O czym chcesz poczytać na blogach?

Szwajcaria

Szwajcaria Wczasy - Onet.pl Blog

Następny »


Biały, bardzo biały
Szwajcaria.

Szwajcaria

Nie zrobił w Szwajcarii wielkiej kariery. Uwagi wielkomiejskich kolegów pozwalają mi uspokoić przybyszy: z pewnością można tu przetrwać posługując się angielskim. Biura turystyczne, lotniska, dworce są niemal zawsze w stanie obsłużyć klientów anglo-języcznych.
Jednak zapuszczając się w głąb centralnej części kraju warto uzbroić się w słownik niemiecki, jeśli nie było Wam dane nauczyć się mowy niemieckiej w szkole.

Muszę jednak lojalnie uprzedzić, że znajomość języka niemieckiego nie gwarantuje natychmiastowego i pełnego porozumienia z tubylcami. Bowiem Szwajcaria to kraj o silnej tradycji lokalnych dialektów. W domach, na podwórku, w sklepach mówi się w dialekcie. Dialekt jest wprawdzie germański, lecz – jak pisałem we wstępie – znajomość niemieckiego wcale nie umożliwia rozumienia lokalnych dialektów. Każda wioska pielęgnuje własną odmianę języka. Melodia, wymowa i znaczenie słów jest inne w różnych dialektach. Mimo wielu różnic, dialekty te są na tyle podobne, że mieszkaniec północnej Szwajcarii zrozumie co mówi jego sąsiad z centralnej części Alp.
Może więc zamiast słownika niemieckiego powinniśmy zaopatrzyć się w słownik “Schwyzertütsch”? Nie, nie jest tak źle. Niemal każdy Szwajcar potrafi.

Narty – Aktualności

813
7. Jean-Baptiste Grange (Francja) 793
8. Daniel Albrecht (Szwajcaria) 724
9. Didier Defago (Szwajcaria) 645
10. Mario Matt (Austria) 594
. Hannes Reichelt (Austria) 594

Końcowa klasyfikacja slalomu (po 8 zawodach):

1. Ted Ligety (USA) 485 pkt
2. Benjamin Raich (Austria) 438
3. Manfred Moelgg (Włochy) 376
4. Daniel Albrecht (Szwajcaria) 293
. Didier Cuche (Szwajcaria) 293
6. Massimiliano Blardone (Włochy) 281
7. Marc Berthod (Szwajcaria) 249
8. Hannes Reichelt (Austria) 245
9. Kalle Palander (Finlandia) 240
10. John Kucera (Kanada) 173

Klasyfikacja drużynowa PŚ (po 39 z 40 zawodów):

1. Austria 6842 pkt
2. Szwajcaria 3967
3. Włochy 3633
4. USA 3202
5. Francja 2356
6. Kanada 2057
Amerykanka Lindsay Vonn zdobyła w piątek Kryształową Kulę, zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej alpejskiego Pucharu Świata. Najlepsza w ostatnim w sezonie slalomie w Bormio była Austriaczka Marlies Schild, która wygrała rywalizację pucharową w tej konkurencji.

“To niesamowity dzień, jestem po prostu szczęśliwa, że to wszystko się tak skończyło – powiedziała 23-letnia narciarka pochodząca z Vail, która przed południem uzyskała dopiero 25. wynik. – Po pierwszym przejeździe byłam wściekła, że tak słabo wypadłam, ale później było już wszystko dobrze i.

Absolutnie Queen - Newsy ze świata KRÓLOWEJ!

(0)


Ikony Rocka Kerrang! - 84 Brian

2007-03-21 12:53:13, skomentuj (0)


Umarł reżyser koncertu

3 marca odszedł Saul Swimmer reżyser koncertu z Montrealu znanego jako We will rock you. Reżyserował również filmy Let it be, Koncert dla Bangladeszu.

2007-03-21 18:06:32, skomentuj (0)


Szwajcaria. Wokół Jeziora Genewskiego

Kantony Vaud i Wallis słyną z dobrej pogody i uroczych miejsc stworzonych zarówno do lenistwa, jak i uprawiania sportów wyczynowych

Kiedy dwa lata temu w sierpniu stałem na brzegu Jeziora Genewskiego, trwała wielka ulewa, która po kilku dniach zakończyła się powodzią w całej Szwajcarii. Zachwycony tym krajem, nie dałem się tak łatwo zniechęcić. Wielkie wrażenie zrobił na mnie zamek Chillon, w którym przeczekałem deszcz i skąd uciekłem do wioski w okolicach Solothurn, gdzie mieszkaliśmy u znajomych Szwajcarów. Przejeżdżając przez deszczowe Montreux i jego okolice, widziałem zamglone pejzaże, do których zapragnąłem.

Cos Śmiesznego dla każdego - Onet.pl Blog

Grupa A

         

 

           Gospodarz        Wynik         Gośc                             Data

 

 

1.     Szwajcaria        0-1       Czechy           2008-06-07 18:00:00  

 

2.     Portugalia        2-0       Turcja             2008-06-07 20:45:00  

 

3.      Cechy             1:3        Portugalia        2008-06-11 18:00:00  

 

Przywiez pieniadze z zagranicy

Pracy , zabrali mnie 80 km od parkingu na którym zostawięłm samochód z wszystkimi rzeczami. Byłem pewien ze na wieczór wrócimy ( noclegu zadnego jeszcze nie mialem ale bylem dobrej mysli ) Okazało się ze zostajemy na tydzien w Zurychu a ja nie miałem ani dokumentów ani pieniedzy ( jedynie 20euro w kieszeni ) . Głowa zaczeła ostro pracować , z racji tego ze w szwajcarii wszystko jest drogie musiałem dokładnie rozplanować 20 euro na caly tydzien , kupiłem worek ryzu , 1 chleb oraz skonctentrowany sok , zostało mi około 5euro. Zaś nocleg załatwiła mi firma  , to było najgorsze co w zyciu jadłem , suchy chleb z ryzem przez caly tydzien + woda z sokiem. Lecz przezylem , sfrustrowany i glodny wrócilem do mojego autka.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Fernando Torres. Fani fanom. - Onet.pl Blog

Wyborem na kapitana. Z całym szacunkiem, ale zdecydowałbym się na ofiarowanie opaski Stevenowi, nawet przed kontuzją Rio. Jest najlepszym kapitanem z jakim miałem okazję grać. O ile nie spotkamy się wcześniej, przewiduje finał Anglii z Hiszpanią.

A miało być tak pięknie... Oto jak Hiszpanie podróżowali do RPA i rozgrzewali się na ich boiskach:
 >kliknij
 >kliknij
 >kliknij
 >kliknij
 >kliknij
 >kliknij
 >kliknij
 
Ale jak wygląda Mundial w wykonaniu Torresa i spółki w praktyce? Dowiecie się już za chwilę.

16.06.2010, Durban, godz. 16.00
Hiszpania 0 - 1 Szwajcaria
Dla Szwajcarii strzelał: Gelson Fernandes ('56).

Hiszpania w składzie: Casillas, Ramos, Pique, Puyol, Capdevila, Alonso, Busquets, Xavi, Silva, Villa, Iniesta.
I rezerwie: Llorente, Navas, Albiol, Marchena, Reina, Torres, Fabregas, Valdes, Arbeloa, Martinez, Pedro.
Torres wszedł na boisko w minucie 61.

Na początku spotkania zarysowała się dominacja Hiszpanów. Robili oni to, co potrafią najlepiej: długo wymieniali piłkę w środku pola. Szwajcaria broniła się, odpierając ataki rywala. Już w 23 minucie Pique po zagraniu Xaviego wyszedł na czystą pozycję sam na sam z bramkarzem, jednak... nie strzelił. W ostatnim kwadransie pierwszej połowy aż.