O czym chcesz poczytać na blogach?

Tinariwen

Etnokatalog

Młode rządy reagowały próbując zmienić nomadyczny tryb życia Tuaregów.
W efekcie w roku 1963 w Mali wybuchło pierwsze powstanie Tuaregów, spacyfikowane szybko i brutalnie. Metody stosowane przez wojskowych wywołały wśród nomadów jeszcze większą złość, co sprawiło, że na początku lat 90-tych, dzieci pierwszych rebeliantów znów sięgnęły po broń. W roku 1995 mediacja Algierii i Francji doprowadziła do porozumienia pokojowego, które przetrwało do roku 2007. Po najświeższej rebelii wciąż stygnie broń- rozmowy pokojowe zakończono w maju tego roku.

Nomad z gitarą

Taka właśnie rzeczywistość ukształtowała Ibrahima ag Alhabiba, lidera zespołu Tinariwen. Sama jego biografia mogłaby być kanwą fascynującej powieści przygodowej. Osierocony w 1963 roku wyrastał w obozie dla uchodźców, gdzie w objazdowym kinie zobaczył western, a na nim kowboja z gitarą. Ten instrument stał się jego największym marzeniem. Mając dziewięć lat, uciekł z domu na ciężarówce z cementem i spędził następne lata zatrudniając się w wielu, często dziwnych, zawodach. Wreszcie, pod koniec lat 70tych spotkał innych, dzielących z nim korzenie i miłość do muzyki- i tak zaczęła się historia Tinariwen.
Zresztą, oddajmy może głos samym zainteresowanym :)

.

Dancing With Camels

Siebie mianem Kel Tamaszek – mówiący w języku tamaszek.

Tuareska kuchnia

Przysmakiem turystów – i zarazem codziennym pokarmem Tuareegów jest tagella. Jest to rodzaj placka, upieczonego w rozgrzanym od ogniska piasku, po wygaszeniu paleniska i rozgarnięciu popiołu. W smaku przypomina świeżo wypieczony chleb, prosto z pieca. Popija się go zwykle kozim lub wielbłądzim mlekiem, rzadziej przegryza serem. Tagella smakuje najlepiej na pustyni. Wtedy nawet nie przeszkadza, że pełno w niej piasku, który zgrzyta między zębami. Niestety znam ją tylko z opowieści. Ale wszystko przede mną.

Tuareska muzyka

Malijski, rockowy zespół Tinariwen to najbardziej rozpoznawana grupa muzyczna z tego kręgu kulturowego. Zrobił na świecie prawdziwą furorę. Mało tu jednak elementów etnicznych czy folkowych. Choć same utwory opowiadają historię Tuaregów (szczególnie najnowszą) i nawiązują do tuareskiej rebelii, w której sami muzycy brali udział na początku lat 90-tych. Dlatego muzyka Tinariwen często określana jest mianem „pieśni oporu i walki”. Więcej o Tinariwen

Tomasz Tutak online

Open`er Festival 2010 – c.d. Archive – yes!!!

Pojawiły się wspaniałe wieści dotyczące nowych gwiazd tegorocznego Open`era. Swój przyjazd potwierdzili następujący wykonawcy: Grace Jones, Yeasayer, Regina Spektor oraz (!!!) Archive, Ellie Goulding, Groove Armada, Kings of Convenience oraz 2manydjs.

Cała lista gwiazd potwierdzonych na dzisiaj wygląda następująco:

2manydjs
Archive
Ben Harper and Relentless7
Ellie Goulding
Empire Of The Sun
Gorillaz Sound System
Grace Jones
Groove Armada
Hot Chip
Kasabian
Kings of Convenience
Klaxons
Mando Diao
Massive Attack
Matisyahu
Nas & Damian Marley
Pavement
Pearl Jam
Regina Spektor
Skunk Anansie
The Hives
Tinariwen
Tricky
Yeasayer