O czym chcesz poczytać na blogach?

Synagoga

Przyjazny blog księdza Karola

Niedziela IV – 29 stycznia 2012

29 sty

W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.
Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży”.
Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.
A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są mu posłuszne”. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po.

Nocne rozmowy przy kominku - GŁÓWNA - bloog.pl

Następny przykład: Za mną stanął gościu, już ciut w stanie wskazującym na spożycie, i zaczął gadać na ludzi, którzy czekali na wejście, że to motłoch, że to, że tamto, że to chore itd. I do mnie w te słowa "No to co proszę panią robimy?" Ja do niego "Ja nie wiem co pan bedzie robił, ale ja tu jestem w pracy i proszę mi nie przeszkadzać". I zaraz gościa policjanci grzecznie wyprowadzili na ulicę.

A musze przyznać, że choć nie jestem Żydówką, bardzo dobrze się w tym środowisku czuję. Koncert był piękny. Pierwszy raz widziałam Synagogę w środku, może załapię się na zwiedzanie Synagogi. Pośrodku coś w rodzaju naszego ołtarza, i tora rozłożona. Kantor - Joseph Malovany (ojciec pochodził z Polski) ma przepiękny i donośny tenor, i bardzo. Facet po prostu również nadaje się do występów na scenie lub estradzie, ma bardzo "sceniczny" wygląd. Osoby, które nie mając biletu nie załapały się do środka Synagogi, zostały wpuszczone na teren wokół synagogi i przy otwartych oknach mogły słuchać koncertu. Ale to niewiele da, bo trzeba było go właściwie i słyszeć i widzieć.

rafix blog

Im usługiwała. Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto było zebrane u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ wiedziały, kim On jest. Nad ranem, gdy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: Wszyscy Cię szukają. Lecz On rzekł do nich: Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo na to wyszedłem. I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy.

 

 

Panie Ty nas leczysz z naszych chorób, a zwłaszcza z najgorszej naszej choroby – z grzechu. Ale Ty nas leczysz kiedy my się z Tobą spotkamy. A tak często my Ciebie mijamy. Często nie zauważamy Twojego przejścia, Twej interwencji. Często za tym co nam się nie podoba, kryjesz się Ty.

Ale dziś mówisz co.

Wolna Palestyna

Żyli prawie tysiąc lat, nastolatki z Izraela wywołują w nim kolejne skandale.
Zdarza się, że gdzieś między wizytą w Treblince a Majdankiem młodzi Izraelczycy spędzają czas na zamówionym przez hotelowy telefon striptizie. Zdarza się, że obsługa hotelowa musi zbierać ludzkie odchody z łóżek i umywalek. Zdarza się, że musi oddawać pieniądze za nocleg innym turystom, którzy nie mogą spać, bo Izraelczycy postanowili zagrać w hotelowym holu w piłkę nożną. O drugiej w nocy.
Sześcioletni Krzyś z Kazimierza też grał w piłkę. 15 kwietnia, w niedzielny wieczór, po tym jak strzelił dwa gole, chciał normalnie wrócić do domu. Domu położonego blisko synagogi, przed którą zgromadziły się na uroczystościach poprzedzających Marsz Żywych setki młodych Izraelczyków. Tuż przed ulicą Szeroką Krzysia zatrzymało kilku zdecydowanie niemiłych panów. – Dziś jest to teren półprywatny. Przejścia nie ma – usłyszał. Nie pomogły prośby chłopca, że jak nie wróci na czas do domu, jego mama będzie się denerwować.
„Bramkarze”, co ciekawe, tym razem polscy, i co jeszcze ciekawsze, w towarzystwie krakowskich policjantów, okazali się również głusi na prośby wycieczki Holendrów, którzy pół roku wcześniej zarezerwowali sobie kolację w restauracji przy ulicy Szerokiej. – To wolny kraj? – próbował.

popkultura l NIE

(wrażenia publiczności - niezwykle pozytywne) oraz koncert laureatów. Niezwykle udany festiwal zakończył recital Patrycji Kaczmarskiej, wykonującej piosenki ojca.

Galeria zdjęć.

 

 

22:04, baska.kulesza
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 czerwca 2009
Pieśni Gebirtiga Pod Białym Bocianem

Pierwszego czerwca 2009r. we Wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem miał miejsce niezwykły koncert inauguracyjny XI Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA. Pieśni Mordechaja Gebirtiga, w fenomenalnych aranżacjach Jacka Zameckiego wykonał Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

Mordechaj Gebirtig był jednym z najbardziej znanych pieśniarzy żydowskich tworzących w języku jidisz. Jego pieśni dotykały przede wszystkim problematyki społecznej - był zagorzałym socjalistą. Nie stronił jednak też od utworów wesołych, biesiadnych, doskonale nadających się nawet do tańca. Piosenki pisał też w podkrakowskim getcie w czasie II wojny światowej - te teksty uderzają ponurą świadomością.