O czym chcesz poczytać na blogach?

Węgry

W ęgry

Był też symbolem... obywatelskiej cierpliwości. Oddziały austriackie bezskutecznie próbowały zniszczyć go w 1849 r., natomiast w 1945 r. padł ofiarą Wehrmachtu, który, chcąc zaszachować Armię Czerwoną, zaminował wszystkie mosty w Budapeszcie. Rekonstrukcja mostu była jednym z pierwszych przedsięwzięć po wojnie. Oddano go do użytku 21 .XI.1949 r., dokładnie w setną rocznicę otwarcia.

Most był pomysłem hrabiego Istvána Széchenyiego, kochającego konie anglofila, pasjonata-wynalazcę, który między innymi był założycielem Węgierskiej Akademii Nauk oraz przywiózł na Węgry maszynę parową. Pracami nad budową mostu, zaprojektowanego przez Williama Tierney Clarka, kierował szkocki inżynier Adam Clark (nie byli krewnymi), który potem osobiście sprzeciwił się austriackim próbom zniszczenia obiektu przez zatopienie skrzyń z łańcuchami. Széchenyi zmarł w Döbling (pod Wiedniem) w zakładzie dla obłąkanych - będąc zdrowym na umyśle, popełnił samobójstwo. Był świadkiem tryumfu (oraz późniejszej klęski) Kossutha i rewolucji 1848 r. Adam Clark poślubił Węgierkę i osiadł w Budapeszcie. Clark wybudował również tunel (alagút) pod.

fotodroga

Szukam miejsca na nocleg. Nocuję jak zwykle w namiocie, na łące za polem kukurydzy.

19:09, fotodroga
Link Dodaj komentarz »
19.07.2007

Rumunię witam w miejscowości Petea. Na stacji benzynowej wymieniam euro na leje i kieruję się na Satu Mare. Pierwsze wrażenie: Rumunia to kraina pojazdów zaprzęgowych. Przez całe Węgry napotkałem ze dwa wozy konne, tu na dziesięciokilometrowym odcinku do Satu Mare, a także w samym mieście - kilkanaście. Drugie wrażenie: Rumunia to kraina pojazdów zepsutych, co i rusz widać na poboczach doraźnie naprawiane a to wozy konne, a to ciągniki, a to samochody. Ale pierwszym na terenie Rumunii zepsutym pojazdem okazuje się ten pode mną. W Petei, tuż po wymianie pieniędzy dokonuję "spadnięcia łańcucha". Po jego założeniu niespodzianka - pedały kręcą się w obie strony - bez oporu. Co jest??? Świta myśl - pewnie wielotryb, rozkręcam więc co trzeba i faktycznie - wielotryb rozsypany..

Węgry

I kempingi działają od 1 lub 15 maja.
Latem słońce świeci znacznie częściej niż u nas, a kurorty (zwłaszcza nad Balatonem oraz przy renomowanych źródłach termalnych) tętnią gwarem i życiem nocnym. Czynne są niezliczone kąpieliska i baseny na wolnym powietrzu oraz liczne stadniny, farmy hippiczne i wędkarskie. Lato to również pora dojrzewania owoców, najpierw czereśni, śliwek i moreli, później arbuzów, brzoskwiń, winogron, morw, jabłek i gruszek.
Jesienią (we wrześniu i październiku) pogoda jest nadal piękna, a ceny wyraźnie spadają, nawet w renomowanych miejscowościach nad Balatonem. Jak Węgry długie i szerokie zaczynają się winobrania i rozmaite festiwale związane z winiarstwem. Ubywa turystów i łatwiej zaobserwować życie codzienne Węgrów.
Zima zazwyczaj nie jest tak mroźna jak w Polsce, choć bardziej wietrzna. Wielka zimowa atrakcja, dla nas całkiem egzotyczna, to przesiadywanie w termach i kąpiele w gorących źródłach pod gołym niebem. Późna jesień, zima i wczesna wiosna nie są najlepszą porą na zwiedzanie kraju (poza Budapesztem i większymi miastami), gdyż większość prowincjonalnych muzeów, skansenów i zamków jest nieczynna od połowy października do połowy kwietnia.
Wbrew.

Wegry Zabytki

Pierwszymi mieszkańcami Węgier była ludność celtycka, która pojawiła się tu w I w. p.n.e. Podbite przez Rzymian tereny w zakolu Dunaju przekształcone były w prowincję o nazwie Panonia. Po upadku Rzymu tereny te były kolejno opanowane przez, Hunów, Wandalów, Wizygotów i Awarów, zaś w początkach IX wieku ukształtowało się tu słowiańskie Państwo Wielkomorawskie. Kres tym podbojom dało pojawienie się pod koniec IX wieku Madziarów pod wodzą Árpáda, których Węgrzy są głównymi potomkami. Od 1000 do 1526 roku Węgry były niepodległym królestwem, do czasu kiedy nie zostały podbite przez Turków. Pod koniec XVII w. weszły one w skład państwa Habsburgów – dynastii rządzącej w Austrii. Po porażce Austro-Węgier w I wojnie światowej, Węgry stały się ponownie niezależnym państwem. Okres powojenny II wojny Światowej to przejęcie władzy przez komunistów, i okres silnego uprzemysłowienia kraju oraz ograniczenie praw obywatelskich. Wielu przeciwników systemu zostało straconych lub zmuszonych do emigracji. Upragniona wolność przyszła w roku 1990 kiedy to blok Socjalistycznych Państw Radzieckich.

Babcia Małgosia bloguje

A tą jedyną  receptą (UE, MFW, Banku Światowego oraz KE ) na kryzys jak  tez na zadłużenie budżetu (jedyną propozycją, niemal dogmatem, stawianą wszystkim krajom z kłopotami finansowymi)   miały być cięcia wydatków publicznych oraz podwyższanie podatków, co, rzecz jasna,  uderza zawsze, przede wszystkim, w zwykłych ludzi, ich rodziny, ich gospodarstwa domowe oraz małe firmy. Międzynarodowe korporacje zostawia się w spokoju. Po co je drażnić, poza tym ich właściciele czy współwłąściciele to różni ustosunkowani obywatele bogatych krajów unijnych.

Orban część zaproponowanych mu  kredytów MFW owszem wziął, ale mając świadomość, że zobowiązują one gospodarczo,    obłożone przeróżnymi spłatami, procentami, odsetkami,  za pozostałą część kredytów podziękował, twierdząc, ze Węgry dadzą sobie radę bez tych pieniędzy.

.....:::::Eurowizja 2006-16:::::..... - Onet.pl Blog

IRLANDIA 10 pkt.

ŁOTWA 1 pkt.

LITWA 3 pkt.

CZARNOGÓRA 1 pkt.

SERBIA 2 pkt.

UKRAINA 5 pkt.

WIELKA BRYTANIA 3 pkt.

 

O to jak się rozłożyły głosy polaków:

12 pkt. dla Łotwy

10 pkt. dla Portugalii

8 pkt. dla Węgier

7 pkt. dla Słowenii

  Bułgaria
 1. Szwecja
 2. Ukraina
 3. Rosja
 4. Łotwa
 5. Islandia
 6. Polska
 7. Mołdawia
 8. Wielka Brytania
 9. Macedonia
 10. Węgry
Michel (06:53)