O czym chcesz poczytać na blogach?

Tolkien

:)

Tuk(Pippin)
7.Gimli
8.Legolas
9.Boromir
Ossa~2004-04-25~19:00:09
skomentuj (6)


Dzisiejsza notka:)
Suilad wszystkim!
Jak zauważyliście, zmieniłam nieco księge gości. Chyba się udała, nie??
Wiecie, skoro wymieniłam w poprzedniej notke bohaterów, to chyba czas na opisanie autora tej wspaniałej trylogii o której piszą wszystkie znane mi blogowe Elfy.
1892, 3 stycznia – urodziny Johna Reuela Tolkiena, pierworodnego dziecka Artura Tolkiena i Mabel Suffield, w Bloemfontein w Południowej Afryce.
1894, luty – urodziny brata J. R. R. Tolkiena, Hilarego; John zaczyna chorować.
1895, kwiecień – matka z dwójką synów wraca do Anglii.
1896, luty – po ciężkiej chorobie umiera ojciec J. R. R. Tolkiena, rodzina przenosi się w okolice Birmingham.
1900 – matka J. R. R. Tolkiena przechodzi na katolicyzm i zostaje za to wyklęta przez rodzinę.
1904, listopad – Mabel Tolkien umiera, chłopcy trafiają pod opiekę ojca Francisa.
1913, 3 stycznia – Tolkien kończy 21 lat i wkracza w dorosłe życie; interesuje się greką, łaciną, filologią klasyczną; wymyśla pierwsze nowe języki.
1914 – wybuch I wojny światowej;.

Po prostu...Władca Pierścieni - Onet.pl Blog

Z włócznią. Wg mnie wyszedł ładnie. Malowałem go 2 godziny. A oto fotka :D

  
Aragorn (16:16)
dodaj komentarz

21 lipca 2008
Syn Mistrza

Christopher John Reuel Tolkien (ur. 21 listopada 1924 w Leeds) jest synem angielskiego filologa i pisarza J.R.R. Tolkiena oraz redaktorem jego dzieł wydanych po śmierci ojca. Jego synem jest pisarz Simon Tolkien.

Christopher, podobnie jak jego ojciec, został wykładowcą języka angielskiego na uniwersytecie w Oxfordzie. Po śmierci J.R.R. Tolkiena podjął się trudnego zadania edycji i publikacji jego notatek opisujących legendy Śródziemia. Przy pomocy Guya Gavriela Kaya dokończył i wydał w 1977 roku rozpoczęty przez ojca zbiór mitologicznych opowieści nazwanych Silmarillion. Następnie przeprowadził redakcję pozostającego w luźnych zapiskach dzieła.

Tomasz Wala "Tupack" Opalenica |Fakty i mity, Antyklerykalizm, racjonalizm, ateizm, relatywizm! Sterem, żeglarzem, okrętem...

Ożywiający naturę.

Nieliczne Mallorny z bluszczową brodą
pozostały zasępione w Cerin Amroth,
tęsknotą za śmiechem przepełnione,
milczeniem okazywały umiłowanie
do tych, im najbliższych
pięknem przesyconych.

Cała Lórien krwawi
stratą niepowetowaną,
brakiem elfich dzieci,
nieśmiertelnych uśmiechów.
Przemijaniem dotknięta jedna
z najtrwalszych krain.
Odpłynęli...

Skomentuj [0]

Kirył Jeskow ostatnim powiernikiem... 2010-03-24

... Tolkiena? Z pewnością nie ostatnim i z pewnością nie najlepszym. Książka "Ostatni powiernik pierścienia" to powieść zupełnie inna, nie pasująca do stylu Tolkienowskiego. Brakuje mi w niej opisów przyrody i świata przedstawionego. Jednakowoż fanów Władcy Pierścieni może zachwycić.
Akcja toczy się po zwycięskiej bitwie na polach Pellenoru. Mordor walczy o świat rozwinięty technologicznie, naukowy, gdzie elfy, czarodzieje i ludzie pod przewodnictwem Aragorna knują spisek jak zachować Śródziemie czystym i nieskalanym. Trolle i orkowie są stylizowani na ludzi czynu, dobrych naukowców i wojowników.

Myśli w szlafroku

I tradycji. Kolejne epoki pęczniały, kwitły i przebrzmiewały, lecz motyw gór pozostawał stale obecny w nurtach literatury i sztuki, piękno i majestat gór pobudzał zmysły i emocje kolejnych pokoleń. Także pisarze kanonu fantastyki nie pozostawali obojętni na uroki dostojnych, naturalnych pejzaży pofałdowanych wszechmocną ręką orogenez. Czerpiąc z symboliki nadawanej im przez autochtonicznych mieszkańców, odwoływali się do powszechnie uznanych wartości, kreowali własną metafizykę, nadawali osobiste bądź historyczne konteksty, tworząc tym samym zupełnie nowe, świeże i na wskroś oryginalne interpretacje.

John Ronald Reuel Tolkien, nie bez kozery zwany „ojcem chrzestnym fantastyki baśniowej”, bezkresne przestrzenie kontynentów zarówno Śródziemia, jak i Amanu szczodrze poprzetykał wieloma łańcuchami górskimi ciągnącymi się poza granice horyzontu, by wspomnieć tylko o Górach Mglistych, Błękitnych, Żelaznych Wzgórzach czy Thangorodrimie. W większości prezentują się one jako okazałe i wyniosłe, lecz jednocześnie niedostępne i nieprzebyte. Oczyma wyobraźni postrzegamy je jako szare, wznoszące się wysoko ponad wyżynami piki, patrzące posępnym wzrokiem na śmiałków, w straceńczym odruchu porywający się.

POWRÓT DO ŹRÓDŁA


Kto wie może kiedyś własnie takie łajdackie wierszyki, jak "Wiosna" będą dokumentami epoki na równi z wierszami Grzebalskiego, kobierskiego, Swietlickiego, Podisadły. Po ostatnie wreszcie – miejscami jest po prostu śmiesznie w tych wierszykach, rymowanych zlewniach, bywa że śmiesznie i niegłupio (acz głupio bywa też często, co jako Idiotę raduje mnie na równi z tymi momentami kiedy jest nie-głupio), słowem:

Gdy opuści Cię nadzieja
Czytaj wiersz Kaczki Macieja
I nie zmoże atak sraczki
Jeśliś czytał wiersze Kaczki

I tak dalej
Jad

2005-06-09 15:16:21 skomentuj (24)


TOLKIENOWSKIE POLA KATALAUNIJSKIE?
Histeria tycząca Tolkiena już się przetoczyła przez media zatem pora na Historię. Właśnie ukazała się w języku polskim książka czyniącą kapitalną glossę do dzieła J.R.R. Tolkiena. Utarło się bowiem wśród historiozfujących dziennikarzy i publicystów zajmujących się fenomenem Tolkiena, że kolega Tolkien połączył sobie stare mitologie z aktualiami historycznymi i nietuzinkowy talent narracyjny i tak powstał „Władca Pierścieni” i dlatego, taki żywotny, do dzisiaj poruszający. Zostawiając te rozważania no boku przypomnę tylko, że przebiegły Bryt.

Szklana Góra

Się jego wskazówkami.Powiedział jeszcze,że za rok przyjedzie i zobaczy czy się doskonalimy w naszych umiejętnościach

Tagi: idol

Tolkien - Mag Piotrek 2011-04-16 19:35:44

Idolem jest ktoś kto nas inspiruje. Ktoś kto pośrednio kieruje naszymi działaniami. Staramy się go naśladować. Dla jednych są to gitarzyści a dla innych piłkarze. Mój idol nie zalicza się do żadnej z tych grup…
Jest nim John Ronald Reuel Tolkien. Na pewno wiecie o kim mówię,  przecież słyszeliście o „Władcy Pierścieni”.  Podziwiam go za niezwykła wyobraźnię. Sam stworzył logiczny świat wykreowany nawet w najdrobniejszy detalu. Jego dzieła takie jak „Hobbit”, „Silmarilion” ukazują świat idealny, odmienny, piękniejszy od naszego, ale zarazem wytonowany i realistyczny. Tolkien swe Śródziemie stworzył od podstaw. Stworzył bogów, mity o stworzeniu, zmieniające się lądy, kolejno pojawiające się rasy oraz magię.  Ciężko jest to zrobić. Inni autorzy fantasy tworzą światy opierając się właśnie na twórczości Wielkiego Mistrza.