jednak najpierw musimy ustalić czy nasz telefon obsługuje tryb OTG. Jak to sprawdzić?

Sprawdź czy Twój smartfon obsługuje tryb OTG

Żeby się dowiedzieć jak to jest z naszym modelem telefonu, musimy wykonać kilka prostych czynności:

  • Zainstaluj aplikację USB OTG Checker
  • Uruchom aplikację i kliknij opcję testuj.
  • Jeśli wynik testu będzie pozytywny, zobaczysz komunikat o treści: “COMPATIBLE USB OTG”

usb otg checker

Fot. Sklep Google Play

Kiedy już wiemy, że nasz smartfon obsługuje tryb USB OTG czas przygotować pendrive!

Przygotowanie pendrive’a

Żeby można było przenosić pliki z i na pendrive’a trzeba go sformatować do systemu plików FAT32. I w tym celu trzeba skorzystać z komputera. Podpinamy do niego pendrive i klikamy w Mój komputer. Zawartość pendrive’a kopiujemy na dysk (TO WAŻNE BO CAŁA JEGO ZAWARTOŚĆ ZOSTANIE ZA CHWILĘ TRWALE USUNIĘTA), po czym prawym przyciskiem myszy klikamy na nazwę nośnika pamięci USB i wybieramy Formatuj. Trzeba przy tym zaznaczyć: Przywróć ustawienia domyślne urządzenia, System plików > FAT32. Potem klikamy Rozpocznij i czekamy na koniec formatowania.

Łączenie pendrive’a ze smartfonem

Teraz czas na ostatni krok – umieszczamy mniejszą końcówkę kabla w porcie telefonu, a w większą wpinamy pendrive. Smartfon automatycznie wykryje nowy nośnik danych. Żeby łatwo było przenosić pliki między urządzeniami najlepiej zainstalować jakiś sprawdzony menadżer plików.

Teraz, kiedy wiesz już jak podłączyć pendrive do smartfona, będzie Ci to zajmowało mniej czasu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *