O czym chcesz poczytać na blogach?

Sudan darfur

hrabiatom

Jest ku trzeciemu, a nie ku pierwszemu przypadkowi ;P

______________________________________

Pozytywnie zaskoczyła mnie wiadomość, iż znana aktorka Mia Farrow, jest bardzo mocno zaangażowana w pomoc cierpiącym ludziom w Darfurze. Widziałem program na CNN , gdzie ta (budząca od tej chwili moją sympatię) aktorka bez ogródek opowiedziała co myśli na temat "wielkich" przywódców naszego świata, którzy pomimo tego, iż wiedzą co się dzieje w Sudanie (patrz moje poprzednie notki) okazują się być materialistycznymi snobami.
Tak więc za te słowa, należą się tej Pani brawa co najmniej takie jakie się należą naszym piłkarzom za wygraną z Czechami ;)

aleina blog

Dnia wróciłem i pochowałem mojego brata w piasku. Potem wziąłem nasze wielbłądy i pomagałem uciekinierom przedostać się do Czadu.

Kiedy to się zdarzyło?

W 2003 roku. Od tego czasu rząd Sudanu i dżandżawidzi zamordowali już 300 tys. osób, zrównali z ziemią tysiące wiosek, dwa i pół miliona mieszkańców Darfuru straciło dach nad głową. Darfur leży w zachodniej części Sudanu, jego powierzchnia jest porównywalna z terytorium Hiszpanii, ale jej większość stanowią tereny pustynne, góry i sawanny

(...)

Czy.

Moim Zdaniem

Więc istnieje już chyba tylko dlatego, że jeszcze nie znaleziono lepszego wyjści, a łączy ich już tylko król. Belgia to dziś jeden kraj, trzy regiony i trzy języki. 

Albo jak sobie nagle przypomnieli o konflikcie w Darfurze, dramacie prowincji Sudanu, który toczy się już od ponad roku, a oni bez refleksji walą tylko suche dane, że dwa miliony musiało opuścić swoje miejsce zamieszkania i że zginęło kilkaset tysięcy ludzi. Potem tylko pokazuje panią która się martwi o Darfur.

Sudan / Sudan Południowy 2010-2012

lektura wciąga od pierwszej strony! Nie musisz wcale interesować się Afryką, historią, koloniami czy też biografiamii monarchów, jednak z dużym prawdopodobieństwem ta książka Cię pochłonie.

Choć Sudan pojawia się w książce jedynie pobocznie, to zdecydowałem się umieścić ją na blogu ze względu na jej wysoką ocenę i przyjemność z czytania, jak również z uwagi na ciekawe historie, które możemy z niej wyłowić nt. południa.

???

Tagi

Abyei amunicja autor Azande Bahr el-Ghazal Bashir bydło Chartum Chiny CPA Darfur Dinka Dinka Ngok droga gospodarka głosowanie ICC Jonglei Juba Kenia Kordofan kuchnia literatura LRA Malakal media Murle niepodległość Nil Biały Nil Błękitny Nuer ONZ rebelia referendum ropa SAF SPLA Sudan Sudan Południowy Sudan.