O czym chcesz poczytać na blogach?

Ułamki dziesiętne

Blog mario1009

2008-03-06 Przychodzi zadowolony Jasiu do domu i chwali się tacie:
- Tatusiu, dzisiaj miałem kartkówkę i nie popełniłem, ani błędu ortograficznego, ani gramatycznego...
- To bardzo ładnie, Jasiu, a jaki był temat?
- Ułamki dziesiętne - odpowiada Jasiu.

Komentarzy: 2 2008-03-06 -Mamo.

Sweet Blog

Znowu zaczyna się szkoła (bleee...) Nie mogę narzekać: drugie półrocze zaczęłam celująco: same 6 and 5, ale ile się przy tym namęczyłam.

 Poza tym, już niedługo zaczynamy nowy dział z matmy: procenty (%)!!!! Nienawidzę matmy, ale ułamki nie są takie złe (dziesiętne i zwykłe). Najbardziej nie cierpię geometrii. Kończę, pa!

16:42, magda.rubi
Link Dodaj komentarz.

So much to live for, so much to die for... Arric's blog

No bo w necie znalazłem artykuł że inektóre zszcury sa bardzo madre i w ogóle i że naukowcy umieją to sprawdzać. No to dla wygłupów wsadziłem Matizowi do klatki książkę do matmy żeby zobaczyc czy może Matiz umie czytac jak szczury są takie madre:P Chyab umiał bo wyżarł mi dziurę w książce akurat tam gdzie sa ułamki dziesiętne których nienawidze:P Chyba nikt nienawidzi;)
W ogóle Matiz okazał się super obrońca przed Patrickiem który się boi gryzoni:D Jak wyjąłem Matiza z jego klatki to Patrick wrzeszczał na mnie żebym wziął od niego ta mysz. To ja mu spokojnie tłumacze że to nie mysz tylko szczur i pokazuję mu czym to się.

Metafizyczna matematyka...

Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga...czyli o róznych nieskończonościach

Każdy, kto ma pomyślnie podstawówkę za sobą wie, ze liczb naturalnych jest nieskończenie wiele. I całkowitych - też. I wymiernych (to te, co można zapisać jako ułamki) - też. I rzeczywistych - tak samo. Czy jednak jest to ta sama nieskończoność, czy kilka róznych nieskończoności?

Wydaje się, ze liczb całkowitych jest więcej, niż naturalnych - bo to dochodzą jeszcze ujemne. Dwa razy więcej. Ale... jeśli mamy dwa zbiory, i możemy każdemu lelemntowi jednego zbioru.

Chwilę, drogi Czytelniku, zanim przejdziesz do dalszej części...

 

I co - udało się? Nie chciało? Dobra, nie trudź się więcej - to się nie uda. Skąd wiadomo? Ano:

Wyobraźmy sobie na razie liczby rzeczywiste z przedziału [0, 1). Każda ta liczba wygląda tak: 0-przecinek-i nieskończone rozwinięcie dziesiętne. No, niektóre mają rozwinięcie skończone - ale tym dopisujemy zera na końcu - aż do nieskończoności. I teraz wyobraźmy sobie, że jest taka kolejka, w której stoją wszystkie te liczby rzeczywiste. Np. jakaś taka:

1 -------> 0.2837465...

2 -------> 0.1982736...

3 ------->.