O czym chcesz poczytać na blogach?

Wilno

Jedźmy! Nikt nie woła.

- kościół Świętych Franciszka i Bernarda, zdewastowany w czasach ZSRR jest obecnie stopniowo remontowany.
Jedna z drewnianych willi niedaleko centrum miasta.
Blok z wielkiej płyty, w tle słynna wileńska wieża telewizyjna.
Wieża telewizyjna mierząca 326,5 m. Gdy z 12 na 13 stycznia 1991 roku wieżę próbowała opanować armia radziecka, marzący o niepodległości Wilnianie masowo zaprotestowali. Zginęło wtedy 13 osób, ok. 600 zostało rannych.
Widok z kawiarni umieszczonej w "spodku" na wieży.

PROPONOWANY PRZEBIEG WYCIECZKI: Na Wilno należy przeznaczyć najmniej 2-3 dni. Nie należy zapomnieć o leżących 30 km na południowy zachód od centrum Trokach - pięknym miasteczku zamieszkanym przez Karaimów. Do Wilna można bez problemu dojechać autobusem (droższy wariant) z Warszawy, Białegostoku lub Suwałk, oraz pociągiem (tańszy wariant) z przesiadką w Sestokai. Pociąg relacji Warszawa-Sestokai odjeżdża codziennie, zatrzymuje się mi.in. w Białymstoku, Augustowie, Suwałkach i Trakiszkach; z Sestokai, również koleją, można dojechać do Wilna lub Kowna, studenci powinni pamiętać o przysługującej im zniżce.

"Pisanie to lekarstwo. Katharsis. Pisanie to sposób na bycie wolnym" Yossi Avni-Levy - Onet.pl Blog

Biorę oddech błądząc wzrokiem po jego postaci, a emocje, irytacja rosną we mnie z każdym słowem - I feel all the time like a cat on a hot tin roof.

- Then jump off the roof, Maggie, jump off it. Now cats jump off roofs and they land uninjured. Do it. Jump.

 

      Śniło mi się, że jestem Elizabeth Taylor i gram z Paulem Newmanem w „Kotce na gorącym, blaszanym dachu”. Za dużo, jak na jeden raz, filmów z Liz? Coraz większe zauroczenie Paulem Newmanem? A może subtelna wiadomość od podświadomości w związku z przyszłymi wydarzeniami? I dlaczego ten cholerny budzik musiał zadzwonić tak szybko?!

 

Soñador
Skomentuj mnie

06 września 2011
7. Już mi raz zabrali Wilno...

01 WSTĘP - Kulig, Kaziuki

Kaziuki 2007
Kaziuki 2007 cz. II
4 KULIG 2008
KULIG 2008
KULIG 2008 - LISTA
5 ARCHIWUM KULIGI - fotki
Abc
Kulig 2005
Kulig 2006
Kulig 2007
6 KONTAKT
E-mail: elami99@gazeta.pl
GG 4650194
Tel. do Mirka 502 412 159
Pisz blog
Dodaj blog do ulubionych
Wersja mobilna
Kulig, Kaziuki
Kategorie: Wszystkie | 01 WSTĘP | 02 WILNO KAZIUKI 2008 | 02 WILNO KAZIUKI 2008 - LISTA | 02 WILNO KAZIUKI 2008 - WPŁATY | 03 KULIG.

1500 kilometrów wakacji - Onet.pl Blog

Robi wrażenie, szkoda tylko, że Litwini nie mają pomysłu, jak przybliżyć zwiedzającym realność tego miejsca.Wystarczyło chociaż w komnatach księcia i komnacie księżnej urządzić jakieś adekwatne do historycznego czasu spanie, jakiś stół, siedzenie i już byłaby atmosfera.
      Wracając do autokaru mijaliśmy domki karaimskie. Mieszkają tam Karaimowie, potomkowie sprowadzonych na Litwę mieszkańców okolic Krymu. Cechą charakterystyczną tych domków były trzy okna na szczytowej ścianie.
Jedno okno było dla Boga, drugie dla Witolda, trzecie dla rodziny. Karaimowie mają w Wilnie swoją świątynię.
         Z Trok pojechaliśmy do Wilna, to tylko 28km.
         Po takim luźnym przejeździe przez miasto podjechaliśmy w okolicę kościoła św. Anny. Kościół prezentował się niezwykle okazale ze względu na strzelistą architekturą. Do środka nie wchodziliśmy, była sobota, a jest to dzień ślubów. Prawie pod każdym kościołem stały dosłownie kolejki młodych par. Podjeżdżały niewiarygodnie długie limuzyny, stare samochody, Wszyscy byli bardzo ładnie, elegancko ubrani. Wielu gości już trzymało w rękach plastikowe kubeczki z szampanem i.

1500 km. wakacji.

Prezentował się niezwykle okazale ze względu na strzelistą architekturą. Do środka nie wchodziliśmy, była sobota, a jest to dzień ślubów. Prawie pod każdym kościołem stały dosłownie kolejki młodych par. Podjeżdżały niewiarygodnie długie limuzyny, stare samochody, Wszyscy byli bardzo ładnie, elegancko ubrani. Wielu gości już trzymało w rękach plastikowe kubeczki z szampanem i butelki gotowe do otwarcia. Zaobserwowałem też, że do kościoła wchodzą tylko nieliczni, a większość czeka przed kościołem. Sama ceremonia trwa kilkanaście minut. Zastanawiałem się, czy są jeszcze w Wilnie ludzie stanu wolnego przy tej ilości ślubów, ale przewodniczka uspokoiła mnie, że nie ma z tym problemu.
       Wracając jednak do naszej, turystycznej rzeczywistości, gwoli ścisłości muszę wspomnieć, że obok kościoła stał pomnik Adama Mickiewicza, niezbyt stary, jeśli chodzi o wiek i nie specjalnie urodziwy. Za tym pomnikiem, stykając się prawie z kościołem św. Anny stał drugi kościół, mianowicie św. Franciszka i św. Bernarda.
           Z tego miejsca przeszliśmy.