O czym chcesz poczytać na blogach?

Yellowstone

Wulkany - Onet.pl Blog

Epokę lodowcową z powodu olbrzymich ilości uwalnianych do atmosfery tlenków siarki, które tworzą cienki welon kwasu siarkowego naokoło planety odbijający słoneczne światło przez wiele lat.

Wybuch superwulkanu zdarza się na Ziemi średnio co 50-100 tysięcy lat. Erupcje takie nie zdarzyły się za ludzkiej pamięci – wiemy o nich dzięki badaniom geologicznym. Do tej pory znaleziono ślady kilkudziesięciu erupcji superwulkanów. Ostatni taki wybuch miał miejsce ok. 26,5 tysiąca lat temu (Taupo w Nowej Zelandii), natomiast wybuch wulkanu Toba na Sumatrze ok. 74 tys. lat temu postawił gatunek Homo sapiens na krawędzi zagłady, ograniczając populację ludzką do zaledwie kilku tysięcy osobników. Superwulkan w Parku Narodowym Yellowstone wybuchał ponad 2 mln lat, 1,3 mln lat oraz 640 tys. lat temu. I dlatego naukowcy wnioskują, że może on wybuchnąć w najbliższym czasie tj. w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat, jak i w ciągu najbliższych kilkunastu lat, gdyż jego aktywność ostatnio wyraźnie wzrosła.

 

 

Kaldera Yellowstone

Kaldera Yellowstone – kaldera wulkaniczna znajduja się pod powierzchnią ziemi na terenie Parku Narodowego Yellowstone w USA w stanie Wyoming. Nazywana także "Yellowstone supervolcano" (Superwulkanem Yellowstone).

Kaldera Yellowstone o rozmiarach ok. 55 x 80 km znajduje się nad.

Pamiętnik Misia Yogi

A nie napisaliśmy nic o samym parku, dlaczego jest on taki wyjątkowy?

Otóż Park Narodowy Yellowstone (ang. Yellowstone National Park) jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. Jest położony w stanie Wyoming w środkowych Stanach Zjednoczonych.

Park usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym na głębokości 8 km znajduje się ogromna komora magmowa (dł. 70 km, szer. 30 km). W przeszłości (przed ponad 2 mln lat, 1,3 mln lat i 640 tys. lat) dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu, powodujących ogromne i rozległe zniszczenia. Park Narodowy jest rozcięty głębokim wąwozem rzeki Yellowstone. W 1978 roku Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

Odpowiedzi: 3 do.

Vege-Life

Rzecz świeżej, najlepiej źródlanej wody.

Fruktarianizm (Fruitarianizm)
Najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, które musieliby zerwać. Ich pokarmem są owoce, które same spadną z drzewa.
15:20, paulina_p89 , Mój styl życia
Link Dodaj komentarz »
Odstrzał bizonów
Władze amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone zapowiedziały wydanie zezwoleń na odstrzał jesienią co najmniej 140 bizonów z miejscowych stad.

Pierwotnie – jak podał zarząd parku – planowano odstrzał około 100 tych zwierząt. Na wniosek farmerów z Montany liczbę tę zwiększono i do jesieni może ona jeszcze wzrosnąć. Oznacza to, że w nadchodzącym sezonie łowieckim zlikwidowane zostanie trzykrotnie więcej bizonów niż rok wcześniej.

Przeciwko decyzji zarządu parku protestują organizacje zajmujące się ochroną środowiska wskazując, że odstrzał stanowi tylko wygodny półśrodek, nie rozwiązujący problemu.

Głównym problemem jest zaś nadmierny, zdaniem zarządu, wzrost populacji bizonów w parku, Obecnie – jak.

Monika pisze...

o bizonach, kojotach i Misiu Yogi

Na skutek styczniowych mrozów przejawiam większą skłonność do opuszczania mojej samotni i garnięcia się do gromady, w myśl zasady: razem raźniej (i cieplej;)

A jak się jest w gromadzie, robi się to, co większość jej członków, żeby przypadkiem nie zostać skazanym na banicję poza obszar wygrzanych kanap, kubków z parującą herbatą itp. Gromada, do której dołączyłam w minioną niedzielę, oglądała film przyrodniczy pod tytułem „Opowieści z Yellowstone”. Po kilku zdaniach, wygłoszonych balsamicznym głosem Krystyny Czubówny, uniosłam potarganą głowę znad przygód Eberharda Mocka i przeniosłam się z mrocznego Breslau do królestwa Misia Yogi, który zwykł kraść turystom koszyki piknikowe (pamiętacie?)

Niestety, ten odcinek „Opowieści…” traktował o zimie w Yellowstone, więc o Misiu Yogi nie padło ani jedno słowo (o koszach piknikowych tym bardziej). Epizodycznie pojawiała się tylko niedźwiedzica grizzly z trzema młodymi, ale jakoś nie wzruszyły mnie jej losy. Byłam za to do głębi poruszona życiem bizonów, które delikatnie mówiąc – mają.

W oparach absurdu z linijką w reku - Onet.pl Blog

Sierkovitz (12:08)
3 komentarze

20 maja 2010
Wilki pasą drzewa.
Nauka ma jedna podstawowa zaletę - poprzez pomiary pozwala dostrzec prawidłowości, które wymykają się naszemu niedoskonałemu rozumowaniu. Doskonale obrazuje to przyklad wymieniony w tytule. Wilki powodują większe zalesienie w parku Yellowstone. Postawienie takiej hipotezy ad hoc byłoby bardzo odważne. Wilki w Yellowstone wymarły kilkadziesiąt lat temu - ale w 1995 zostały sztucznie wprowadzone do ekosystemu. Już po kilku latach z początkowych kilkudziesięciu sztuk szybko zrobiło się ich setki. To spowodowało, że stada jeleni zrobiły się mniejsze i musiały zainwestować dodatkowa energie na czuwanie nad bezpieczeństwem. To z kolei obniżyło skuteczność zżerania młodych jednorocznych drzewek . Jeżeli takie drzewko przeżyje dłużej - jelenie nie są w stanie zniszczyć go całkowicie. Co więcej - obecność kilkuletnich drzewek spowodowała rozszerzenie się siedlisk bobrów, które wcześniej nie miały wystarczająco budulca na swoje tamy. Rozlewiska stworzone przez.