O czym chcesz poczytać na blogach?

Tutsi

typnegatyvny.blog

Powstało po wiośnie ludów, w połowie XIX wieku. Wcześniej to nie miało zbytniego znaczenia, a i obecnie pojęcie narodowości też już je traci, w zachodnich, gnijących krajach, zalewanych kolorowymi imigrantami. 

      Jeszcze przed wojną, w Polsce, w oficjalnych dokumentach wpisywano wyznanie obywatela. Pojęcie obywatelstwa powstało podczas rewolucji francuskiej, ale istnialo także w starożytnym Rzymie. To niecałe 200 lat temu wprowadzono podział na narody, co rzecz naturalna, skończyło się w efekcie nazizmem, ewentualnie syjonizmem (tu można wstawić cokolwiek -  na przykład rzeź Tutsi przez Hutu).
      W normalnych czasach podstawową sprawą, określającą miejsce człowieka było to, czyim był poddanym ( i komu zarazem płacił maluśkie, w porównaniu z dzisiejszymi - daniny). Drugą kwestią było wyznanie (ateizm był wtedy rzadkim, nic nie znaczącym dziwactwem). Wyznanie poniekąd określało rodowód: żydzi raczej nie byli chrześcijanami, a muzułmanie, poza paroma wyjątkami (jak na przykład polscy tatarzy) byli traktowani jako wróg Europy i cywilizowanego świata. Trzecią był status społeczny - rodząc się arystokratą miałeś łatwiej, ale.

msan blog

3. Znowu zaczynam studia. Tym razem w charakterze wolnego słuchacza. Slawistyka.

.....


Przeczytałem niedawno książkę Slavenki Drakulić "Oni nie skrzywdzili by nawet muchy".
Chorwacka dziennikarka przybliża sylwetki kilku chorwackich i serbskich zbrodniarzy wojennych, sądzonych w Hadze. Próbuje zrozumieć, dlaczego zwykli ludzie stają się mordercami, dlaczego zwykłe społeczeństwo pozwala na powstanie sytuacji w której śmierć staje sie codziennością.

Nieco wcześniej oglądałem film "Hotel Ruanda" - o wojnie domowej miedzy afrykańskimi Hutu i Tutsi.

Kilka dni temu film "Słoń" o masakrze jaką urządzili dwaj chłopcy swoim kolegom w amerykańskim liceum.

Kołacze mi się po głowie również sporo innych artykułów, filmów i ksiażek o podobnej tematyce.

Na tej bazie powstał w moim umyśle pewien pogląd który streszcze.


1. Śmierć wydaje się na codzień czymś najokropniejszym i czymś czego nie chcemy w największym stopniu i nie jesteśmy do tego zdolni. Zapominamy jednak że jest ona doświadczeniem powszechnym i w zasadzie niuchronnym.

Ta amniezja skutkuje zdziwieniem,.

mocniejszy

w dniu 5 Czerwiec 2011 @ 11:43 | Odpowiedz mocniejszy

Co do pytania 1.:
Jest faktem, że w czasie II wojny światowej miało miejsce ludobójstwo na Żydach. Faktem jest też, że nie było ono ani pierwszym, ani najliczniejszym, ani najgruntowniejszym. Liczniejsze było choćby ludobójstwo dokonane przez Japończyków na Chińczykach w okresie II wojny światowej. Znamy ludobójstwa na Prusach, Indianach, Ormianach, Rosjanach, Ukraińcach, Polakach, Tutsi i inne. Ludobójstwo na Żydach powinno być traktowane na równi z innym zbrodniami przeciw narodom i tyle.

Co do pytania 2.:
Okupację (stacjonowanie obcych wojsk w wyniku wojny) mieliśmy do 1993 roku. Obecnie jesteśmy pod władzą Unii Europejskiej bez okupacji. I mamy wewnętrzny problem z tym, kto dzierży władzę krajową w Polsce.

Wolę pytać polityków o konkrety z pominięciem kwestii etnicznych. Ale każdy obywatel może zadawać takie pytania, jakie chce. Podobno, kto pyta, ten nie błądzi. Można by też zadawać politykom pytania w rodzaju: “Czy jest Pan/Pani.

Szanuj innych kochaj Boga. - Onet.pl Blog

- opowiadał łamiącym się głosem Karanja.

Gdy zauważył bojówkarzy, zaczął uciekać. Schronił się w latrynie. - W kościele była dwójka moich dzieci wraz z dziadkami. Wyszli z podniesionymi rękami, byli bici, ale przeżyli - mówił Karanja. - Znałem jednego z napastników, ma w mieście biznes. Najbardziej przerażający był widok okaleczanych ludzi, którym odcinano ręce i nogi i wrzucano z powrotem do ognia.

- Czystki etniczne przypominają to, co działo się w Ruandzie - mówi Ali Amin Kimathi, przywódca muzułmańskiego Forum Praw Człowieka. W 1994 r. w Ruandzie w walkach Hutu i Tutsi zginęło od 800 tys. do miliona osób.

- To jest ludobójstwo, a krew na rękach ma jeden człowiek Mwai Kibaki - grzmiał wczoraj Odinga, a jego zwolennicy w Nairobi, ubrani w T-shirty z jego podobizną, wołali na ulicach: "No Raila, no peace".

Odinga nie chce słyszeć o zgodzie, do której wzywa Kibaki, zaprzysiężony na kolejną kadencję w niecałą godzinę po ogłoszeniu wyników. - Jego zaprzysiężenie to zamach stanu. Dlatego wzywam moich ludzi do protestu - mówił Odinga w poniedziałkowym wywiadzie dla BBC. Zapowiada, że w czwartek ogłosi się prezydentem. Rząd zagroził, że.

selwa blog

Czasy od rewolucji do czasów obecnych.
To opisywane obłędne przywiązanie Rosjan do Rosji wynikało chyba stąd, że oni nie mogli wrócić.
Okrucieństwo Rosjan prezentowane w literaturze jest dzikie. Niemieckie jest że tak powiem "matematyczne" dokładnie wyliczali przepustowość komór gazowych i krematoriów a także ilość kalorii niezbędną żeby człowiek szybko wyciągnął kopyta.
Moje zainteresowanie naturą tych dwu narodów wynika z chęci zrozumienia, dlaczego i jak posunęły się do takich zbrodni. Zresztą oni tylko skalą różnią się od zbrodni Czerwonych Khmerów, rzezi Tutsi i Hutu w Afryce, czy mordami w "kotle bałkańskim".
A więc chęć do mordowania bliźnich jest powszechna wśród ludzi?
selwa 2004-05-10 16:24:41
skomentuj (2)


Mnich zen

Wieczorny spacer po deszczu.
Pionier zanurkował w łan młodego zboża z którego wystawał tylko jego podniesiony do góry ogon wskazując gdzie jest jego właściciel.
Chodził nieśpiesznie a ja zastanawiałem się co on tak chodzi jak mnich zen medytujący w czasie spaceru?
Po dłuższej chwili zobaczyłem jak Pionier wolno sunie między źdźbłami.