O czym chcesz poczytać na blogach?

Twardowski

Polska Tajemnicza

Jaskinia pana Twardowskiego

30 maj

tego miejsca jeszcze nie odwiedziłam, ale wzbudziło we mnie ogromną ciekawość od pierwszej chwili gdy się o nim dowiedziałam

Główna komora Jaskini Twardowskiego na krakowskim Zakrzówku.

Jedna z największych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej leży w odległości zaledwie 3,5 km od krakowskiego rynku! Większość spośród 500 metrów jej korytarzy to ciasne szczeliny, ale obszerna 30-metrowa komora wstępna, zwana po prostu Salą, jest dostępna bez trudności.

źródło: http://panoramy.zbooy.pl/360/cat/jura/p/12

O Jaskini Twardowskiego za Wikipedią

W Krakowie niedaleko Wisły koło Pychowic znajdują się skałki zwane dziś Skałkami Twardowskiego, gdzie jakoby Twardowski miał mieć swoją pracownię w Jaskini Twardowskiego. W rzeczywistości pracownia Twardowskiego, zwana Katedrą Twardowskiego mieściła się w skałkach Krzemionek Podgórskich na Podgórzu. Jaskinia która zawierała ślady prac alchemicznych została odkryta i niestety zniszczona w czasie budowy Kościoła św. Józefa pod koniec XIX w.

jaskinia znajduje się na terenie Parku Skałki Twardowskiego

więcej o panu Twardowskim

Blog wizard1

Losu

Skąd przyszło
Zło jest romantyczne a dobro zwyczajne
dobro wciąż na ostatku bo zło jest ciekawe
przecież białych kwiatów najwięcej na świecie
dopiero po nich żółte a potem czerwone

czemu się rozum karmi tajemnicą
a chwila niepewności wciąż sprzyja nauce
po tylu rewolucjach biedne ptaki bose
i ćma tak bardzo mała że żyje za krótko

czemu deszcz słyszysz z góry a śnieg trochę z boku
i skąd nagle przyszło to wielkie wzruszenie
jakby dzwonek z lat szkolnych przyłożył do ucha
dzieciństwo co minęło na zawsze zostało
tylko się z młodości zrobiła starucha


Jan Twardowski 

Szepty i łzy ?
Tam gdzie  nie sięga  wzrok ?

Komentarzy: 4 ...niezauważony...? sobota, 15 lipiec 2006, 13:29 Być nie zauważonym
Być nie zauważonym by spotkać się z Tobą
nie czytanym zbytecznym
właśnie byle jakim
przekreślonym do końca nonszalancją ręki
aromatem nie mocnym jeszcze nie poznanym
tuż pomiędzy goździkiem pieprzem i migdałem
fotografią nieważną bo.

Ksiazki Katolickie Recenzje

Jakie kryje i czy potrafimy umiejscowić wnioski w naszym codziennym życiu? Takie i inne rozważania prowadzi ks. Jan Twardowski w książce Życie jak Różaniec. We fragmentach homilii z lat 1962-1998, znajdziemy nie publikowane fragmenty wzbogacone o dwa wiersze, z lat 1946 i 2006, podkreślające znaczenie modlitwy różańcowej w życiu Jana Twardowskiego, kapłana i poety.

Ks. Jan Twardowski notka biograficzna.

Jan Twardowski (ur. 1 czerwca 1915 r. w Warszawie, zm. 18 stycznia 2006 tamże) – ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, polski poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej.
Liryka księdza Twardowskiego traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach. Dobrze widoczne są liczne odwołania i metafory dotyczące przyrody (także jako pochwała stworzenia). Wiersze tego autora często, poprzez apostrofy i inne środki stylistyczne, mają charakter modlitewny (np. słowa Boże po stokroć święty, Mocny i uśmiechnięty w Suplikacjach).

Półeczka z książkami

Powierzamy swoje pociechy babciom lub sprawdzonym nianiom z referencjami. Oczywiście popularne jest powiedzenie – pierwsze wrażenie jest najważniejsze. A Puma? Niania Helenki i bliźniaków ma ramiona całe pokryte tatuażami, włosy w artystycznym nieładzie, mocny makijaż, na dodatek maluje paznokcie na fioletowo i…świetnie opiekuje się dziećmi. Z pewnością jej reakcja na zachowanie Nusi była zbyt gwałtowana, ale i ona wyciągnęła z tej przykrej sytuacji lekcję i szybko ją naprawiała. A cała historia dobrze się kończy.

 

Polecam wywiad z autorką – znajdziecie go tutaj.

 

Wiek 3+

Wydawnictwo Zakamarki

Tagi: dzieci książki literatura szwedzka Pija Lindenbaum Półeczka maluchów
19:24, be.el
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 grudnia 2011
Pan Twardowski - Waldemar Wolański/ Maria Balcerek

petrus blogJuż po raz trzeci miałem możliwość przeprowadzić wywiad z cenionym aktorem Krzysztofem Kolbergerem. Pierwszy raz rozmawialiśmy w rozwadowskim klasztorze, gdzie artysta przybliżył „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II. Przedstawił wówczas wiele interesujących szczegółów dotyczących interpretacji tego dzieła. Druga rozmowa odbyła się w Krynicy Zdroju i dotyczyła nowego spojrzenia na „Tryptyk Rzymski” po śmierci Ojca Świętego. Natomiast trzeci wywiad przeprowadziłem 26 marca tego roku w Łańcucie. Jego tematem były refleksje aktora w związku z pierwszą rocznicą odejścia do domu Ojca polskiego Papieża, nawiązaliśmy też do poezji księdza Jana Twardowskiego. Nasza rozmowa miała miejsce po zakończeniu programu słowno – muzycznego z udziałem artysty, zatytułowanego „W hołdzie ks. Janowi Twardowskiemu”. Miałem zaszczyt poprowadzić ów wieczór, zorganizowany w sali balowej łańcuckiego zamku. Zachęcam gorąco do przeczytania wywiadu.

Recytując Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego

MELODIA SŁÓW


Z aktorem Krzysztofem Kolbergerem rozmawia Piotr Jackowski


Krzysztof Kolberger recytuje poezję ks. Jana Twardowskiego w sali balowej zamku w Łańcucie

Fot. Piotr.

Marek Z. Lipniak - Onet.pl Blog

Marek Lipniak
    
 
Marek Z. Lipniak (16:04)

15 lutego 2012
Twardowski, Komuniści i Termopile (B)
                                    Twardowski, Komuniści i Termopile (B)


Twardowski, Komuniści i Termopile. Trzy krańcowo różne miana. Nazwania historyczne,  diametralnie do siebie nie przystające. Dlaczegóż więc traktuję je łącznie, wpisując w jednym szeregu w tytuł opisu  swoich  peregrynacji. Otóż dlatego, że więź jest jasno sprecyzowana i nierozerwalnie związana z jednym, jedynym miejscem na świecie. Jest to…, - z pewnością mało kto odpowie… :

Węgrów?

Tak, Węgrów, niewielkie miasto na krańcu województwa  mazowieckiego  – mam tutaj na myśli liczbę ludności, czyli około 12 700 mieszkańców.

Bo  pod względem powierzchni Węgrów jest większy między innymi.

a-s-i-u-l-k-a blog

Jest właśnie różnica między szczęśliwą a nieszczęśliwą miłością!!! Tylko że szczęśliwej miłości w 100% nie może dać człowiek... ale to narazie nie mój problem ;)

2003-08-21 19:06:16 skomentuj (4)


Zacznę od nowa-zacznę jeszcze raz...!!!!!!!!!!

"Nie tak nie tak"

Moja dusza mi nie wierzy
moje serce ma co do mnie wątpliwości
mój rozum mnie nie słucha
moje zdrowie ucieka
moja młodość umarła
moje fotografie rodzinne nie żyją
mój kraj jest już inny
nawet piekło zmyliło bo zimne

nakryłem się cały żeby mnie nie bylo widać
ale łza wybiegła
i rozebrała się do naga
X. Twardowski
Nakryłam się cała- nie ma mnie. Kto pomoże ludziom walczyć? Kto powie, że źle. Kto za mnie się nauczy... Kto za mnie się zakocha? Kto za mnie da przykład? Kto za mnie wyśle 1920938509486 kartek z ciepłymi słowami do nieznanych mi ludzi?! NIKT! Przeszłość umarła-my żyjemy dalej! Dlaczego jestem inna. Ludzie mnie nie akceptują. Dlaczego ludzie, którzy są piękni i mają wszystko, dosłownie WSZYSTKO, piją i przeklinają a nie mają Boga. Znamy uczucie zazdrości. Bóg dał je nam abyśmy umieli odróżniać dobro od zła... Popatrz na tych ludzi i... odpowiedz sobie:chcesz mieć wszystko i być nieszczęśliwym czy chcesz być prosty i mieć Boga w sercu, który zawsze Ci pomaga?! I nie obchodzi mnie.