O czym chcesz poczytać na blogach?

Tohoku

Jacek Żalek - blog oficjalny - Onet.pl Blog

Po wydaniu przez szogunat edyktu zmuszającego wszystkich zagranicznych misjonarzy do opuszczenia Kraju Kwitnącej Wiśni. Poselstwo opuściło Półwysep Iberyjski kierując się w stronę Meksyku, a następnie w kierunku Filipin i Japonii. Niektórzy z uczestników wyprawy postanowili zostać w Hiszpanii, a ich potomkowie noszą do dzisiaj nazwisko Japon. Ostatecznie misja powróciła do Japonii w sierpniu 1620 roku. Przewodnik wyprawy Misjonarz Luis Sotelo w wyniku wprowadzonych przez szogunat prześladowań został żywcem spalony na stosie (w 1867 r. Papież Pius IX beatyfikował Luisa Sotelo).

Na zakończenie warto dodać, że Tohoku to region wielkich imprez plenerowych związanych z lokalnymi świętami i tradycjami. Miasta regionu nie mogą konkurować pod względem ilości zabytków ze starszymi ośrodkami kraju, więc organizują duże letnie festiwale i parady samurajów, które zdobyły uznanie wpisując się na stale do międzynarodowych przewodników turystycznych. Podobnie miasta Podlasia nie mogą konkurować pod względem ilości zabytków z Krakowem, Toruniem, czy Gdańskiem, więc może warto, aby lokalne władze zainteresowały się przykładem płynącym z Japonii i upomniały się o zachowanie i upowszechnianie licznych na tych ziemiach.

Mariusz Dąbrowski - Samuraj z Podlasia - Onet.pl Blog

Na połów, podzieliliby tragiczny los mieszkańców pobliskich miejscowości.

Po powrocie, Date Masamune postanowił wynagrodzić samuraja, który zmusił rybaków do wypłynięcia z portu. Historia opisana w dzienniku kończy się następującym komentarzem wypowiedzianym przez Tokugawę Ieyasu: "Jeśli postępujesz zgodnie z poleceniami, możesz uniknąć katastrofy i otrzymać podarunki". W takich mniej więcej okolicznościach 400 lat temu narodził się termin "fala portowa", czyli innymi słowy "tsunami". Między 2 grudnia 1611 r. a 11 marca 2011 r. tsunami zabrało życie kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców regionu Tohoku. Kwestią czasu jest tylko, kiedy będą następne ofiary. Japończycy są tego świadomi i nie zadają pytania "czy", ale właśnie "kiedy"? Miejmy nadzieję, że kolejny kataklizm nastąpi w bardzo odległej przyszłości...
Mariusz Dąbrowski (01:55)
1 komentarz

Protokół wyginięcia | Wiadomości o zmianach na ziemi

.
Czerwiec 13, 2011ISLANDIA – Na dobre zaczęło się to gdzieś rok temu nadmierną ilością erupcji wulkanów w roku 2010. W 2011, erupcje wulkanów błotnych zostały zanotowane w Azerbejdżanie i Wietnamie. Niewyjaśnione pęknięcia litosfery były również zgłaszane na całym świecie, w Usa, Kanadzie, Peru, Boliwii, Brazylii, Pakistanie i Hiszpanii. Wiele z tych incydentów miało miejsce w tajemniczy sposób. Pobudzenie wzrostu płyt tektonicznych na całym świecie nie zostało zauważone przez wszystkich, wręcz przez niewielu. Wtedy nastąpiło trzęsienie ziemi Tohoku 9.0, które według Japońskich uczonych pobudziło do aktywności ponad 20 wulkanów rozsianych na wyspach kraju Kwitnącej Wiśni. Na początku 2010 roku, stwierdziłem że japonia jak i Islandia wchodzą w nowy okres dynamiki geologicznej. Wczesnym znakiem była ilość erupcji na górze Sakurajima, która podwoiła się od 2009 do 2010. Ziemia weszła w okres hyperwulkanizmu, zarówno na ziemi jak i pod wodą – gdzie 80% wulkanizmu ma miejsce. Kiedy te podwodne wulkany wybuchają, powodują zwiększenie się temperatury oceanów a także ich zatrucie toksynami co powoduje umieranie istot wodnych na całym.

Dom Herbat Blog | Herbata – Wszystko o herbacie

Pijąc zieloną herbatę zapewniasz sobie większą sprawność w starszym wieku.

Jak podaje PAP – Nauka w Polsce  osoby pijące regularnie zieloną herbatę zachowują większą sprawność i niezależność w starszym wieku, niż ich rówieśnicy, którzy nie są amatorami tego napoju.

Do takich wniosków doszli japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tohoku w Sendai , którzy przez trzy lata śledzili stan zdrowia blisko 14 tys. dorosłych osób w wieku 65 lat i starszych.

Okazało się, że w porównaniu z osobami, które piły mniej niż jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie, ci, którzy spożywali jej najwięcej, tj. minimum pięć filiżanek w ciągu dnia, byli o jedną trzecią mniej narażeni na niesprawność, problemy z codziennym funkcjonowaniem i wykonywaniem podstawowych czynności, jak mycie się czy ubieranie. Picie średnio 3-4 filiżanek tego napoju dziennie obniżało ryzyko niesprawności o jedną czwartą.

Zdaniem.

Kiedy skrywamy głębokie uczucia, wychodzą z nas w chwilach zapomnienia... - Onet.pl Blog

Po tym, jak się okazało później, bardzo trafym stwierdzeniu rozpoczeliśmy pracę. Po około 2 godzinach wykonywania naszego zadania, Sasuke odezwał się:

- Skończmy na dziś, muszę odpocząć – po tych słowach zamknął teatralnym ruchem książkę, z której korzystał – i powiedz mi jaki uniwersytet wybrałaś?

- A dlaczego pytasz ? - spytałam speszona

- Czysta ciekawość, ale jeżeli nie chcesz nie odpowiadaj – stwierdził obojętnie

- Chcę wyjechać do Sendai na uniwersytet Tohoku i studiować prawo, od dziecka o tym marzyłam. A Ty?

- Szczerze mówiąc ja też, ale raczej ich nie spełnię – odpowiedział zamyślony

- Dlaczego? Przecież z takimi wynikami na pewno Cię przyjmą...

- Hmm... Tu nie o to chodzi, nie tego wszyscy po mnie oczekują, ojciec i trener chcą, żebym wybrał studia związane z sportem, a później zasilił szeregi narodowej reprezentacji – powiedział

- Ale powinnieneś spełniać swoje marzenia, przecież to twoje życie –.