O czym chcesz poczytać na blogach?

Turcja

Super Turcja

wtorek, 29 listopada 2011
Co zabrać do Turcji ?

Należy pamiętać o mocnym Tureckim słońcu. Koniecznie trzeba posiadać okulary słoneczne, kremy do ciała z filtrem UV, oraz odpowiednie nakrycie głowy.

Zabierając ze sobą aparat należny pamiętać że należy zapytać o zgodę na robienie zdjęć.

Karty kredytowe są powszechnie akceptowalne. Czeki podróżne najlepiej jest mieć w dolarach.

Tagi: Co zabrać do Turcji turcja
13:39, webadbiz
Link Dodaj komentarz »
Waluta i ceny w Turcji

Oficjalną walutą Turecką jest 1 nowa lira turecka która dzieli się na 100 nowych guruszy. Oznaczenie liry to TRY. 1 to około 2 zł.

Liry warto kupować w Turcji, wymieniając dolary lub euro dostaniemy lepszy kurs.

Po wymianie lir w Turcji, należy zachować potwierdzenie, może być przydatne przy przekraczaniu.

Flesh 24h

 • Izrael
 • Katastrofa
 • tragedia
 • trzęsienie ziemi
 • turcja
Kategoria:
 • Świat (559)
Autor(ka):
inkvisitor
Czas publikacji:
niedziela, 23 października 2011 17:55

Opcje

 • Przejdź do wpisu „Ważne!: Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że może dostarczyć Turcji wszystko ”
 • Dodaj komentarz do wpisu „Ważne!: Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że może dostarczyć Turcji wszystko ”
 • WAŻNE!: Turcja: "Ludzie są w agonii, słyszymy ich wołania o pomoc"

 • Skarbiec

  Dyplomatycznych. Prędko też rozpoczęto współpracę polityczną i wojskową z częścią państw WNP. Rozwijała się także współpraca gospodarcza, w mającej m.in. strategiczne znaczenie dziedzinie, jaką jest wydobycie i transport surowców energetycznych. Aktywność Turcji w regionie kaukaskim i środkowoazjatyckim budziła zaniepokojenie Rosji, dążącej do zachowania specjalnej pozycji na tym obszarze.

  Kwestią sporną stał się, przede wszystkim, stosunek do konfliktów etnicznych na Kaukazie, w tym zwłaszcza ormiańsko-azerskiego o Górski Karabach. Turcja wsparła bliski jej etnicznie, kulturowo i religijnie Azerbejdżan, Rosja chrześcijańską i tradycyjnie szukającą rosyjskiej protekcji Armenię. Tureckie wsparcie miało charakter pośredni. Rosjanie zaś bez wątpienia odegrali o wiele bardziej aktywną rolę w konflikcie i przyczynili się do ostatecznego zwycięstwa strony ormiańskiej.

  Sprzeczności między Moskwą i Ankarą w kwestii Kaukazu nie polegały wyłącznie na poparciu Turcji dla muzułmańskiego protureckiego Azerbejdżanu, a Rosji dla chrześcijańskiej prorosyjskiej Armenii. Strony różniły się w ogólnych celach polityki kaukaskiej. Celem Rosji.

  POLONIA W STAMBULE | Portal dla Polonii tureckiej w Stambule

  Share this:

  • Share

  Dodaj do ulubionych:

  Lubię
  Bądź pierwszą osobą, która doda ten do listy ulubionych.

  Zlodziej Swiatla

  Nigdy w żadnym innym kraju islamskim, w Turcji jednak muezzin krzyczy parokrotnie w ciągu dnia. Najgorsze jest wycie o godzinie 4 nad ranem… Czytelnik może sobie pomyśleć, że przecież wynika to z tego, iż Autor mieszka tak blisko meczetu. Nie jest to do końca prawda. W Turcji muezzina (który notabene po turecku zwie się ezan) słychać dosłownie wszędzie. W centrum znajdują się zamieszczone na zwykłych budynkach głośniki, z których wydziera się ezan. To samo jest w metrze – pod ziemią również są głośniki, tak na wszelki wypadek. Na szczęście nie ma ich w samych pociągach, choć to chyba i tak kwestia czasu. Turcja próbuje jak może być krajem świeckim, wybitnie jej to nie wychodzi. Neutralnym światopoglądowo, jak Polska, również nie jest w żadnej mierze. Świadczy o tym choćby fakt, iż Autor np. musiał podać swoje wyznanie w formularzu aplikacyjnym na tzw. Ikamet – czyli pozwolenie od tureckiej policji na pobyt dłuższy niż 30 dni.

  Dla rozluźnienia jednak – fotografie Kocatepe Cami z oddali – doskonale widać na nich rozmiary tego meczetu.
  Żeby Czytelnik w pełni zrozumiał sytuację polityczno-kulturalną Turcji, należy mu się słówko.