O czym chcesz poczytać na blogach?

Vives

Cicho sza

 

Pierwszym dziełem przez niego napisanym był pamflet „Przeciwko pseudo dialektykom”. Jest to ostra krytyka scholastycznej uczoności. Traktat „O życiu duszy”, natomiast, rozważa główną kwestię nieśmiertelności duszy, opisuje pamięć, inteligencję prostą i złożoną, wolę, rozum praktyczny, życie duchowe i emocjonalne. Apoteozą człowieczeństwa jest „Bajka o człowieku” – prawi ona o tym, że człowiek jest istotą godną podziwu. Ludzką niedolą zajmuje się traktat „O wspieraniu ubogich”, w którym to Vives pisze o potrzebie stworzenia świeckiej instytucji zajmującej się biednymi. Traktat „O wychowaniu niewiasty chrześcijańskiej” jest szczególnie ważny dla kobiet, a to ze względu a poruszanie przez Vivesa problemu intelektualnego kształcenia dziewcząt. Autor wyraża w nim swój pogląd na temat powinności dziewcząt do nauki czytania i pisania po łacinie oraz w języku narodowym. Lekturami, według niego, powinny być książki o tematyce religijnej.

Według Vivesa posłannictwem kobiety jest życie rodzinne oraz troska o dom. Jako.

Easy come easy go... - Onet.pl Blog

2009
 Marzec
 Styczeń
2008
 Grudzień
 Listopad
 Październik
 Wrzesień
 Lipiec
 Kwiecień
 Marzec
 Luty
 Styczeń
2007
 Listopad
 Październik
 Wrzesień
 Sierpień
 Lipiec
 Czerwiec
 Maj
 Kwiecień
 Marzec
 Luty
 Styczeń


29 grudnia 2008
"Nie ma lustra, które by lepiej odbijało człowieka niż jego słowa." (Juan Luis Vives)

No me digas que soy loca...

Genialny admin (podpadł mi już 'przeinstalowaniem' systemu pod moją nieobecność, czyli zainstalowaniem Windowsa ME na Win98 i nieusunięciem starych plików systemowych... Nie lubię jak mi ktoś grzebie w kompie *brrrr*) zabronił korzystać z tak inteligentnych programów jak Kazaa w trakcie dnia. Wolno tylko od północy do 8 rano... Nikt z moich znajomych ze stałką nie ma takich rygorów *rolleyes*
No więc siedzę i ssam... tzn. ściągam... też źle... Downloaduję sobie pliki. I wzdycham smutnie. Bo ściągają mi się Juanes, La Ley, Mana, Molotov, Celia Cruz, Carlos Vives itd, jednak nie zmieni to faktu, że ja też już ściągnęłam do Polski.
Buuuu... Właśnie wysłuchałam sobie 'Ya llego yo' Vivesa i przypomniał mi się grudniowy koncert, na którym byliśmy całą paczką w Cali... :(((

Heh, skoro sznowny Ricky Martin przyjechał do Polski, to może Juanes też kiedyś zawita?
A, własnie, a widzieliście Juanesa w polskiej telewizji? Bo ja tak :) Przed sopockim festiwalem, w jakimś programiku o Rickim. Siedziałam wtedy w pokoiku w Świnoujściu i wydarłam się: 'Ay, papasito!' :)))

Na razie jednak, z braku.

Learn Spanish

Na -ar; -er; -ir
Weźmy czasownik z grupy kończących się na "-ar"
np. mówić - hablar
odmieniają się następująco.
ja mówię - yo hablo
ty mówisz - tú hablas
on/ona mówi - él/ella habla

my mówimy - nosotros/nosotras hablamos
wy mówicie - vosotros/vosotras hablaís
oni/one mówią - ellos/ellas hablan

A teraz czasowniki zakończone na "-er" i "-ir",
np. żyć - vivir, czy pić - beber
Zarówno vivir, jak i beber
będą odmieniać się
w stosunku do siebie identycznie
Odmieniają następująco:

Ja żyję - yo vivo
Ty żyjesz - tú vives
On/Ona żyje - él/ella.