O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Uganda

hollowman.blog

Miejscu odbywają się rocznicowe obchody. Od kilku lat w nich nie uczestniczę, staram się tam pojechać przed lub po. Piknikowa atmosefera obchodów (piwo, grochówka, muzyka) całkowicie gryzie mi się z mitem tego miejsca. Przeraża mnie to, i zupełnie nie pasuje do tego, z jaką podniosłością opowiadał o niej mój Dziadek.

Byłem tam wczoraj wieczorem. Jeszcze było cicho i spokojnie. Pochyliłem się, zapaliłem znicz pod pomnikiem, pomyślałem chwilę i wróciłem do domu.

skomentuj (0)

bohaterowie naszych czasów - reprezentacja Ugandy 2010-09-15 14:48:49Narodowa reprezentacja Ugandy (potocznie zwana Żurawiami) jest członkiem FIFA od 1959 roku. Nigdy nie wystąpiła w Mistrzostwach Świata, a do Pucharu Narodów Afryki po raz ostatni zakwalifikowała się w 1978 (zajęła wówczas historyczne, drugie miejsce). Najwyższe zwycięstwo w swoich dziejach odniosła w 2001 roku, pokonując Dżibuti 10:1.

15 września 2010 roku to prawdopodobnie także będzie jeden z ważniejszych dni dla futbolu w Ugandzie. Tego powiem dnia piłkarze z sympatycznego, afrykańskiego kraju w rankingu FIFA wyprzedzili.

kd-shibby.blog.pl
Znaczenie słowa "obciach". 2006-09-03 22:18:52


W roku 1487 kiedy to zachodnia Uganda była pod panowaniem Abdula Śledziowego zwanego Kędziorem IV, na polach przenicy właśnie powstawał Czokapik a Mambe mam i ja. Nagle, pod koniec września wybuchła krwawa rewolucja przeciwników dyktatora Kędziora. Bez trudów obalili jego reżim a egzekucje byłego dyktatora zaplanowali na jesień 1487 roku tłumacząc to sobie tym, że zcięcie Śledziowego na tle opadających liści bambusa będzie przepiękną artystycznie kompozycją.
Kiedy Kędzior IV umieścił swoją śledziową głowę na półce szubienicznej, obecny król Obcas II zwany Palantem, miał wydać wyniosłe i jakże oczekiwane przez każdego mieszkańca Ugandy polecenie wykonania egzekucji na byłym dyktatorze. To ta chwila, jak mówił Palant w wywiadzie dla News.

Miziaforum's Blog

Za śmierć dziesiątek milionów ludzi każdego roku – taka jest skala. To oni odpowiadają za masowe ludobójstwo w skali znacznie przekraczającej działalność 3 rzeszy i obozów koncentracyjnych. Co tam robią polscy żołnierze? To jest nasza wojna? Kiedy w Ugandzie dochodziło do rzeczywistego i masowego ludobójstwa na które trzeba było zareagować to “cywilizacje zachodnie” wycofały z tego kraju wszystkie siły z ONZ włącznie. Pomimo że konflikt pomiędzy tutsi a hutu został wywołany przez nas europejczyków, bo to brytyjczycy dokonali podziału społeczeństwa na te dwie klasy za czasów kiedy Uganda była ich kolonią po to by łatwiej im było kontrolować ludność. Nie dość, że się wycofali to zarabiali na konflikcie sprzedając broń jednej i drugiej stronie. To jest kpina, żeby ludobójstwo nazywać misją pokojową. 2) Irak – kolejna bajka wymyślona na potrzeby dorwania się tym razem do złóż ropy naftowej. Nigdy nie było żadnej broni masowego rażenia. 3) Afganistan – czyli kopalnia świata. Kraj bardzo bogaty w złoża surowców. Zlokalizowano tam bogate złoża gazu ziemnego, ropy naftowej, węgla, miedzi, chromu, barytu, siarki, ołowiu, cynku, rudy żelaza, soli, kamieni szlachetnych i.

Nasze zdrowie - bloog.pl

Skończyła 100 lat. Wiek piękny, ale jeszcze piękniejsze jest jej życie. W pełni poświęciła się dla innych. To musiała być miłość do bliźniego. Przez 43 lata przebywała w Afryce wśród trędowatych i niosła im pomoc.
Po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego nadeszła wojna. Przeraziło to młodą lekarkę. Jej rola była zaplanowana na pomoc chorym, nie walka. Uciekła do Niemiec, a stamtąd do Wielkiej Brytanii.
Tu już łatwiej było wydostać się do jej upragnionej Afryki. Przebywając w Anglii poznała księdza, który był dobrym znajomym biskupa w Ugandzie. Poprzez tą znajomość nawiązała kontakt i okazała chęć pracy w Ugandzie na misji.
To się udało i plan nabrał realnych kształtów. Wyjechała do Bulubie nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie. Gdzie jak gdzie , ale nad jeziorem Wiktorii musiało nadejść zwycięstwo jej planów. Doktor Błeńska, wraz ze siostrami frnciszkankami z Irlandii , stworzyła szpital dla chorych na trąd i nieprzerwanie przepracowała tam 43 lata niosąc pomoc ludziom tej pomocy oczekującym. Szlachetny to cel, szlachetna misja!
Jak mówi: - Kochała swoją pracę i przez to jej życie było łatwiejsze, bo jeżeli.

Uganda news

idziemy na Syjon - Onet.pl Blog

Blog w kategorii: Opowiadania 
 Następny »

Zapisz się do newslettera!!!

Zapraszamy na ewangelizacyjno - modlitewne spotkanie z udziałem Ojca Johna Bashabory, które odbędzie się w Sanktuarium matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie 30 czerwca 2009 roku.

Ksiądz John Baptist Bashobora jest diecezjalnym koordynatorem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w Diecezji Mbarara w południowo - zachodniej Ugandzie, gdzie obecnie mieszka, choć większość czasu spędza w podróży głosząc Ewangelię w różnych częściach świata. Potężne namaszczenie jakie o. John otrzymał od Boga w posłudze uzdrawiania i uwalniania owocuje wielkimi znakami i cudami wszędzie tam, gdzie ten pokorny kapłan głosi Słowo.

  

romansuder blog

 


Lista 10.

Kwiecień 2011


1 Kwietnia w PrimaAprilis późnym wieczorem był news na stronie "FF":
http://www.myfinepix.pl/pl/news

że została "wywieszona" lista 10 osób (+dwie osoby rezerwa..), które zostały.
Uwagę. Wybrane przeze mnie osoby z powodzeniem mogłyby utworzyć finałową listę 10-tkę, w której miłoby było się znaleźć. W finałowej 10-tce wybranej poprzez organizatorów znalazły się jedynie dwie osoby z typowanych wcześniej przeze mnie.


Jedną z tych osób była zwyciężczyni "saudade", której podróż/wyprawa marzeń to: Indie/Nepal, Uganda, a także Alaska.
Marysi, której już o tym pisałem życzę spełnienia tego marzenia, wspaniałych wrażeń w czasie pobytu w tych miejscach, pięknego reportażu w trakcie wyprawy, a także szczęśliwego powrotu do domu.

Marysiu powodzenia..!
..Jak napisałaś mi w jednym z twoich komentarzy pod moim zadaniem (4) bym zwolnił, bo: "Roman zwolnij, bo.