O czym chcesz poczytać na blogach?

Symbolizm

kitkat blog

Na drabinie wyraża skupienie, zadumanie i krytyczne zapatrywanie się w zastaną wokół niego sytuację. Nastrój obrazu jest melancholijno-biesiadny, bowiem postaci z lewej strony zdają się cieszyć i śpiewać (stąd wynika ukazanie ich w pastelowych barwach), natomiast postaci znajdujące się po prawej stronie kojarzą się z bólem i obłędem. Ten specyficzny kontrast wprowadza napięcie – wysublimowany erotyzm nagich ciał zza wirujących szat nie gorszy, ale wprowadza pewien nieuzasadniony niepokój. Ciała przedstawione są tu zgłębią i dynamizmem. Tak właśnie analizują dzieło malarskie historycy sztuki. Jednak taka analiza nie wystarczy nam do określenia tematyki i przesłania obrazu. Symbolizm operował kodem, symbolem. Jak możemy przeczytać w wirtualnej wolnej encyklopedii Wikipedia: „Symboliści dążyli do wyrażania ogólnoludzkich problemów psychologicznych oraz treści metafizycznych, które można poznawać jedynie przez intuicję, emocje, podświadomość. Chcieli docierać w rejony niedostępne poznaniu racjonalnemu, poza byt realny, do rzeczywistości transcendentalnej. Ich podstawowym środkiem ekspresji stał się symbol, skrót, bowiem pojmowali sztukę jako swoisty język abstrakcyjnych znaków syntetycznych komunikujących o przeżyciach i emocjach artysty.” Podejmijmy więc próbę przełożenia symboli na język niemetaforyczny, przejrzysty.
Uwagę zwraca.

MDK – blog

MDK – blog

Just another WordPress.com weblog

Kartka z kalendarza

 

20 X 1854 urodził się Artur Rimbaud 

 

Nie bierzmy na serio podręcznikowych formuł towarzyszących jego poezji ; że symbolizm ,że modernizm , że surrealizm , i że coś innego jeszcze. Rimbaud , owszem , zakrzyknąć miał ; „Wynalazłem  kolor samogłosek !„, ale to nie  symbolizm i modernizm ,  a  duch rewolty , element kpiny i zgrywy ,  odruch najzdrowszego buntu wobec gładkiej , zbyt gładkiej, gadaniny ówczesnych poetów dyktowały mu te słowa.

 

Kłamstwo świata przeniosło się  , tak to odczuwał Rimbaud,   na karty wierszy. Nie dało się dalej pisać, jak np. Verlaine, jego przyjaciel; leciutko, muzycznie, gładko i ślicznie. Bunt w poezji musi krzyczeć nie tylko obrazem , musi wyrażać się także formą. 

Okrzyk o kolorze samogłosek – to manifest i prowokacja.

oceny blogów_______________version 1.0_______________oceny----------blogow.blog.plPREFERENCJE FEEF:

SZABLON:
lubię: Już jako człowiek, który zaczął wnikać w sztukę i plastykę właśnie poprzez szkołę o takim profilu lubię szablony, które nie spotykam na co trzecim blogu...
Muszą być oryginalne...
Zawsze pozytywnie nakręcają mnie kombinacje brudnego różu z pospolitością czerni i niebiańskiego błękitu z pogańskim brązem...
Nie lubię kontrastu między notką, a szablonem...
Ważne, żeby stworzyć wspólną historię, która innych może urzekać ale ważne, że jest twoja...
Mój gust żeby nie dyskutować odnajduje się najlepiej w awangardzie i futuryzmie miło mi też patrzeć na modernizm symbolizm i naturalizm...
nie lubię: kontrastu między notką, a szablonem...
Ważne, żeby stworzyć wspólną historię, która innych może urzekać ale ważne, że jest twoja...
Mój gust żeby nie dyskutować odnajduje się najlepiej w awangardzie i futuryzmie miło mi też patrzeć na modernizm symbolizm i naturalizm...
Nie lubię... Gdy ktoś z problemami w głowie robi go też na swoim blogu...
Od szarość i czerń od tego staram się uciekać...
Klnę cicho na szablon z końmi i "słodkimi piesiami"...
Dalej nie lubię...
fanatyków czarnych mszy i sióstr Olsen oraz Dody za przeproszeniem Elektordy... Jakiejkolwiek prowokacji i komercji...
.

CZAROWNICA: ponad przesteń i czas

Może was zadowoli. U Mat., XVII powiedziano jest, iż przy przemienieniu naszego Zbawiciela vestimenta eius facto sunt alba sicut lux: szaty Jego stały się jak światło.”

Tak argumentuje symbolikę bieli i czerni Francois Rabelais autor „Gargantui i Pantagruela” jednego z pierwszych wielkiego szyderstwa w historii nowej ery (aczkolwiek te zdania wyjątkowo są całkiem sensowne i prawdziwe), jedyne co pozostaje mi do dodania to, to iż oprócz Syrakuzanów i niektórych Arwigów rozum na bakier mają jeszcze mieszkańcy Haiti i niektóre plemiona Afrykańskie oraz Indiańskie które również zamieniają znaczenia owych podstawowych w symbolizmie barw.


                                      AT LAST THE END !

Ivanka
2.12.2005, 17:49


.

KOKONISSIMO______________________________________

Bo non stop chce mi sie rzygac, ale to chyba bardziej na tle psychicznym.
w kazdym razie doczolgalysmy sie dzisiaj do hey joe gdzie OCZYWISCIE nie bylo plyt ktore chcialysmy no to poszlysmy do burzujskiego empiku - zeby spalic za soba mosty i mam juz teraz, ja- magda, swoja nowa, wlasna i prywatna plyte vespy.
poza tym myslalam ze sie dzisiaj posikamy ze smiechu jak uslyszalysmy ze za TYDZIEN mama probny egzamin do liceum. jest zajebiscie, moze ktos mnie zastrzeli?


skomentuj 2004-02-18

boje sie oszalec / kliniczna rownowaga teraz dopiero zaczyna sie jazda. pisze prace o symbolizmie z predkoscia 4 na godzine, to rekordowe tempo, wypijam rekordowe ilosci kawy, herbaty, witamin z babelkami, prawie udaje mi sie wstac na czas i dzieki temu prawie udaje mi sie zdazyc na druga lekcje. od godziny 10:30 denerwuje mnie wszystko co sie rusza a rusza sie bardzo wiele rzeczy, tylko ja sie nie posuwam do przodu i wciaz tkwie w tym samym punkcie. nienawidze symbolizmu, nienawidze ludzi i mimo to zyje i nawet calkiem niezle mi idzie, pod warunkiem ze zagladam odpowiednio czesto do "uniwersalnego leksykonu sztuki" pod literke S (ktora jest dzisiejszym sponsorem) i pod warunkiem ze jak najszybciej ide sie przejsc wlodarzewska. i jak tak sobie ide i mi lzy z oczy leca od wiatru i jest tak zimno a.

Transformacja 2012

Ludzie szukają Boga i słuchanie kleru jest ich jedyną drogą, aby znaleźć z Nim połączenie.
Pomogła mi w tym Księga Urantii, gdzie znalazłam taki fragment:
„(999.2) 91:5.6 Modlitwa jest procedurą, dzięki której wcześniej czy później każda religia zostanie zinstytucjonalizowana. I z biegiem czasu modlitwa zaczyna się wiązać z wieloma czynnikami wtórnymi, niektórymi pomocnymi, innymi zdecydowanie szkodliwymi, takimi jak kapłani, święte księgi, rytuały praktyk religijnych i obrzędy.
(999.3) 91:5.7 Umysły obdarzone wielką światłością duchową powinny jednak być cierpliwe i tolerancyjne, gdy mają do czynienia z gorzej wyposażonymi intelektami, które potrzebują symbolizmu do uaktywnienia swej słabej wnikliwości duchowej. Silny nie musi pogardzać słabym. Ci, którzy uświadamiają sobie Boga bez symbolizmu, nie mogą zaprzeczać wdziękom i użyteczności symboliki tych, którym sprawia trudność czczenie Bóstwa oraz szanowanie prawdy, piękna i dobroci, bez formalności i rytuału. Większość śmiertelników, w swym modlitewnym czczeniu, wyobraża sobie jakiś symbol obiektu-celu swej pobożności.”

Po prostu starsi ludzie potrzebują symboli, żeby być blisko Boga. My już wiemy, że On znajduje się w naszych sercach, ale oni potrzebują symboli, żeby poczuć Go w swoich sercach. Zostawmy im to i nie ingerujmy w ich wiarę. Sami, gdy przyjdzie czas.