O czym chcesz poczytać na blogach?

Wojsko polskie

BLOG GEN. DYW. REZ. PIOTRA MAKAREWICZA - Onet.pl Blog

Partii. Przecież każda okazja jest ku temu dobra, nawet jeżeli chodzi o bezpieczeństwo państwa i obywateli. Po drugie, ani minister Klich, ani minister Sikorski nie przybyli na obrady. Wysłali tam jedynie wiceministrów Komorowskiego i Najdera. Reprezentacja wojskowa Ministerstwa Obrony Narodowej była również niższej rangi. Nie było tam ani Szefa Sztabu Generalnego WP, ani żadnego szefa zarządu. Przybyli sami zastępcy. To jest jeden z kolejnych przejawów uwikłania generałów w polityczne rozgrywki, bo niewątpliwie.Trudno nazwać analizą stwierdzenia o sprawnym przeprowadzeniu elementów ćwiczenia, przerzucie sił floty czarnomorskiej na Bałtyk bez trudności technicznych, czy kuriozalne spostrzeżenie, że brzeg morski na poligonie Chmielowka w obwodzie kaliningradzkim przypomina polskie wybrzeże. Widać wyraźnie, że zastępca szefa zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego ocenił brzeg morski z pozycji turysty bywającego czasami nad morzem. Wiadomo bowiem z programu geografii szkoły średniej, że całe południowe.

Blog wojak91

Współczesne wojska lądowe cechuje całkowite zmotoryzowanie, szerokie wykorzystanie nowoczesnych technik prowadzenia walki oraz wielopłaszczyznowe współdziałanie z siłami powietrznymi i marynarki wojennej. Wojska lądowe dysponują własnym szkolnictwem wojskowym, chorążych i podoficerów. Wojska Lądowe dzielą się na następujące rodzaje wojsk:
- obrony przeciwlotniczej
– pancerne
– rakietowe i artylerii
– inżynieryjne
– łączności i informatyki
–. Komentarzy: 0 armia 2007-10-07 Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, nieoficjalnie Wojsko Polskie - główna struktura obronna Polski mająca za zadanie zapewnienie bezpieczeństwo kraju i obywatelom w wyniku ataku za strony obcego kraju. Głównym dowodzącym wojska polskiego jest prezydent RP wraz z ministrem obrony..

mocniejszy

Ograniczę się tylko do pytań i encyklopedycznej definicji:

“Wojsko najemne (także: najemnicy, żołnierze  najemni, kondotierzy, żołnierze fortuny) – formacja wojskowa składająca się z ochotników walczących za pieniądze, najczęściej w służbie obcego wojska dla danego państwa, miasta, władcy, księcia lub jakiejś organizacji, a nawet osoby prywatnej. Wojska te można wynająć do walki, praktycznie, w dowolnej.

!

__________

Przypisy:

1) Obrażali żołnierzy w sieci. Mogą dostać zarzuty, 7 luty 2012, Gazeta Wyborcza; Trzy lata więzienia za nazwanie polskiego żołnierza “najemnikiem”?, 8 lutego 2012, Wprost; Chwalili w sieci talibów za zabicie Polaków. Grozi im więzienie, 8 lutego 2012, Onet; Obrażali żołnierzy w sieci; usłyszą zarzuty?, 8 luty 2012, TYP.INFO.

Historia Polski - Onet.pl Blog

Pajdar wystawił swoją armię w dwóch rzutach słabszym i bardzo silnym. W pierwszej fazie bitwy walka była bardzo wyrównana. Jak pisał Jan Długosz , którego kronikarski opis zmagań pod Legnicą jest najbardziej szczegółowy,
"pierwsze wszczęło walkę wojsko złożone z krzyżowców, ochotników i kopaczy złota (...) obie strony zwarły się w ostrym starciu. Krzyżowcy i obcy rycerze rozbili kopiami pierwsze szeregi Tatarów i posuwali się naprzód .... ".

9 kwietnia 1241 roku pod Legnicą doszło do jednej z najbardziej znanych bitew polskiego średniowiecza. Pod wodzą Henryka Pobożnego oddziały polskie stawiły mężny opór najeźdźcom tatarskim, na których czele stał Pajdar. Zacięta bitwa, w której obie strony poniosły duże straty, skończyła się klęską Polaków. Książę Henryk.