O czym chcesz poczytać na blogach?

Tunguska

nieznanaplaneta

Było bez liku: tłumacząc zjawisko mówiono o eksplozji nieznanej bomby, awarii UFO, uderzeniu w Ziemię komety, planetki lub meteorytu (za czym przemawiałyby współczesne zdjęcia satelitarne), wreszcie o tajemniczym działaniu sił tektonicznych i o wyziewach gazów.

Zagadka rozwikłana?

Naukowcy z Sandia National Laboratories postanowili zmierzyć się z problemem bez konieczności uciekania się do uproszczonych założeń. Z ich symulacji wynika, że mieliśmy do czynienia z uderzeniem w Ziemię niewielkiej planetki. Jednak “Ziemia”, to nie tylko “ziemia” – co prawda do atmosfery dotarła lita bryła skalna lub skalno-lodowa, ale ta zaczęła rozpadać się na części na wysokości ok. 15 kilometrów.

10-11 kilometrów nad ziemią doszło do olbrzymiej eksplozji, która rozerwała ciało niebieskie na strzępy oraz wywołała kolosalną falę uderzeniową kładącą drzewa na obszarze ponad 2000 kilometrów kwadratowych.

Kosmiczny gruz nie mógł w całości odparować, dlatego należy podejrzewać, że rozsypał się po dużym obszarze gruntu i utonął w błotach rozmarzającej tajgi.

Symulacja wydaje się bardzo prawdopodobna, dlatego tym trudniejsze będzie utrzymanie hipotezy o kraterze w jeziorze Czeko.

Warto zobaczyć: “Sandia supercomputers offer new explanation of Tunguska disaster” (witryna w języku angielskim) oraz widok na miejsce katastrofy z dużej.

Niebo nad nami

Po mnóstwu próbach zdecydowano, że Gagrain (wybrany spośród 20 przygotowywanych do tych celów kandydatów) zajmie miejsce w statku Wostock.

Nazwiskiem pierwszego kosmonauty nazwanych jest dziś wiele szkół, a także miasto, krater na Księżycu oraz planetoida. Gagarin jest postacią znaną na całym świecie i z pewnością świat nigdy o nim nie zapomni =)


Komentarze :): 0 Znane spadki meteorytów cz. 1 Katastrofa tunguska 03 kwiecień 2011 30 czerwca 1908 roku na syberyjskim niebie pojawił się jaskrawo świecący obiekt. Przemieszczał się niesamowicie szybko z południowego wschodu na północny zachód. Kula ognia przeszywała niebo pozostawiając za sobą świetlistą smugę. Zderzenie z Ziemią było nieuniknione. Bolid eksplodował na północ od rzeki Podkamienna Tunguska i stąd wzięła się jego nazwa – tunguski.

.

blacksheep89.blog

Towarki z naszej szkoły :) a było na co popatrzeć :D W domciu mamcia też się wysiliła, była pizza, a potem eliza dostał 50zł, miała kupić „Gdzie jest Nemo” (To co robimy akcje Nemo ;)?? No a za resztę kupiłam sobie CD Big Cyca (The best of) i D12! Płytka Cyca zajebista :) nie wspomnę, że cały standard znajduje się na płycie (dres, facet to świnia, makumba, złoty warkocz itp.). Jak słuchałam w mieście Big Cyca to totalny „banan na ryju” :DDDD ludzie patrzyli na mnie trochę dziwnie, ale to normalne ;) a...... wczoraj minął termin złożenia propozycji przydomku w Związku Kynologicznym, no i dzieciaki Flory będą miały przydomek „ Z TUNGUSKIEJ TAJGI” suchar z lekka... :/ no ale te gnoje biorą najlepsze dla siebie (lepsze by było bellanegra) ogólnikowo dzień był zajebisty :DDD no i..... jeszcze się nie skończył :]

P.S. Na razie nie będę rozbudowywać bloga, postaram się poszukać jakiś fajnych stronek no i wtedy zadziałam :)

Pozdrowienia i buziaki dla wszystkich :*


skomentuj (16)
2004-06-02 18:13:09 >> e...

Ogólnie to załapałam dzisiaj dolinkę, ale w sumie na własne życzenie... Po prostu jak myślę, o moich o cenach to mam ochotę strzelić sobie w łeb... :( materiału do nauczenia mam chyba tyle, że będę ryć cały.

CZYNNIK X

Może być kolejnym milowym krokiem w kierunku lepszego świata. Może komputery kwantowe albo pokonanie procesu starzenia się i umierania? Ludzkość w ciągu ostatnich 100 lat dokonała większego skoku technologicznego niż przez wszystkie epoki cywilizacji razem wzięte. Nasz świat rozwija się w oszalałym tępie ale i tak zaczyna zwalniać. Tak było przed każdym milowym odkryciem dlatego sądzę że niebawem pojawi się coś co pozwoli nam na jeszcze szybsze rozwijanie się.

Komentarzy: 0 Tunguska 2007-06-26 30 czerwca 1908 roku około godziny 7.17 wydarzyło się coś, co długo będzie spędzało sen z powiek wielu naukowcom. Namiary - 60.917N, 101.950E.

Nad obszarem syberyjskiej tajgi jakaś tajemnicza siła wywołała wybuch o mocy porównywalnej z wybuchem 20-40 mln ton trotylu. Dla lepszego zobrazowania można powiedzieć, że katastrofa 1-2 tys. razy przekraczała moc pierwszej bomby atomowej, jaka spadła na Hiroszimę. Taka siła mogłaby z łatwością wyrwać w ziemi lej o minimalnej średnicy 1 km. Obliczenia dokonane przez naukowców oraz zeznania naocznych.

_BLOG woda - e-blogi.pl

Wiem kiedy nastąpi koniec świata.

Nie wskutek atomowej zagłady- w czasach zimnej wojny było do niej najbliżej jak tylko mogło być, już nigdy bliżej nie będzie.

Nie z powodu uderzenia wielkiego obiektu kosmicznego w Ziemię- to często się nie zdarza, a przecież mieliśmy parę lat temu meteoryt tunguski, a i dinozaury też stosunkowo niedawno szlag trafił- mówią że to z tego powodu.

Biurokrata na śniadanie. Obiad i kolację czasami.

I tak to się kręci.

Rządzącym na ręce patrzą tak naprawdę tylko media, bo one zawsze żyją tylko z sensacji. Ostatnio to już wynajdują już jakieś totalne duperele, co by jakiegoś ministerka obsmarować.

Ale poza granicami naszej Najjaśniejszej nie za wesoło. Cały czas odczuwam na własnej skórze nerwy na światowych giełdach. Zmiany indeksu o 2% w górę czy w dół są już codziennością, choć kiedyś były ewenementem na skalę meteorytu tunguskiego. Prawdziwa lekcja cierpliwości i mocnych nerwów. Fajnie jakby jednak coś uradzili konstruktywnego, bo jak pierdzielnie znowu z siłą Lehmann Brothers, to i my przestaniemy chwalić się zieloną wyspą, nie wspominając już o kasie drobnych ciułaczy (to ukłon w moją stronę).

Małe światełko w tunelu, to – jak co roku zresztą – Święta, bo w naszym pięknym kraju ludzie dostają palmy i wydają więcej niż zarabiają, więc może trochę słupki gospodarki podskoczą, czego sobie i im życzę szczerze.