O czym chcesz poczytać na blogach?

Wzgórze

Jej życiem była ciągła ucieczka... - bloog.pl

Mnie odzywa…

- Hej, nie jest tak źle, masz przynajmniej mnie, co nie?

- Taa… Idziemy na wzgórze? – zmieniła temat Faja.

- Chcesz się rozerwać, co? Ostrzegam, że dużo ćwiczyłam. Tym razem to ja wygram.

- To się jeszcze okaże. Jesteś zbyt pewna siebie. – stwierdziła Faja. – To cię może kiedyś zgubić. – powiedziała, po czym wyszła i skierowała się na wzgórze. Wkrótce znalazła się na wzgórzu, gdzie czekała już na nią Sasza.

- Wyszłaś, zanim zdążyłam ci zaproponować podwózkę – powiedziała wskazując na swoją deskę.

- Dzięki, ale potrzebowałam się przejść. – odparła Faja. – Zaczynamy? – spytała wyjmując kij. Sasza wyjęła swój bumerang i przyjęła bojowy wyraz twarzy. Zaatakowała i w chwilę później blondynka leżała na ziemi. – Ale jesteś dziecinna. – skomentowała Faja.

Shaman Kingempty snippet

Wszystko między Latarnianym Pustkowiem a Ker-Paravel to... Narnia - Onet.pl Blog


[Aslan] - Tak, opowiem ci ją. Będę ci ją opowiadał przez długie, długie lata.

( fragmenty "Podróży Wędrowca do Świtu",
rozdział "Księga Czarodzieja" )


Zapewne nigdy się nie dowiemy, o czym była ta opowieść. Możemy jednak snuć przypuszczenia... Gdy pierwszy raz czytałam PWdŚ ( byłam w drugiej klasie podstawówki ), miałam niejasne skojarzenie, że opowiadanie jest o rycerzu, który z mieczem w jednej ręce i z kielichem w drugiej wjeżdża na koniu na zielone wzgórze, na którym rośnie wielkie drzewo :) A jakie były wasze przypuszczenia, gdy czytaliście PWdŚ? A może w ogóle się nad tym nie zastanawialiście?

Mnie od zawsze intrygowało, co mogą symbolizować kielich, miecz, drzewo i wzgórze. W "Magicznych światach Narnii" Davida Colberta pisze, że:

Kielich to obraz Św. Graala, z którego Jezus pił wino podczas Ostatniej Wieczerzy, i o którym jest głośno w legendach arturiańskich.
Miecz to w niektórych wersjach Biblii odpowiednik włóczni, którą przebito bok Jezusa.
Drzewo to symbol.

Agdusiowe wojaże

W miejscu, w którym średniowieczne mury obronne były zwane Basztą Rybacką. Broniły one Budy od strony tzw. Wodnego Miasta albo Miasta Rybnego zwanego tak, jak łatwo się domyślić, z racji profesji mieszkańców. Nazwa samych murów wywodzi się od targu rybnego, który odbywał się po drugiej stronie murów, od faktu, że tego fragmentu murów bronił cech rybaków albo od wypatrywania właśnie z tego miejsca oznak zbliżającej się powodzi – nie wiadomo, która interpretacja jest prawdziwa. Średniowieczne mury oczywiście ucierpiały w swej historii pełniąc przypisaną im rolę. Zresztą akurat w tym miejscu okazały się najsłabsze i w XVII wieku wpuściły na wzgórze wojska chrześcijańskie wyzwalające Budę spod okupacji tureckiej (wtedy to kościół Macieja był meczetem). Zostały wyremontowane i unowocześnione, ale straciwszy znaczenie obronne znów podupadły. Pod koniec XIX wieku, niejako przy okazji remontu kościoła, całkowicie zmieniły swój wygląd. Wtedy to również rozebrano budynki średniowiecznego klasztoru, który się “nie komponował” z nową wizją otoczenia Kościoła Macieja.

Obecnie Baszta Rybacka wygląda tak:

Efekt owej przebudowy murów wzbudził ponoć zachwyt, ale i pewne wątpliwości. No cóż… Ja się nie dziwię. Moje pierwsze skojarzenie na widok tego.

empirowepomorze | Just another WordPress.com site

Jaką daje obcowanie z pamiątką po czasach napoleońskich. To kamienny postument na szczycie wzniesienia. Niegdyś zdobił go krzyż, na którym uwieczniono nazwiska zabitych landwerzystów. Mówiąc dokładniej, płk hrabiego zu Dohna, mjr von Bolscwinga, kapitanów von Glasgow, von Podewilsa, von Kaiserlincha, von Rantera, von Strechenbacha, poruczników von Pelleta i Koschorka, którzy – jak głosił napis – polegli śmiercią prawdziwych żołnierzy za Króla i Ojczyznę przy odbijaniu Gdańska w roku 1813. Pomnik dla uwiecznienia ich pamięci poświęcili towarzysze broni z Landwehry Wschodniopruskiej.

 

W ostatnich latach pojawiały się zapowiedzi, że wzgórze zostanie uporządkowane. Miała na nim powstać nawet droga krzyżowa, z wkomponowanym weń krzyżem landwerzystów. Niestety,  na zapowiedział się skończyło. Jedyne szczęście, że krzyż, będący głównym elementem pomnika z 1817 r., jest zabezpieczony. Zaopiekowała się nim miejscowa parafia. Niemniej wciąż pozostaje pytanie, o przyszłość tego urokliwego miejsca.

Hodowla Omega - Onet.pl Blog

Dotarła do domu.
- Zapraszam na obiad, bo zrobiłam już przed twoim przyjazdem- powiedziała Sandy
 
-Chodź, siadaj już i nie chodź tyle, zjedz z nami obiad.
- No dobrze Muss, już idę.-odpowiedziała Sandy
- Po obiedzie będę mógł pobawić się w basenie?- zapytał Mailo
-Tak, oczywiście
Po obiedzie wszyscy wyszli na podwórko.
 
-Nie potrzebnie się ubierałaś, nie jest ci za garąco?
- Właśnie jest, chyba pójdę się przebrać.
- A gdzie jest Mailo?- zapytała Sandy
- Pływa w basenie. O tam...
- Ale przecież on nie umie PŁYWAĆ!!!- przestraszyła się Sandy
- Mówił mi, że nauczył się na koloni- uspokoił ją Muss
- Brawo Synku!!- woła Sandy
Na basenie bawili się ponad 3 godziny.
Potem nadszedł wieczór i czas było spać.
  
Kiedy Mailo był już w łóżku, Sandy przyszła go ululać:
- Dobranoc, synku. Życzę Ci miłych snów, my też idziemy
spać, bo jesteśmy bardzo zmęczeni.

Tymczasem Sandy i Muss idą do łóżka:
 
-Słuszałaś o kłótni Trana i Taylor. Podobno
pokłócili się o to, że Taylor za dużo wydaje
na ciuchy. Taylor po kłótni wyjechała, a Tran za nią.
- Nie, nie słyszałem- odpowiedział Muss
-Dobranoc
-Dobranoc
 
 W następnym odcinku:
-Na Cudowne Wzgórze przyjeżdżają nowi lokatorzy,
szukających szczęścia w miłości

Mieszkanie Ursynów

piątek, 13 maja 2011 12:05

Opcje

  • Przejdź do wpisu „Natolin 2010”
  • Dodaj komentarz do wpisu „Natolin 2010”
  • Wzgórze słowików

    Szukając dalej mieszkania na Ursynowie trafiłem na nową inwestycję Wzgórze Słowików budowaną przez Terra Casa S.A. Będą to dwa niskie trzypiętrowe budynki zlokalizowane przy skrzyżowaniu ul. Ciszewskiego i Kiedacza. Inwestycja jest obecnie w początkowej fazie realizacji, a jej oddanie planowane jest na koniec 2012 roku, co wydaje się dosyć mocno optymistycznym założeniem i pewnie bezpiecznie liczyć na pierwszą połowę 2013.

    Za inwestycją przejawia na pewno ciekawa lokalizacja, miejsce zdecydowanie bardzo ciche z otoczeniem niskiej zabudowy, w rejonie skarpy ursynowskiej i z widokiem na Wilanów. Na osiedlu będą znajdować się place zabaw oraz specjalnie.