O czym chcesz poczytać na blogach?

Tadeusz borowski

simply

Zniszczenia, wszechobecna śmierć, zwyczajna, bezwyjątkowa, cicha i uległa. Alternatywny model ludzkiego porządku, któremu poddają się jego ofiary.
W takich realiach żyje główny bohater, student z Warszawy - przedstawiciel pokolenia Kolumbów, alter ego autora - debiutujący poeta Tadeusz. Szybko orientuje się, co trzeba robić, by żyć. Zostaje więźniem funkcyjnym, rozpoczyna okrutną walkę o przetrwanie. Godzi się na zbrodnie, śmierć - dostosowuje do amoralnych praw obozu, zna jego układy, stosunki. Jest całkowicie zintegrowany z tym światem, mówi: 'u nas, w.– ale czy coś takiego może istnieć w tamtejszej rzeczywistości? Opowiadanie kończy się wstrząsającym, naturalistycznym opisem wywozu Żydów do krematorium. Bezwolnych, nagich już ofiar, które bezwzględnie były ładowane na potężne krematoryjne ciężarówki.
Tadeusz Borowski posłużył się mistrzowską formą literacką, by pokazać obozową rzeczywistość. Opisał bohaterów behaviorystycznie, nie zagłębiając się w uczucia i emocje, które w tamtych realiach były bezwartościowe '(...) stary major polski, nie wiadomo dlaczego trzymany od kilku.

don't look to the eyes of a stranger...

piatek wieczorem
czytam czytam czytam. ucze sie - spogladam na kalendarz- 12 09 2003 - piatek zapada mrok - za oknem siapi deszcz. nic mi sie nie chce. przed oczami mam obraz Oswiecimia wychudzonych ludzi martwych noworodkow krematoriow.... czytam opowiadania tadeusza borowskiego - lektura - wszyscy zmuszeni sa do poznania czegos czego poznawac nie chcieli zbytnio... wszystko ku czci nauki . wszystko ku bolowi rozpaczy - wszystko dla deszczu siapiacego za oknem.
nie mam juz ochoty na nic- jestem wykonczona- hmm jak ironicznie to brzmi.
mama.

Miej serce i patrz w serce

Garści mąki dla towarzyszy niedoli. Te gesty pozwoliły Herlingowi obronić się przed zakażeniem sumienia wirusem obojętności, któy natymiast pozbawiłby go człowieczeństwa. Lecz herling był w zasadzie wyjątkiem. Zaraza obojętności pochłaniała tysiące ofiar. Jedna z nich był Tadeusz Borowski, pisarz i więzień Oświęcimia. Borowski jednak nie zauważył, kiedy zaraził się tą chorobą, która sprawia, że człowiek przyzwyczaja sie do niej i nie zdaje sobie sprawy z infekcji. Tadeusz przystosował się do obozowej rzeczywistości. Nauczył się w niej żyć. Wiedział jak.

Wołyński Słownik Biograficzny

RSS
sobota, 21 lutego 2009
Tadeusz Borowski

http://www.luckkg.polemb.net/index.php?document=109 

Tadeusz Borowski

Borowski Tadeusz, urodził się 12.12.1922 w Żytomierzu, zmarł 03.07.1951 w Warszawie, polski prozaik, poeta, publicysta. Dzieciństwo przeżył na Ukrainie. Po repatriacji w 1932 rodzina osiedliła się w Warszawie. Maturę uzyskał na tajnym komplecie - w okresie okupacji. Na.