Huawei Mate X i Samsung Galaxy Fold – ich walka o tron

Od dawna producenci smartfonów podkręcali atmosferę oczekiwania na składane smartfony z prawdziwego zdarzenia, pokazując prototypy i zapowiadając, że premiera już wkrótce… I rzeczywiście, doczekaliśmy się. Mamy dopiero drugi miesiąc 2019 roku, a już dwóch wiodących producentów przedstawiło swoje składane urządzenia. Tym sposobem zaczęli zaciętą rywalizację o koronę. Które z urządzeń okaże się lepsze? Huawei Mate X czy Samsung Galaxy Fold? Przyjrzyjmy się nieco obu urządzeniom.

Samsung Galaxy Fold – specyfikacja

Jako pierwszy swoje dzieło przedstawił Samsung, więc od niego zaczniemy. Galaxy Fold po rozłożeniu ma wyświetlacz o przekątnej 7,3 cala, a po złożeniu 4,6 cala. Dostał świetny ekran Super AMOLED na zewnątrz i Infinity Flex Dynamic AMOLED w środku. Za jego płynną pracę odpowiada ośmiordzeniowy procesor wykonany w najnowszej technologii 7 nm. Jego działanie wesprze aż 12 GB RAM-u. Do tego dostajemy 512 GB pamięci na swoje dane, jednak nie ma możliwości rozbudowania pamięci. Galaxy Fold dostał 2 baterie o łącznej pojemności 4380 mAh. Do odblokowania urządzenia służy czytnik linii papilarnych umieszczony na boku urządzenia.

Składany Galaxy dostał aż 6 aparatów. Z tyłu ma 3 (16 MP f/2.2 + 12 MP f/1.5 + 12 MP f/2.4), w środku 2 (10 MP f/1.9 + 8 MP f/2.2) i z przodu 1 (10 MP f/2.2).

Nowe dzieło Samsunga zostało wycenione na 1980 dolarów w najsłabszej wersji. Jak te wszystkie parametry mają się do parametrów Huawei Mate X?

Galaxy Fold

Huawei Mate X – specyfikacja

Konstrukcja Huawei Mate X znacząco różni się od Galaxy Fold. Mate X ma jeden duży ekran, którym składa się na zewnątrz. Tymczasem Fold, jak wspominaliśmy ma dwa ekrany – większy składa się do środka, a na zewnątrz umieszczony jest mniejszy.

Jeśli chodzi o dane techniczne, Huawei Mate X ma wyświetlacz OLED o przekątnej 8 cala, a po złożeniu otrzymujemy z tyłu wyświetlacz 6,38 cala i z przodu 6,6 cala. Sercem urządzenia jest nowy Kirin 980. Huawei dostał też najnowszy modem 5G (Balong 500), który działa 2x szybciej niż modemy konkurencji. W swoim składanym smartfonie producent także umieścił 2 baterie, ale ich łączna pojemność to 4500 mAh. Do odblokowywania smartfonu mamy czytnik linii papilarnych umieszczony w przycisku Power.

Jeśli chodzi o aparaty, umieszczone zostały w jednym miejscu i jest ich 3 (40 MP + 16 MP + 8 MP). Co do ceny, będzie to 2299 Euro.

Huawei Mate X foto

Huawei Mate X vs Galaxy Fold

Trzeba przyznać, że porównanie dwóch składanych urządzeń, jakie właśnie zostały oficjalnie zaprezentowane światu, nie jest wcale takie proste. Galaxy Fold ma pewne atuty. Jednym z nich jest przemyślany i świetnie działający system operacyjny, który umożliwia np. korzystanie nawet z 3 aplikacji na raz. W Mate X możemy jak na zwykłych smartfonach korzystać jedynie z 2 aplikacji w tym samym momencie. Składanie smartfonu ekranem do wewnątrz też ma pewne plusy. Dzięki niemu, będzie mniej narażony na uszkodzenia.

Znowu Huawei ma naprawdę świetne parametry łączności i super szybkie ładowanie, a skoro już o nim mowa, ma także pojemniejszą baterię. Prócz tego jest cieńszy niż Galaxy Fold i ma większy wyświetlacz. Z czysto estetycznego punktu widzenia Mate X wydaje się po prostu ładniejszy, choć to oczywiście sprawa bardzo indywidualna. Także kwestia aparatów zdaje się być rozsądnie rozwiązana. Prawda jest jednak taka, że dopiero użytkowanie pokaże, które urządzenie jest lepsze. Nie da się natomiast ukryć, że niewielu będzie sobie mogło pozwolić na sprawdzanie ich działania w praktyce. Ceny są wysokie, a Mate X został przez Huawei wyceniony jeszcze drożej niż Galaxy Fold przez Samsunga. Tak, czy inaczej oba urządzenia trafią do sprzedaży dopiero w II kwartale br. Póki co, pozostaje czekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *