O czym chcesz poczytać na blogach?

Zhu zhu

miqaisonfire

Porwana i zmuszona do małżeństwa z chińskim wojownikiem Liu. Jednak nie narzeka na swój los, wręcz przeciwnie, dzielnie znosi trudy życia swoje i swojego męża. Mimo że Liu był niskiego pochodzenia, w końcu zostaje cesarzem, a Młoda Matka cesarzową. Niestety szczęście dwojga nie trwało długo. Niedługo po tym cesarz Liu umiera, a cesarzowa znajduje schronienie w buddyjskim klasztorze. Jednak i tam nie zaznała szczęścia. Po 20 latach spokojnego życia zostaje oskarżona o spisek i zmuszona do popełnienia samobójstwa.

Z drugiej strony mamy historię sieroty – Shen Fenga biednego, młodego lutnika, który pragnie w życiu coś osiągnąć. Przyjaciel Fenga, Zhu Bao, namawia go by razem obrabowali z drogocennych skarbów grobowiec jakiejś arystokratki. Dzięki temu będą mogli zabezpieczyć się finansowo na przyszłość. Zhu wierzy, że pieniądze pomogą mu, ponieważ pewna mniszka urodzi jego dziecko, a Shen będzie mógł założyć własną rodzinę i dalej opiekować się swoim mistrzem. Niestety w grobowcu nie znajdują żadnych bogactw. Obaj zwracają jednak uwagę na wyjątkowe drewno wieka trumny i zabierają je ze sobą, jako, że idealnie będzie nadawało się na cytrę. Shen wiedząc, że nie może dalej pozostać na lądzie, bo grozi mu kara za zbeszczeszczenie grobowca ucieka na statek piracki. Nie zdaje sobie jednak sprawy.

Wolny Tybet

Rozmowa z Tenzinem Tsundue, jednym z przywódców tybetańskiej walki o niepodległość
Tenzin Tsundue, osiadły w Dharamsali w Indiach tybetański poeta, to dziś żywa legenda wśród tybetańskiej diaspory. W przeciwieństwie do Dalajlamy, który opowiada się za autonomią Tybetu w ramach Chin, Tsundue chce pełnej niepodległości tej prowincji.
W 2002 r. Tsundue trafił na czołówki światowych gazet, gdy wdrapał się na 14. piętro hotelu Oberoi w Bombaju, by przed nosem odwiedzającego właśnie Indie chińskiego premiera Zhu Rongjiego rozwinąć tybetańską flagę i transparent z napisem "Wolny Tybet".


Ewa Kędzierska: Twoi rodzice należeli do pierwszej fali emigracyjnej, która opuściła Tybet wraz z Dalajlamą w 1959 r., gdy okazało się, że nie ma szans na pokojowe zakończenie chińskiej okupacji Tybetu. Urodziłeś się w namiocie koło drogi, przy budowie której pracowała twoja mama. Podobno nie znasz swojej daty urodzenia?

wrzeszczyna - Onet.pl Blog

16 maja 2010
Zbiórka elektrośmieci

źródło http://www.wielen.pl/
Urząd Miejski w Wieleniu informuje, że w dniach 20 i 21 maja 2010r. na terenie miasta i gminy Wieleń prowadzona będzie zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (stare lodówki, chłodziarki, pralki, piece elektryczne, zmywarki, wentylatory, lokówki, suszarki, tostery, radia, telewizory, komputery, monitory, lampy fluorescencyjne i inne).
Sprzęt odbierany będzie nieodpłatnie oznakowanym pojazdem przez firmę ZHU SANUS z Wronek.
Odbiorowi podlegają wyłącznie urządzenia kompletne niezdemontowane.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem niebezpiecznym i dlatego nie można umieszczać go w kontenerach wraz z innymi odpadami.

Wszystkich mieszkańców, którzy chcą nieodpłatnie pozbyć się elektrośmieci zachęcamy do dostarczenia ich do punktu zbierania w wyznaczonych terminach.


Wrzeszczyna – przy sołectwie
21.05.2010r. 14.30 – 15.00

do-gory-nogami blog

I wieksze swieta, tudziez przepisy kulinarne - niektore po chinsku, inne po angielsku.

Przejrzalam sobie te przepisy poszukujac pomyslow.
Chinskich oczywiscie nie przeczytam.
Mamy potem curry z rybiej glowki (jedna z takich "narodowych potraw"), dziekuje ale nie.
Obsmazane swinske raciczki.... Bleee....
Prosperous Chicken (Kurczak Dostatku? Dostatni Kurczak?) - nazwa brzmi zachecajaco, wiec czytam dalej:

1 spring chicken
8g dang gui
12g dang shen
20g chinese wolfberry
8g chan gong
8g bei qi
4g red date
12g huan shan
12g fushen
30g yu zhu
1 tbsp oil
half bowl soup stock

Super proste, wystarczy skladniki zmieszac i gotowac na parze przez poltorej godziny.
Chce ktos wyprobowac?  ;-)) 


Tagi: przepisy, kuchnia, singapur
skomentuj (2)


2009-04-06 09:13:19
The Land Beyond The Wind

Borneo to trzecia co do wielkosci wyspa na swiecie (po Grenlandii i Nowej Gwinei). Jest to rowniez trzecia co do wysokosci wyspa swiata - Mount Kinabalu wznosi sie na wyzyny 4095m npm.

Borneo podzielone jest pomiedzy 3 panstwa. Najwieksza,.

Kuba Station | Zapiski Koziołka Matołka

我家那裡

我的家在台北市的水源路. 我的房子一共有五樓. 我住在五樓. 我家旁邊有一家商店,也有一所學校. 我家離師大不遠.

“wo jia nali”

wode jia zai taibei shi de shui yuan lu. wode fangzi yigong you wu lou. wo zhu zai wu lou. wo jia pangbian you yi jia shangdian, ye you yi suo xuexiao. wo jia li shida bu.

The Big Journey – Pawel Jokiel's blog

, jak to kiedyś usłyszałem ‘ma do Stanów dystans’. A ja wręcz przeciwnie, ja wolę. W każdym razie stawałem w kolejce doń bez większych oczekiwań. Ta okazała się krótka – 35 minut – a wrażenia bardzo miłe: 3 sale kinowe, każdą zaliczało się jedna po drugiej jako program obowiązkowy, na końcu sala z gadżetami: figury myszki Mickey, katedra New York Stock Exchange plus gadżety niezliczonych multinationals sponsorujących amerykański pawilon. Urzekające były projekcje puszczane w salach kinowych: w pierwszej widzimy Amerykanów odpytywanych na ulicy o Chiny i łamiących sobie języki na ‘Ni hao’ ‘Meiguo’, ‘Zhu Ni Shengri Kuaile’ i paru innych powiedzonkach ( na zdjęciu pani mówi ‘xiexie’, czyli dziękuję):

Chińczycy rozluźnieni – wszyscy się śmieją, Amerykanie ponadto opowiadają jak wyobrażają sobie Chiny, co robią w życiu, taki ‘small talk’ na rozluźnienie atmosfery, pokazanie, że w tej obdarzanej przez Chińczyków bezustanną Hassliebe Ameryce żyją tacy sami ludzie jak my – prości, uśmiechnięci, pracujący… in America everybody’s happy!

Następna sala kinowa ma trzy ekrany, na których widoczne są dzieci w wieku przed- i szkolnym, opowiadające o swych.