O czym chcesz poczytać na blogach?

Westerplatte

słowa na wiatr - bloog.pl

Córka Franciszka Dąbrowskiego Elżbieta Hojko-Dąbrowska pamięta, że w grudniu 1949 jej ojca uznano go za niepewnego politycznie (mimo że był członkiem PPR)i wydalono ze służby. Wyjechali do Krakowa. Nie otrzymał wojskowej emerytury. W kiosku sprzedawał bilety. Zmarł w niedostatku na gruźlicę w wieku 58 lat w 1962 roku. Został pochowany w Krakowie.

10 lat później ustecka szkoła podstawowa nr 2 otrzymała imię Franciszka Dąbrowskiego jako pierwsza w Polsce. W 2010 gmach szkoły został zburzony, a tablica upamiętniająca bohatera z Westerplatte przepadła. Tyle w Przewodniku Marcina Barnowskiego.

Szukam informacji, które podzieliły opinie o dwóch bohaterach z Westerplatte. Pierwszą i najważniejszą jest ta, że Franciszek Dąbrowski dwukrotnie publikował informacje o obronie Westerplatte. Po raz pierwszy wspólnie ze Stefanem Grodeckim „Dziennik Bojowy Westerplatte” (1945 Wydawnictwo Zarządu Polityczno Wychowawczego Marynarki Wojennej) i w roku 1957 „Wspomnienia z obrony Westerplatte”. Publikacja wydana przez Gdańskie Towarzystwo Naukowe z przedmową Mariana Pelczera stała się przedmiotem ostrej krytyki. Najogólniej.

Blog Wilczkowski

– brat i siostra nie będą wychodzić z łona tej samej matki.

Komentarzy: 1 Uroczystości 4 sobota, 07 marzec 2009, 13:28

Uroczystości (4.)

Obrona Gdyni.

Jeszcze wiosną 1939 sytuacja na wybrzeżu była dziwna. Hel – fortyfikowany i dozbrajany od lat stanowił istną twierdzę (Hel kapitulował zresztą 2 października – już po Warszawie), Westerplatte dozbrajano i umacniano „chyłkiem”, też przez całe lata, a Gdynia – jakby miała zostać miastem otwartym.
Znalazłbym może nawet jakieś usprawiedliwienie takiego postawienia sprawy, ale nie to jest moim celem.
Ponadto w lipcu pojawił się w Gdyni płk Stanisław Dąbek, który wszystko zmienił i zaczął z ogromną energią organizować lądową obronę wybrzeża.

Brakowało wszystkiego: broni, amunicji, sprzętu saperskiego, kadry podoficerskiej, bo ludzie z kartami powołania do wojska odjeżdżali w głąb kraju.
Dość powiedzieć, że w dniu 1 września płk Dąbek dysponował siłami ok. 15.000 ludzi, z tym, że pełne pokrycie etatowe posiadało jedynie 6 batalionów, natomiast dla około 4000.

Memories.

Henryka Sucharskiego trwała ze szlachetnym uporem, podejmując nierówną walkę z najeźdźcą.Walkę bohaterską.
Pozostali w pamięci narodu jako wymowny symbol. Trzeba, ażeby ten symbol wciąz stanowił wyzwanie dla coraz nowych ludzi i pokolen polaków.
Kazdy z was, młodzi przyjaciele , znajdzuje teżw zyciu jakies nowe "Westerplatte".Jakiś wymiar zadań, które musi podjąc i wypełni,Jakąś słuszną sprawę, o którą nie mozna nie walczyc...Jakiś obowiązek, powinnośc, od której nie mozna się uchylic.Nie można " zdezerterowac".
Wreszcie- jakiś porzadek prawd i wartości,które trzeba " utrzymac" i "obronic", tak jak Westerplatte, w sobie i wokól siebie.Tak, obronic- dla siebie i dla innych."

Tak jak Jan Paweł II powiedział, naszym Westerplatte są cele.
Moim Westerplatte są moje cele marzenia...Dąze, żęby je spełnic.Wszyscy ludzie mają Westerplatte, którym jest miłośc, przyjaźn,rodzina, a czasem kariera.

Poznałam pewną osobe, której pozostało pare miesięcy życia. I podziwiałam ją. Bo nie poddawała się! Walczyła o swoje cele, marzenia. Chciałą je spełnyc! Walczyła o swoje własne Westerplatte. Znałam jątylko 2 i pół miesiąca,ale była osobą wyjątkową! zawsze sądziłam, że ludzie na skraju swojego życia , poddają się, ale ona nie. Ona walczyła do końca.
Myśle, że mało kto umiałby zachowa się tak jak ona.
Walczmy o sowje Westerplatte , bo mozemy je stracic. I nie chodzi mi o kożysci materialne ale o przyjaźn miłośc rodzine...

.

rycek blog

Czyta bo mozna zawalu dostac.. Wszyscy kryja swoje "rozki" diabelkow pod lozko i zabraniaja telewizji pokazywanie prawdziwego politycznego swiata. Wiec telewizja pokazuje to co chcielibysmy zobaczyc, a jak nie to zawsze mozna wziasc pilota i przelaczyc kanal.
rycek 2005-02-11 15:36:59 skomentuj (1)


zataili prawde??
dzis byla niedziela.. dzis bylo fajnie.. a jutro jest poniedzialek i za prawie tydzien bede pisac probny.. i powiem ze jak mi sie go dobrze napisze to nie bede tak truc ze nic nie umiem.. a jak bedzie odwrotnie to nie dam spokoju.. :D wiec jak wam uszy wiedna juz to trzymac kciuki :)))

na wjezdzie mowie ze to nie bedzie zbyt ciekawe.. chyba ze ktos lubi historie..

"O godzinie 0445 Niemcy otworzyli ogień na Westerplatte. Pancernik "Schleswig-Holstein" przez cały dzień ostrzeliwał polską placówkę. Obrońcy byli przez 7 dni obrony pod ciągłym bombardowaniem z powietrza, morza i lądu. Placówką na Westerplatte dowodził mjr Sucharski. Składnicy broniło 182 żołnierzy. Przez siedem dni odparli trzynaście niemieckich szturmów. W walkach brali udział także kadeci z niemieckiego pancernika. Pierwszym żołnierzem, który zginął na Westerplatte był zawiadowca stacji, sierż. rez. Najsarek. Ilość ciężko rannych polskich żołnierzy przekroczyła 20 osób. Ze względu na brak amunicji, żywności i wody polski garnizon na Westerplatte musiał się poddać 7 września. Zginęło 15 polskich obrońców".

Wszystkie powyższe zdania pochodzą z różnych książek i.