O czym chcesz poczytać na blogach?

Urlop wychowawczy

mama to ja | porady dla młodych mam

Sprząta, pierze, prasuje, gotuje… Pamiętam, jak bohaterka pierwszego odcinka “Aktywnej mamy” przyznała, że jedyne, czego nie prasuje, to skarpetki i że gotując nie używa żadnych kostek bulionowych czy innych poprawiaczy smaku.
Znam jednego ojca, który zdecydował się na urlop wychowawczy. Opieka nad dwójką dzieci była dla niego wystarczająco dużym wyzwaniem. Opieka nad dziećmi plus np. sprzątanie – to już przerastało jego możliwości. Zresztą ze szkodą dla dzieci, bo nagle okazywało się, że jedno drugiemu niechcący przycięło czymś palec. Wybór był.

W obronie WOLNOŚCI - Onet.pl Blog

O 4,3 roku krótszy niż w przypadku kobiety.

Drugim czynnikiem, który podraża koszt zatrudnienia kobiety (lub, jak kto woli, obniża produktywność jej pracy) jest oczywiście system urlopów macierzyńskich, wychowawczych oraz tzw. okresów ochronnych. Pracodawca po prostu musi uwzględnić podczas kalkulacji ekonomicznej to, że w jakimś bliżej nieokreślonym momencie będzie być może musiał zrezygnować z pracownicy na czas od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka do 37 tygodni przy urodzeniu.

Mamowe wspominki

Mieliśmy to szczęście, że przez pierwsze trzy dni pogoda dopisała i mogliśmy trochę pochodzić, pooglądać i popodziwiać.

Sam wyjazd urlopowy zaplanowany został dość szybko i trochę też niespodziewanie. Bo choć zaczęliśmy się zastanawiać nad takim wyjazdem, to nie sądziliśmy chyba, że stanie się to tak szybko i być może troszeczkę na wariackich papierach. Było rozmyślanie gdzie (rozważaliśmy na teraz wypad w Karkonosze.

    dzieci mające być w przedszkolu dłużej niż 5 godzin;
  • dzieci, których rodzice oboje pracują (przy czym moim zdaniem krzywdzące jest nazywanie mamy, która ma etat i jest tylko na bazpłatnym urlopie wychowawczym, "mamą niepracującą"; dlaczego ma taki sam status, jak kobieta rzeczywiście bezrobotna???).

Jako że uzbieraliśmy tylko trzy "plusy", przemawiające za dostaniem.

Blog mamaameli

Moja nieobecność tak długo się przeciągła,ale ostatnio przy komputerze zakaz siedzenia,nażucony przez Amelkę,jakoś nie podoba jej się że mama wpatruje się w ekran a nie bawi się z nią.

Wiele się działo ostatnio,przed wszystkim to że oddając Amelką do żłobka nie należy mi się urlop wychowawczy bo ni będę sprawowała 24 godzinnej opieki nad dzieckiem,mogę iść do pracy na pół etatu,mogę iść do szkoły ale oddać dziecka do żłobka na wychowawczym nie mogę,paranoja z tymi naszymi przepisami,przecież jak bym poszła do szkoły,czy po pracy na pół etatu też bym.

CODZIENNA NIECODZIENNOŚĆ - Onet.pl Blog

 

 Moja szefowa się pogubiła. Sporo czasu zajęło mi zrozumienie tego faktu, a właściwie nazwijmy rzecz po imieniu- świństwa, którego się dopuściła. Zatrudniła, dwa tygodnie przed moim planowanym powrotem z urlopu macierzyńskiego, pracownika, który przejął moje obowiązki. Sprytne to było nader posunięcie, ponieważ owemu mężczyźnie(!!! dziecka na pewno nie urodzi!!!) na umowie wpisano inne stanowisko niż moje, ale obowiązki, jakby nie patrzeć, objął moje. O wszystkim dowiedziałam się tydzień przed powrotem i właściwie miałam do wyboru: albo wrócić i zostać zwolnioną, bo po miesiącu moje stanowisko można już zgodnie z prawem zlikwidować, albo pójść na urlop wychowawczy i szukać nowego zajęcia. Na inne opcje, łącznie z PIP, nie miałam już siły i nerwów. Poddałam się, wzięłam przysługujący na dany rok urlop wypoczynkowy i zaczęłam urlop wychowawczy.

 Wszystko to wydarzyło się rok.