O czym chcesz poczytać na blogach?

Zwyrodnienie

wegetariańskie - Improwizacje kulinarne

Osób.
Choroba jest spowodowana zwiększoną aktywnością enzymów degradujących chrząstkę stawową (jak kolagenaza) i zmniejszeniem aktywności czynników stymulujących jej odbudowę. Prowadzi to do stopniowej utraty chrząstki, głównie w stawach kolanowych, biodrowych i stawach kręgosłupa.

Na predyspozycje do zwyrodnienia stawów mają wpływ czynniki genetyczne, wrodzone wady stawów, jak również cukrzyca, nadwaga i otyłość oraz brak aktywności fizycznej.

Schorzenie objawia się bólami, które mogą utrudniać wykonywanie różnych ruchów i czynności, takich jak chodzenie, wstawanie, siadanie. Obecnie brak skutecznych metod jego leczenia. W ostateczności, zniszczony staw można zastąpić endoprotezą. Aby złagodzić ból, pacjenci ze zwyrodnieniem stawów zażywają duże ilości leków przeciwbólowych, jednak wiąże się to z ryzykiem silnych działań niepożądanych.

Z wstępnych badań zespołu z Uniwersytetu Wschodniej Anglii wynika, że składnik brokułów – sulforafan – blokuje jeden z enzymów degradujących chrząstkę stawów. Teraz naukowcy rozpoczynają badania, które pomogą ocenić, czy związek ten może zapobiegać lub spowalniać rozwój zwyrodnienia stawów.

Sulforafan jest obecny w warzywach z rodziny krzyżowych, jak kapusta, kalafior, a zwłaszcza w brokułach. Jedzenie brokułów podnosi jego stężenie we krwi, ale naukowcy nie wiedzą, czy dociera on do stawów w wystarczających ilościach, by dawać efekt terapeutyczny.

Jak komentuje.

serwery-narzedzia.blog

Przeciwzapalnym jagody, sok z açai potrafi łagodzić ból spowodowany stanami zapalnymi stawów.

Łagodzi objawy astmy
Witamina C zawarta w açai jest potężnym antyoksydantem o właściwościach przeciwzapalnych, działających kojąco w przypadkach objawów zewnętrznych astmy.

Potrafi obniżać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera
Badania naukowe sprzed kilku lat wykazały, że zwiększona dawka witamin C i E, w które bogata jest jagoda açai, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.

Poprawia wzrok
Beta-karoten i witamina C obecne w açai mają pozytywny wpływ na stan zdrowia oka ludzkiego oraz obniżają ryzyko wystąpienia schorzeń i komplikacji po zwyrodnieniu plamki żółtej.

Pomaga utrzymać zdrowe zęby i dziąsła
Wapń w açai pomaga zarówno utrzymać białe i zdrowe zęby, jak i chronić dziąsła przed infekcjami prowadzącymi do zapaleń oraz przed różnymi innymi chorobami.

Usprawnia funkcjonowanie mózgu
Nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega3 są budulcem dla ok. 60% ludzkiego mózgu. Produkty żywnościowe bogate w tłuszcze omega3, w tym jagoda açai, znacznie zmniejszają szansę na zakłócenia w pracy mózgu oraz usprawniają ogólną funkcjonalność umysłu (w tym czujność i bystre myślenie).

Pomaga na sen
Witaminy B i inne składniki odżywcze açai łagodzą stres i.

Zdrowie w centrum

Szkorbut (powodem jest niedobór witaminy C), pelagra (niedobór witamin z grupy B), beri-beri (niedobór witaminy B1), niedokrwistość (anemia) spowodowana jest między innymi niedoborem witaminy B12, krzywica (niedobór witaminy D3).

Każdy człowiek inaczej przyswaja i potrzebuje różnych składników pokarmowych w zależności od trybu życia, płci, czy wieku. Jeśli mamy duże zapotrzebowanie na energię, warto przyjmować suplementy diety czyli tzw. witaminy w tabletkach. 

Tagi: witaminy witaminy w tabletkach
13:31, vitacentrum
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 lutego 2012
Sposób na sprawne stawy

Dwa miliony Polaków zmagają się z przykrymi dolegliwościami spowodowanymi przez zwyrodnienie stawów. Co gorsze, nie są to tylko osoby starsze, chociaż, to u.

Blog-poradnik, lek. Bogdan Szymczyszyn - Onet.pl Blog

Tętniczego. Opisano to już wiele lat temu, ale dopiero nasze obserwacje pomagają w zinterpretowaniu tych wyników.

Więcej >>


02 grudnia 2010
Lekkie ćwiczenia chronią stawy

 

W przeciwieństwie do forsownych ćwiczeń, mniej intensywna aktywność fizyczna może zapobiegać zwyrodnieniu stawów (osteoartrozie) - informuje serwis "EurekAlert".

Zwyrodnienie stawów to choroba, w której uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa. Typowe objawy to ból, obrzęk i sztywność. Tylko w USA cierpi na to schorzenie około 27 mln osób powyżej 25. roku życia. Przyczyny są różnorodne - wrodzone, rozwojowe, metaboliczne i mechaniczne (na przykład nadwaga).

 

Jak wykazał zespół prof. Thomasa M. Linka z University of California w San Francisco, intensywne ćwiczenia fizyczne - na przykład bieganie przez ponad godzinę dziennie trzy razy w tygodniu - sprzyjają uszkodzeniom chrząstki i zwiększają ryzyko zwyrodnienia stawów. Natomiast umiarkowana aktywność fizyczna (spacery, pływanie, trening na trenażerze eliptycznym) i unikanie.

Bóle Kregosłupa

Rozszerzenie przestrzeni międzykręgowych nie jak większość trakcji – mechanicznie, lecz pod wpływem naturalnych ruchów własnego ciała podczas chodzenia! Dzięki temu zabiegi są bardzo bezpieczne, a kręgosłup w naturalny dla każdego pacjenta sposób ulega ułożeniu podczas działania rozciągających sił osiowych.

Powoduje to stopniowe uwalnianie dysków od ścisku a dzięki ruchom kręgosłupa podczas chodzenia sprzyja przywracaniu naturalnej fizjologii danego odcinka. Dzieje się tak, gdyż w pozycji odciążonej na wyciągu trakcji ruchowej dochodzi do mikroprzemieszczeń dysków i powolnej osiowej repozycji kręgów zmniejszając uczucie dyskomfortu w kręgosłupie. Bóle kręgosłupa bowiem zwykle pochodzą z ucisku korzenia nerwowego na skutek zmian zwyrodnieniowych i dyskopatii tworzących dodatkowo stany zapalne.

Innym czynnikiem bardzo istotnie wpływającym na degenerację kręgosłupa jest jego budowa fizjologiczna. Szczególnie często dotyczy to zniesienia lordozy (naturalnego wygięcia) lub jej nadmiernego pogłębienia w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Brak lordozy np. w odcinku lędźwiowym powoduje obniżenie zdolności przenoszenia obciążeń przez kręgosłup o 25-40%. W rezultacie siły osiowe, które najmocniej oddziałują zwłaszcza na dyski L4-L5 i L5-S1 prowadzą do ich szybszego zwyrodnienia u osób ze spłyconą lordozą.

Inną z najczęstszych wad budowy kręgosłupa jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, które również poprzez nierównomierne.

Sanatorium Uzdrowiskowe ZIMOWIT

 

Profil leczniczy sanatoria:

 • Drogi oddechowe:
  Przewlekłe zapalenie oskrzeli, Astma, Nieżyty dróg oddechowych, PoChP, Rozstrzenia oskrzeli, Zwłóknienie płuc, Pylica płuc, Stany po zapaleniu płuc i oskrzeli, Stany po operacjach torakochirurgicznych,

 • Ginekologiczny:
  Niepłodność, Przewlekłe stany zapalne dróg rodnych,

 • Kardiologiczny:
  po zawale serca,

 • Laryngologiczny:
  Zapalenie zatok, Zapalenie gardła,

 • Narząd ruchu:
  Rehabilitacja po protezoplastyce, Stany pourazowe stawów i kości, Stany pourazowe tkanek miękkich, Zapalenie stawów, Zapalenie kręgosłupa, Zwyrodnienie stawów i kości, Wady postawy i wady wrodzone, Rehabilitacja pooperacyjna, Osteoporoza,

 • Neurologiczny:
  Stwardnienie rozsiane, Migreny, Nerwobóle, Rwa kulszowa, Zwyrodnienia kręgosłupa,

 • Przemiana materii:
  Cukrzyca, Otyłość, Tarczyca,

 • Reumatyczny:
  Reumatoidalne zapalenie stawów,

 • Układ krążenia:
  Nadciśnienie tętnicze, Choroba wieńcowa, Stany po zawale serca, Nerwica sercowo-naczyniowa, Stany po operacjach serca, zastawek i dużych naczyń, Choroby układu żylnego,

 • Układ nerwowy:
  Zespoły korzonkowe, Lumbalgia,

 • Układ.

NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe CHEMIK

Pulmonologicznych, laryngologicznych oraz gastrologicznych było skuteczne.

Urozmaiceniem procesu leczenia są organizowane wieczorki taneczne, ogniska z kolacją w plenerze przy orkiestrze, spacery i wycieczki z przewodnikiem, zajęcia grupowe.

 

Profil leczniczy:

 • Drogi oddechowe:
  Przewlekłe zapalenie oskrzeli, Astma, Nieżyty dróg oddechowych, PoChP, Rozstrzenia oskrzeli, Zwłóknienie płuc, Stany po zapaleniu płuc i oskrzeli, Stany po operacjach torakochirurgicznych,

 • Laryngologiczny:
  Zapalenie zatok, Zapalenie gardła,

 • Narząd ruchu:
  Stany pourazowe stawów i kości, Zapalenie stawów, Zapalenie kręgosłupa, Zwyrodnienie stawów i kości, Wady postawy i wady wrodzone, Rehabilitacja po mastektomii, Rehabilitacja niepełnosprawnych,

 • Neurologiczny:
  Przebyty udar mózgu, Stwardnienie rozsiane, Choroba Parkinsona, Migreny, Nerwobóle, Rwa kulszowa, Zwyrodnienia kręgosłupa,

 • Przemiana materii:
  Cukrzyca, Otyłość,

 • Reumatyczny:
  Reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów,

 • Układ krążenia:
  Nadciśnienie tętnicze, Choroba wieńcowa, Stany po zawale serca, Nerwica sercowo-naczyniowa, Stany po operacjach serca, zastawek i dużych naczyń, Choroby układu żylnego,

 • Układ.