O czym chcesz poczytać na blogach?

Urbanizacja

Zjawisko urbanizacjiZJAWISKO URBANIZACJI


urbanizacja - zespół przemian ekonomicznych, przestrzennych, społecznych i kulturowych prowadzący do powiększania się obszarów miejskich oraz do rozprzestrzeniania się zabudowy miejskiej, a także do wzrostu liczby ludności żyjącej w miastach lub przejmującej miejski styl życia. Stopień urbanizacji określa się za pomocą wskaźnika urbanizacji i wyraża się go w procentach. Jest to udział ludności zamieszkałej w miastach w stosunku do ogółu ludności.Urbanizacja zachodzi na czterech płaszczyznach:
demograficznej - polega na przemieszczaniu ludności ze wzi do miast i wzroście ludności miejskiej.
przestrzennej - wyraża się w powiększaniu powierzchni miast, a także w powstawaniu nowych ośrodków.
ekonomicznej - oznacza zwiększanie się liczby ludności zatrudnionej w zawodach pozarolniczych.
społecznej - polega na przyjmowaniu miejskiego stylu życia.Przyczyny urbanizacji
Zjawisko urbanizacji wiąże się z coraz większym znaczeniem pozarolniczych form aktywności gospodarczej. Zapoczątkowany pod koniec XVIII wieku proces rozwoju przemysłu spowodował.

Chwila zapomnienia

Po prostu nie ma czego usłyszeć?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad sobą, ale tak prawdziwie, bardzo bardzo boleśnie?

Pewnie tak.

Ale czy Wy też dochodzicie za każdym razem do innych wniosków?

Wszyscy chcemy być idealni, dla nas samych. Inni nie muszą o tym wiedzieć. Przecież nas nie znają i nie rozumieją, no nie?

 

Czy jesteście pewni, że kiedykolwiek przez kakofonię świata zdołaliście dosłyszeć naprawdę siebie?

Tagi: Droga Życia ja pociąg przemyślenia sumienie urbanizacja
19:14, szafraanka
Link Komentarze (1) »
czwartek, 13 maja 2010
Proroctwo

Deszcz pada, grzmi..

Zdarzają się w życiu momenty, których usilnie pragniemy uniknąć. Uzbrojeni w rozum, empatię, doświadczenia wyruszamy na rozdroża. Dla jednych to przeznaczenie pozwala nam być, tu i teraz. Nadaje ono cel i sens naszym zdawałoby się najbardziej beznadziejnym poczynaniom.Dla innych, przeznaczenie to Bóg - Jah, Jahwe, Allah, Budda, Pani i Pan... Oni wyznaczają zasady, wartości, status świata i wiarę w nas samych..

Przemijanie - bloog.pl

Następującymi po sobie wydarzeniami, czyniąc ją tym samym faktem bardziej znanym i mniej strasznym. Zmniejszyła się też rola duchownych jako osób pomagających w dokonaniu przejścia od życia do śmierci - posiadających stosowne wyjaśnienia i dysponujących swoistymi technikami psychoterapeutycznymi. Ksiądz - jeżeli pojawia się obecnie przy umierającym - nierzadko znajduje go już w agonii lub nieprzytomnego.

          Inne ważne procesy społeczne, które przyczyniły się do kształtu naszych aktualnych postaw wobec śmierci, to późniejsze w czasie procesy urbanizacji wraz z tendencją do tworzenia rodzin nuklearnych, a także rozwój nauki, a szczególnie postępująca specjalizacja medycyny.

        Procesy urbanizacji sprawiły, że ludzie oddalili się od natury możliwości obserwowania całości cyklu życia, od narodzin do śmierci w przyrodzie, a tendencja do tworzenia rodzin nuklearnych sprawia, że cyklu tego nie widzi się także w rodzinie. Wraz z zanikiem rodzin wielopokoleniowych zanika ponadto naturalny system opieki i oparcia dla ludzi starych i umierających, szansa obserwowania i przeżywania śmierci wraz z nimi. Zmianie.

Niech MOC będzie z Wami :)

Że Polska xD

A to Chasdija widzi, jak otworzy oczy po popołudniowej drzemce. Chmury, chmury, chmury... i jeszcze raz chmury. Chasdija błogosławi wszelkie okna w dachu. Rankiem, to rankiem, ale w nocy chodzi spać przez to po 2.00 bo ma piękny wzgląd ma gwiazdy. A do 24.00 daje jej światło z lampy w oczy. No ale, coś za coś ;)

A to zdjęcie Chasdija wstawia, bo... Nie wie, czy tylko ona ma tylko takie głupie uczucie patrząc się na nie, jakby było one trochę wypukłe na środku. Jakby robione przez jakąś lunetę czy coś. No oczy ją od niego bolą.
Aha... I jak widać, na wsi też jest asfalt xD To tak w odpowiedzi na komentarz dawnego kolegi z klasy Chasdiji, który był wielce zdziwiony, że i u niej już tak urbanizacja do przodu pobiegła ;)

No nic. Niczego ciekawego dziś Chasdija ani nie pokazała, ani nie napisała. Ale... Hm... Jednak Chasdija na koniec coś powie... I zrobi to z pełną świadomością i czystym sumieniem:
>> Kocham swoją piękną wieś i choć kiedyś się stąd wyprowadzę, to i tak każdy weekend będę spędzać na swoich starych śmieciach. Za wiele wspaniałych chwil łączy mnie z tymi 3 km kwadratowymi :)<<


Pozdrowienia dla mojej gromadki czytelników :) Chyba wszyscy wiedzą o kim mówię :D 
No i pozdrawiam wszystkich fotografów.

Damskie refleksje dookola wlasnych slabosci

Robic im zdjecia, a w nawet niektorych przypadkach probowac je poglaskac.

Jako dorosla I w miare zrownowazona psychicznie osoba od kilka lat proboje zglebic tajemnice wlasnej panicznej gryzoniowej fobii. Teoretycznie przemaglowalam juz temat na wiele sposobow.

Ciagle sobie powtarzam ze:

- wiekszosc ssakow pokrytych sierscia jest urocza,

- myszka Mickey tez miala gdzies swoj pierwowzor,

- to nie ich wina ze natura obdarzyla je okropnymi w moim mniemaniu ogonami,

- ze zadna grupa gatunkowa nie ma wplywu na to na jakim etapie lancucha pokarmowego sie zniaduja I w jakich miejscach ulokowane sa jej zerowiska,

- oraz nadewszystko ze w kraju w ktorym mieszkam to naturalna konsekwencja urbanizacji, sieci kanalow, nadkonsumpcji I innych podobnych, ktore zapelnile piwnice wielu polskich blokow kocimi stadami.

Rozum sobie, fobia sobie.

Mysz ktora zlapala sie w zywolapke w naszej sypialni, w jakis niewyjasniony sposob nakazala mi czekac w kuchni przez 4 godziny na Mezczyzne, ktory ma doktorat z wszelakich chalupniczo-mysliwskich dyscyplin  Bylo mi zimno, bo pech chcial ze odkrylam uwiezionego w pulpace goscia bedac w szlafroku. Innego dnia, kiedy o 5 nad ranem postanowilam zdobyc sie na heroiczny czyn samotnej wedrowki do toalety obudzilam swoim wrzaskiem wszystkich domownikow. Slubny powiedzial ze woli juz chodzic ze mna do tej lazienki o dowolnej porze w nocy niz byc budzonym w tak drastyczny sposob. Kolejna proba walki z fobia,.

Chile

mieszkający na południe od rzeki Bío Bío oraz mniej liczni Indianie Keczua i Ayamará.

Miasta i osady w krajobrazie Chile są o wiele skromniejsze i uboższe niż w innych krajach latynoamerykańskich gdzie istniała prężna polityka kolonialna. Podobnie rzecz ma się w przypadku kultury materialnej Indian, którzy nie budowali okazałych obiektów (w porównaniu z innymi krajami).

Przyczyniła się do tego lokalizacja kraju w obszarze aktywnym sejsmicznie. Liczne trzęsienia ziemi, powodzie wielokrotnie niszczyły budowle i nie zachęcały do tworzenia bardziej trwałych dzieł architektonicznych. Obecnie w zabudowie wielu miast chilijskich dominuje secesja.

Istnieje bardzo wysoki wskaźnik urbanizacji Chile. Santiago jako największy ośrodek cierpi na liczne patologie społeczne: bezrobocie, dzielnice nędzy, przepełnienie trudności transportu miejskiego, skażenie środowiska, duże uprzemysłowienie. Południe kraju jest bardzo ubogie w sieć miast, dominuje wiejski krajobraz.

Obecne galerie, muzea i teatry są dziełem chilijskich intelektualistów, kształcących się w Europie. Wpływają oni istotnie na muzykę, sztukę, architekturę. Do zamachu wojskowego kino chilijskie było jednym z bardziej eksperymentalnych w całej Ameryce Południowej Z Chile pochodzi dwójka laureatów nagrody Nobla – Gabriela Mistral i Pablo Neruda