O czym chcesz poczytać na blogach?

Tuje

ogród przez przypadki

W okolicy, co otacza nasz dom/ogród?

Po drugie jakie to stanowisko - słoneczne, zacienione, wietrzne, osłonięte?

Trzecie - podłoże. Czy jest zwięzłe czy może luźne - piaszczyste? A może w pobliżu lasu ? Podmokłe, czy wręcz przeciwnie?

Te podstatwowe pytania dają BARDZO ogólne wyobrażenie o ogrodzie naszej rozmówczyni.

Przechodzimy do rozdziału drugiego. Rośliny liściaste, czy iglaste?

Większość laików powie, że iglaste - bo nie śmiecą (np. opadajacymi jesienią liśćmi) i są ładne cały rok.

"Chociaż wie Pan, te tuje takie cmentarne jakieś i nie, raczej nie..."

I to już coś. Świat roślin iglastych dla zbyt wielu kończy się na "tujach" w żywopłocie. Bo przecież reszta to "choinki". Na szczęscie tak nie jest.

Swoją drogą zastanawiam się zawsze czemu każdy chce, żeby "nic nie trzeba było przy nich robić". Nic nie jest ładne jeśli sie o to nie dba. Nawet martwa natura...

To prawda, że iglaki są zawsze takie same ale czy to nie nudne i mało oryginalne? I to, że nie trzeba nic przy nich robić to pozór. Pozostawione same sobie na przykład bledną, czyli.

Blog picea

Szerokości. Strzelisty, wąsko-stożkowy pokrój jest powodem nieskończonych możliwości zastosowania tego świerka. Często sadzony jest w małych jak i dużych ogródkach a także w zielenii miejskiej zarówno w formie szpaleru jak i jako pojedyncze solitery. Doskonale prezentuje się również w kompozycji z innymi roślinami. Jego dodatkową zaletą jest odporność na zanieczyszczenia środowiska, dzięki czemu dobrze sprawdza się na terenach przemysłowych.

Picea omorica cechuje się łukowato wygiętymi w górę gałęziami z opadającymi. Komentarzy: 0 Tuja 2009-07-08        Niedawno pisałam o tujach sprzedawanych jako ‘Smaragd’, które w rzeczywistości nim nie były. Dziś po południu nie wiedziałam, czy się śmiać, czy płakać jak zobaczyłam na jednej z platform handlowych aukcję na której ktoś sprzedaje sadzonki tui ‘Smaragd’ z nasion!.

zielonastrefa

Co jakieś 30-40 cm. Docelowo ma utworzyć zielono-biały dywan i być tłem dla kolorowych róż

Za jakiś czas podetnę dolne gałęzie sosen, a wtedy zmieści się pomiędzy nimi jeszcze kilka hortensji Schneeball

Ostatnim elementem rabaty będzie niziutki żywopłocik z trzmieliny Emerald Gaiety. Celowo wybrałam tę odmianę, by nie dodawać kolejnych barw i nie wprowadzać chaosu. W końcu różowe, żółte, czerwone, białe i fioletowe róże to już i tak dużo kolorów. Na szczęście będą one tonowane zielenią tuj, sosen, barwinka i trzmieliny.

Teraz jeszcze to wszystko nie wygląda super wystrzałowo, ale z każdym dniem przybywa zieleni i wszystko zmierza w dobrą stronę

Kiedy już rabata została zrobiona, najgorsza robota była dopiero do wykonania.  Ze względu na naszą ogrodniczkę na 4 łapach, posianie trawy na starym pasku różanym, minęłoby się z celem. W grę wchodziło tylko przeszczepianie trawy z innego miejsca, bo efekt jest natychmiastowy. No i tak też się stało. Oj długi był ten pasek.

spojrzenie przedostatnie

                             i w rejony szlachetniejsze na chwileczkę  się udajmy . I  życzliwie aby, proszę.

                                                              

                                                                 -----------------------------

                               Cztery  tuje

                                               cztery  mniszki

                                               cztery  mniszki bazyliszki

                                                     cztery smukłe

                                                     cztery słupne