O czym chcesz poczytać na blogach?

Zmartwychwstanie

blog polski

Że Maria początkowo go nie rozpoznała, myśląc że to ogrodnik. Dopiero gdy wymienił jej imię, rozpoznała w nim mistrza. Co dziwne, Joszue zabronił jej dotykać go, bo – jak powiedział -  jeszcze nie wstąpiłem do Ojca.
Zakaz dotykania go przypomina mi hipotetyczną ektoplazmę wydzielaną przez niektóre media podczas seansów mediumicznych. Ektoplazma potrafi wg nich przybierać kształt ludzkiego ciała. Nie wolno jej dotykać.

Tak więc mamy taką sytuację – mamy do czynienia z jednym i tym samym wydarzeniem – zmartwychwstaniem – i mamy tyle różnych jego wersji. Do wyboru, do koloru, chciało by się rzec. Ciekawe która z nich najbliższa jest prawdy? Przy czym są jeszcze i inne wersje. Niekanoniczna ewangelia Piotra opisuje, co widzieli rzymscy żołnierze pilnujący grobu: “…zobaczyli znowu trzech mężów wychodzących z grobu: dwu podtrzymywało jednego. Towarzyszył im krzyż. A głowy dwu sięgały aż do nieba, podczas gdy głowa tego, który był przez nich prowadzony, przewyższała niebiosa. (…) Ujrzeli znowu, jak niebo otwarło się i.

Babcia Małgosia bloguje

I wprowadzil poglady Arystotelesa.
(Teologia często korzysta z pojec wypracowanych przez ten czy inny system filozoficzny).
Sw. Tomasz nigdy nie twierdzil, ze dusza jest niesmiertelna. Mówił natomiast coś wręcz przeciwnego, a mianowicie, ze dusza ‘nie posiada doskonałości właściwej jej naturze inaczej, jak tylko w połączeniu z ciałem’. Człowiek to jednośc duszy i ciała, a śmierć dotyczy całego człowieka. Wolna od ciała dusza jest w sprzecznym ze swoja natura stanie. Naprawdę tak mówił.
Do VII wieku wierzono w ZMARTWYCHWSTANIE CAŁEGO CZŁOWIEKA, a w XIII wieku dopiero (w 1254r. za papieża Innocentego IV) wprowadzono istnienie miejsca oczyszczenia czyli czyściec. Sobór Lyoński II (1274 r.) okreslił śmierć jako odłączenie się duszy od ciała. I ten pogląd trwa do dziś.
Sa dzis jednakże tacy filozofowie, którzy uważają, ze nie ma w człowieku niczego, co byłoby ‘czysto duchowe’, ani tez niczego, co mogłoby być uwazane, za ‘czysto materialne’, gdyz ‘cialo i dusza nalezą do siebie z natury, tak duszy jak i ciala’..

Grypa666's Blog

    • Kanał RSS z wpisami
    • Kanał RSS z komentarzami
    • WordPress.com

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

Posted by grypa666 w dniu 10/04/2012

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

Χριστός ανέστη!

Wielkanoc w prawosławiu

27.4.2003, za stroną www.cerkiew.pl

Zmartwychwstanie Chrystusowe, zwane też Zmartwychwstaniem Pańskim lub Paschą Chrystusową jest największym świętem chrześcijańskim,.

Blog pisany nocą - bloog.pl

I różnych, niekoniecznie świętych tradycji. Wiele z tych obyczajów jest dobrych i pięknych, ale one wszystkie są tylko dodatkiem. Dodatkiem do tego co istotne, do tego co jest sednem. A często przez nas samych stawiane wyżej niż to co najważniejsze.

          Kiedy zastanawiam się nad swoim przeżywaniem tego czasu, czy obserwując innych,  że kiedy świętujemy Zmartwychwstanie, to czynię to tak, jakby to było coś, co owszem dotyczy naszego Boga, ale nie dotyczy mnie. Wspominam te Wydarzenia jako coś co przydarzyło się Jezusowi, ale już nie mnie. Zamieniam się w obserwatora.

          Czwartek- obmycie nóg, Eucharystia, Komunia pod dwoma Postaciami, Ciemnica. Czujemy, że zaczyna się walka na śmierć i życie; pokusa.