Na rynku nieruchomości wiele się dzieje. Ceny domów i mieszkań rosną. Rosną też oczekiwania nabywców. Oczywiście każda ze stron chciałaby na transakcji zyskać jak najwięcej. Jak w takim razie przygotować dom na sprzedaż, żeby móc go wystawić za wyższą cenę? Okazuje się, że nie zawsze trzeba decydować się na gruntowny i kosztowny remont. Czasem wystarczy kilka przemyślanych zmian, które zupełnie zmienią wizerunek nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych rad.

Dom na sprzedaż – pierwsze wrażenie

Choć zakup domu jest sporym wydatkiem, większość osób dokonuje wyboru w dużej mierze kierując się emocjami. Nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy, to tak właśnie jest. Dlatego bardzo ważne pierwsze wrażenie. Często osoby szukające dla siebie domu, oglądają po kilka domów jednego dnia. Choć nie zawsze dokładnie zapamiętają rozkład, to na pewno zapadną im w pamięć detale, które wywołały miłe skojarzenia. Bywa, że ostatecznie kupujący wybiera obiekt, który odbiega od pierwotnie przyjętych kryteriów, np. leży w innej lokalizacji. Właśnie dlatego ważne jest, żeby spojrzeć na dom okiem kupującego. Warto poprosić znajomych lub rodzinę, żeby wskazali co ich zdaniem warto usunąć lub zmienić. My do pewnych rzeczy mogliśmy się już tak przyzwyczaić, że nawet nie zwracamy na nie uwagi, ale taki obiektywny obserwator z pewnością je dostrzeże. Może chodzić o odchodzący gdzieś tynk, zbyt ciemne zasłony lub inne czynniki, które psują dobre wrażenie. A jakie wrażenie powinien robić dom na sprzedaż?

Dom na sprzedaż nie musi wyglądać luksusowo, ale powinno w nim być jasno i czysto. Kupujący i tak urządzą go według własnego gustu, ale ciemne lub zaniedbane pomieszczenia sprawiają wrażenie przytłaczających i od początku ciężko się w nich dobrze poczuć.  Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Dom na sprzedaż – otoczenie

Pierwsze co zobaczy potencjalny klient to furtka, ogródek i przedsionek. Furtka powinna się swobodnie otwierać. Jeśli coś nie działa, napraw to. Ogród powinien być uprzątnięty i wyglądać schludnie. Zapal też lamki przy wejściu, jeśli takie masz. Nie dopuszczalne są takie obrazki, jak worek ze śmieciami przy drzwiach lub buty stojące na wycieraczce. Żadnych brudnych wiader, żadnych ścierek ani innych tym podobnych rzeczy nie powinno się zostawiać przy domu. Posprzątanie otoczenia to pierwszy ważny krok na drodze przygotowywania domu na sprzedaż. Co dalej?

Dom na sprzedaż – zapach

Następna ważna rzecz to zapach. Chcąc nie chcąc, zwracamy na niego uwagę. Jeśli po wejściu do domu czuć „smrodek” nieświeżości lub dym papierosów to od początku dostaniemy minus 5 punktów. Podobnie odstraszają zapachy z kociej kuwety albo ze śmietnika w kuchni. Jak w takim razie powinno pachnieć w domu? Świeżo! Na pewno warto zacząć od przewietrzenia wszystkich pomieszczeń. Styliści doradzają też, żeby zadbać o zapach świeżego ciasta i pasty do podłogi. Taka mieszanka kojarzy się większości z przytulnym domem.

Dom na sprzedaż – czystość

Jeśli spodziewasz się klientów, zadbaj też o porządek. I nie chodzi tu tylko o sprzątnięcie. To dopiero początek. Warto uprzątnąć zbędne ozdóbki, własne zdjęcia, bibeloty. Takie elementy sprawiają, że trudno sobie komuś wyobrazić siebie w twoim domu. A przecież taki jest właśnie cel. Przy okazji robienia porządków, pamiętaj też o tym, żeby szczególną wagę przyłożyć do czyszczenia łazienki i kuchni. Łazienka ma się błyszczeć, a kosmetyki mają być pochowane. Możesz co najwyżej zostawić na wierzchu ładnie ułożone ręczniki i mydełka zapachowe. Schowaj natomiast wszelkie butelki z żelami do mycia, szamponami, kremy itp.

dom na sprzedaż - łazienka

Przy sprzątaniu trzeba też pamiętać o ułożeniu rzeczy w szafkach. Bywa (nawet dość często), że klienci chcą zobaczyć jak meble wyglądają w środku. Jeśli po otworzeniu drzwiczek zobaczą porządek, będą mieli przekonanie, że dbasz też o cały dom.

Drewnianą podłogę i meble możesz potraktować woskiem, żeby ładnie błyszczały. Połysk sprawia, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i przez to weselsze.

Dom na sprzedaż, a meble

Faktem jest, że umeblowane domy sprzedają się lepiej, niż te bez mebli. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy mebli jest zbyt dużo, blokują przejście albo stoją bezładnie w pokojach. Jeśli masz za dużo krzeseł, stolików, foteli czy sof, wynieś część. Zbyt dużo mebli pomniejsza optycznie przestrzeń i sprawia, że pomieszczenia wydają się znacznie mniejsze niż są w rzeczywistości. Przemyśl też, czy mógłbyś ustawić meble w bardziej atrakcyjny sposób. Może sam zdecydowałeś się na jakieś ustawienie z czysto praktycznych względów, pomijając kwestie estetyczne. Jeśli tak było, teraz skup się na wyglądzie pomieszczenia. Stare i zniszczone fotele, łóżka lub kanapy przykryj kapą albo jakimś dekoracyjnym materiałem. Tylko pamiętaj, żeby wszystko do siebie pasowało kolorystycznie.

Napraw drobne usterki

Kolejna ważna sprawa to drobne usterki. Jeśli wystawiłeś dom na sprzedaż, to czas się ich pozbyć. Jeżeli odkleiła ci się jakaś płytka w łazience, to ją przyklej. Porządnie umocuj obluzowaną szufladę, załataj ewentualne dziury w ścianach, sprawdź stan listw przypodłogowych i framug. Stan takich drobiazgów jest dla kupującego informacją o tym, na ile dbałeś o cały budynek. W końcu jeśli nie dbałeś o takie rzeczy, to czy można ufać, że dbałeś o większe? To wszytko wpływa nie tylko na odbiór domu, ale też ciebie – właściciela. Może wzbudzić przekonanie o twojej wiarygodności lub jej braku.

Dom na sprzedaż – malowanie

To ważny punkt całego artykułu. Odmalowanie ścian jest bardzo prostym sposobem na nadanie wnętrzu całkowicie nowego wizerunku. Decydując o tym, jakie kolory wybrać pamiętaj o jednym, zrezygnuj z mocnych i ciemnych barw. Nie szalej z kolorem groszkowym, czerwonym, pomarańczowym czy niebieski, choćbyś bardzo je lubił. Najlepiej sprawdzą się beże. Może być też ciepła biel, ewentualnie jasne szarości. Wybierz kolory neutralne. Jeśli masz gdzieś boazerię lub obdartą albo pstrokatą tapetę, to czas się ich pozbyć. Pomieszczenia mają wyglądać jasno, czysto i świeżo. Na kolorystyczne szaleństwa przyjdzie czas, kiedy będziesz aranżować swoje nowe lokum, a w tym postaw na zupełną neutralność.

Dom na sprzedaż, a światło

Jasne ściany to już bardzo dużo, ale efekt świeżości i czystości spotęgujesz jeszcze odpowiednim oświetleniem. W ciągu dnia odsłoń wszystkie okna, a jeśli pokazujesz dom po południu zadbaj o mocne żarówki. Niech w mieszkaniu będzie naprawdę jasno. Przy małych wnętrzach zastosuj też jasne dodatki, które pomogą optycznie powiększyć przestrzeń i dodać jej światła.

Zadbaj o nastrój

Oczywiście pokazywanie mieszkania to nie romantyczna kolacja przy świecach, ale i tak dobrze jest zadbać o odpowiedni nastrój. Jeśli masz kominek, zapal w nim. Pamiętaj też, że w całym domu ma być ciepło. Świeże kwiaty też dodadzą wnętrzu uroku. Możesz włączyć spokojną, neutralną i nie za głośną muzykę, natomiast telewizor powinien być wyłączony. Nie jest to też czas na jedzenie posiłku. Poza tym, bądź otwarty i grzeczny, ale nie zbyt gadatliwy i nie nachalny. Niech potencjalny klient ma czas sam ocenić to, co widzi. Jeśli zadbałeś o wszystkie elementy, które wymieniliśmy już wyżej, masz spore szanse na udaną transakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *