O czym chcesz poczytać na blogach?

Unesco

Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK

I integralności – str.88

Zadanie

Dbanie o wysoką jakość detali architektonicznych  wpływających  na odbiór przestrzeni publicznych, historyczną  ciągłość i wizerunek miasta.

Realizacja

Organizowanie szkoleń dla właścicieli i zarządców wspólnot mieszkaniowych w zakresie materiałów i technik budowlanych zgodnych ze sztuką konserwatorską oraz w kontekście specyfiki Warszawy w szczególności zagrożeń wynikających z utraty wpisu Starego Miasta na listę UNESCO.

Zadanie

Dbanie o wysoką jakość przestrzeni publicznych w obrębie Miejsca i strefy buforowej.

Realizacja

Opracowanie i realizacja projektów wystroju ulic i placów obejmujących małą architekturę,nawierzchnię ulic i chodników, informację wizualną, zieleń, ze szczególnym uwzględnieniem takich elementów wystroju przestrzennego jak historyczne nawierzchnie  , historyczne i wartościowe artystycznie drobne formy architektoniczne, historyczne elementy infrastruktury miejskiej ( latarnie ławki, włazy ,.

AHASWER II - Onet.pl Blog

 

I jakie kruche są nasze dzieła wobec potęgi przyrody...

 

 

 

16 komentarzy

15 sierpnia 2006
Spiskie atrakcje

Nie tylko masyw Tatr wygląda imponująco po stronie słowackiej (ten płot skojarzył mi się z granicą :-)

 

 

 

Również nazwa Spisza pochodzi od nazwy zamku (jego początki sięgają połowy XII wieku), który dominuje nad całą okolicą, bo jest to jeden z największych zamków w Europie.

 

 

Po zdobyciu tej polecanej przez UNESCO twierdzy można przyjrzeć się malowniczym widokom...

AHASWER I - Onet.pl Blog

 

Ale można było znaleźć ciekawe zaułki.

 

 

 

Nas oczywiście po kilku godzinach zwiedzania najbardziej interesowały kawiarnie.

 

 

 

Z dobrą kawą i klimatami...

 

 

 

Renata
16 komentarzy

24 września 2006
Nie taki Jawor straszny...

Dolnośląskie kościoły w Świdnicy i Jaworze, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, należą do tzw. Kościołów Pokoju.

Krakowski Kazimierz

Forach internetowych wybucha dyskusja nt rozwoju Krakowa, w której ścierają się dwa bloki dyskutantów: "postępowców", chcących zdjąć ochronę cennych terenów miejskich z "konserwatystami", którym ochrony nigdy dosyć.
W dyskusjach tych - ze strony "postępu" - często pada argument o ziemiankach, chatach z bali i skansenie, jakoby hamujących rozwoj miasta.  Pomyślałem więc, ze być może warto rozprawić się z tą sprawą obrazkowo:
Poniżej widzimy najprawdziwszą zabytkową ziemiankę, krytą strzechą, nekropolię królów ugandyjskich, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Dla przypomnienia nekropolia królów Polski, również bedąca na liście UNESCO  wygląda tak:Cieszmy się do komuny nędzy, że mamy do ochrony wspaniałe świadectwa przeszłości, zostawione nam w depozycie przez naszych przodków...
21:59, m.in
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 października 2009
BRAMA MIASTA ŻYDOWSKIEGO

Hawana – Kuba

. Pezłna nazwa brzmi El Fortaleza de los Tres Reyes del Morros. Zbudowana została aż w 1563 roku. W twierdzy znajduje się charkterystyczna latarnia morska (zbudowana znacznie później, bo w XIX wieku). Ciekawostką już jedynie architektoniczną jest 60 armat wycelowanych w morze. Niedaleko od twierdzy znajduje się forteca San Carlos de la Cabańa – dawne więzienie. Dla turystów w niektóre dni odbywają się strzały z armat.

W Starej Hawanie znajduje się także jedna z najstarszych fortec w obu Amerykach (zbudowana w 1577 roku). Jest to El Castillo de la Real Fuerza. Obecnie mieści się w niej kwatera UNESCO, siedziba Archiwum Biblioteki Narodowej, galeria sztuki i muzeum broni. Jako ciekawostę należy powiedzieć, że wizerunek wieży wznoszącej się w Castillo de la Real Fuerza jest oficjalnym logo słynnego na całym świecie rumu “Havana Club”.

Innymi atrakcjami turystycznymi starej Hawana są Plaza de Armas (najstarszy plac miasta), barokowy Palacio del Segundo Cabo (obecnie siedziba Ministerstwa Kultury, Kubańskiego Instytutu Książki i księgarni Bella Habana), Palacio de los Capitanos Generales (siedziba Muzeum Miejskiego), Calle Obispo (głowny deptak Starej Hawany), Casa de los Arabes.