O czym chcesz poczytać na blogach?

Tętno

Paweł Biega

Dnia. Tak się idealnie złożyło, że to była sobota, kiedy biegam szeroko pojęte krosy. Biorąc pod uwagę pulsometr, zanim wbiegnę do lasu, miałem zamiar zrobić większy niż zwykle kawałek po asfalcie. Chciałem zobaczyć jak będzie reagował pulsometr, a w zasadzie, to jak reaguje moje serce na bieganie po asfalcie.

Ale wcześniej przydałoby się zapoznać z szeroko opisywanymui przez trenerów zakresami treningowymi. Czyli WB1, WB2, WB3 i WT. W teorii to znam. Ba! Nawet tak biegam, ale kierując się swoim subiektywnym odczuciem zmęczenia. Żeby wyznaczyć zakresy treningowe trzeba znać tętno maksymalne. Łatwo powiedzieć. A najłatwiej wyznaczyć je pulsometrem. Tylko, że w obecnych, zimowych warunkach nie mam szans wykonania takiego treningu, by HRmax osiągnąć. Więc póki, co będę posiłkował się tętnem zmierzonym na palec.

Jakiś miesiąc temu zrobiłem jeden z ostatnich szybkich treningów przed nastaniem pory śnieżnej. Było to 2×3 km. Pierwszą trójkę zrobiłem w tempie 4:50 min/km, a po kilku minutach przerwy zrobiłem drugą trójkę. Ostatnie 500 metrów to już wyciągałem z siebie wszystko, na co mnie było wtedy stać. Tuż po finiszu wyszło mi.

Poczterdziestce – blog

Np 20 uderzeń to mnożymy to razy 4 i wyjdzie tętno 80 uderzen/min). – i to będzie nasze A1
2. Następnie badany wykonuje 30 przysiadów w ciągu jednej minuty  (należy zachować tempo! nie spieszyć się tylko miarowo, to ma być 30 przysiadów na minutę a nie na pół i poźniej stanie %-)).

3. Bezpośrednio po zakończeniu wysiłku mierzymy tętno przez 15 sek i znów przeliczamy na minutę (czyli razy 4 jak na początku) – i to będzie nasz wynik A2
4. Po 1 minucie wypoczynku mierzymy tętno przez 15 sek i znów przeliczamy wynik na minutę (czyli razy 4) – i to będzie nasz wynik A3.


Obliczamy wskaźnik Ruffiera ze wzoru:
                                           IR = [(A1 + A2 + A3) - 200] / 10
żeby ten wzrór był czytelny: (A1+A2+A3)-200 i to wszystko podzielić na 10

Interpretacja wyników
Wynik: Ocena:
0,0 i poniżej –  bardzo dobra
0,1 – 5,0 – dobra
5,1 – 10,0 – średnia
.

POLSKA BIEGA nawet MARATON

Na palcach (Joasiu, o tym przez telefon nie mówiłem - przytrzymujesz się stołu i na raz gwałtownie wspinasz się na palce, na dwa, trzy, cztery powoli opuszczasz). Plus trochę biegania na orbiteku i parę minut ćwiczeń na technikę: siadamy na piłce fitnessowej (może też być zwykłe krzesło, stołek) i symulujemy bieganie - noga do góry (udo do brzucha, kolano do klatki piersiowej), noga do przodu, z powrotem do klatki piersiowej, opuszczamy, potem druga noga tak samo.

WT

To samo, spróbuj robić po 20 brzuszków w serii.

ŚR

Interwały. Sześć razy 3 minuty szybko, 2-4 minuty wolnego truchtu. Jeśli tętno nie spada do ok. 130 na koniec truchtu - wydłuż trucht.

Do wszystkich: obiecuję, że za tydzień zmienimy te interwały dla pewnej odmiany. Ale tym razem zróbcie jeszcze te, bo to jest idealny zastrzyk energii.

CZ

Godzina powoli, na koniec 3 przebieżki po 1 minucie z 2-minutowymi przerwami w truchcie.

PT

Wolne przed startem.

SB

Joasiu, nie zrobiłaś przez chorobę zeszłotygodniowego BNP, to spróbuj tak pobiec półmaraton ;-) A serio - zacznij spokojnie, na pierwszych 5 kilometrach powinno ci się wydawać, że robisz sobie łagodne wybieganie po lesie. Po 10-15 km pomyśl o lekkim.

Nadzieja to ogień,który chce płonąć nawet wtedy,gdy jest gaszony - Onet.pl Blog

Wagotonii, czemu teoretycznie mogą przeciwdziałać leki wagotoniczne;dlatego mimo braku przekonywających dowodów naukowych, że rutynowe stosowanie atropiny w przypadku NZK w mechanizmie asystolii zwiększa przeżycie, podaj 3mg atropiny w asystolii lub PEA z wolną częstością rytmu serca.Tak szybko jak to możliwe zabezpiecz drożność dróg oddechowych aby umożliwić wykonywanie uciśnieć klatki pieriowej bez przerw na wentylację.Po 2 minutach BLS sprawdź ponownie rytm.Jeżeli nie ma żadnej aktywności elektrycznej,albo wygląd zapisu nie zmienił się,natychmiast wróć do BLS.Gdy pojawił się zorganizowany rytm,zbadaj tętno.Jeśli nie ma tętna prowadź dalej BLS.Jeśli tętno jest,rozpocznij opiekę poresuscytacyjną.Gdy podczas zabiegów resuscytacyjnych wystąpią oznaki życia,oceń rytm i zbadaj tętno.

Za każdym razem gdy rozpoznasz asystolię,przeanalizuj zapis rytmu pod kątem obecności załamków P,ponieważ w tym przypadku stymulacja serca może być skuteczna.Nie ma korzyści ze stosowania stymulacji w asystolii.

Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości czy rytm to asystolia, czy niskonapięciowe VF,nie wykonuj defibrylacji;zamiast tego prowadź dalej masaż i wentylację.Próba defibrylacji niskonapięciowego VF,które jest.

Robert Pattinson i Ania - Onet.pl Blog

Ale droga, którą wszedłem była zajęta przez płomienie. Musiałem szukać innego wyjścia. Dusiłem się, nie miałem czym oddychać, nogi chwiały mi się. W końcu innym wyjściem wyszedłem na dwór. Od razu podbiegł do mnie jakiś strażak.

- Co pan wyprawia, mógł się pan zabić ?

- Przestań chrzanić tylko znajdź lekarza – krzyknąłem. Czy oni wszyscy są nienormalni ? Podbiegł do mnie Marek. Przepuścili go tylko dlatego, że jest na piątym roku medycyny.

- Połóż ją na ziemi. Tylko ostrożnie – powiedział po czym sprawdził jej tętno.

- Nie czuję tętna, nie oddycha – krzyknął.

- Marek błagam cię ratuj ją – byłem zrozpaczony. Marek zaczął reanimacje. Nie wiem, jak długo to trwało, ale wydawało mi się, że całą wieczność.

- Kochanie zostajesz ze mną, słyszysz ? Wracasz do mnie ! – krzyczałem i modliłem się, żeby ją uratowali. Teraz reanimował ją także lekarz. W końcu wyczuł słabe tętno. Wzięli ją do karetki, a mnie pozwolili jechać z nimi. Cały czas musieli robić Ani sztuczne oddychanie, ponieważ nie miała siły sama oddychać. Była.

gdzieś, ktoś, kiedyś odszedł

A jeśli ona odejdzie... Zostanę sama... Bez miłości...

Nie chcę...

S.O.S.

Nasza miłość jest słaba i głodna
Nasza miłość ma lęk miłowania
Nasza miłość tak niegdyś zawrotna
Gdy podniebnie jej rydwan nas niósł

Ta orlica, ta lwica, ta łania
niedościgła zachłanna i lotna
Dzis gorącym uściskom się wzbrania
pocałunki nie nęca jej ust

    Ratunku, ratunku, na pomoc ginącej miłości
    Nim zamrze w niej puls pocałunków
    i tętno ustanie zazdrości
    Ratunku, ratunku, na pomoc ginącej miłości
    nim głosu jej zbraknie i łez
    SOS SOS

Cztery razy na każdą minutę
Wysyłamy sygnały rozpaczy
Nasza miłosc ma oczy zasnute jak
jeziora gdy zetnie je lód

Może ktoś nas usłyszy, zobaczy
Na zbawienny pośpieszy ratunek
Naszą milość nakarmi, opatrzy, do
szczęsliwych zawiedzie ją dróg


    Ratunku, ratunku, na pomoc ginącej miłości
    Nim zamrze w niej puls pocałunków
    i.