O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Sudan

Sudan / Sudan Południowy 2010-2012

Nam się zjeżą. Szacuje się, że podczas dwudziestokilkuletnich rządów Leopolda nad Kongiem wyginęła co najmniej połowa jego populacji, jakieś 8-10 milionów ludzi! Książka ta opowiada także o próbach uświadomienia opinii publicznej zbrodni jak się tam dzieje, czyli o początkach ruchów na rzecz praw człowieka itp.

Co muszę podkreślić i wytłuścić – lektura wciąga od pierwszej strony! Nie musisz wcale interesować się Afryką, historią, koloniami czy też biografiamii monarchów, jednak z dużym prawdopodobieństwem ta książka Cię pochłonie.

Choć Sudan pojawia się w książce jedynie pobocznie, to zdecydowałem się umieścić ją na blogu ze względu na jej wysoką ocenę i przyjemność z czytania, jak również z uwagi na ciekawe historie, które możemy z niej wyłowić nt. południa Sudanu. Znajdziemy tu m.in. ciekawostkę o tym, że wojska kongijskie króla Leopolda zajęły kopalnię miedzi w Bahr el-Ghazal (dzisiejszy Sudan Południowy) oraz streszczenie ostatniej wyprawy Stanleya mającej na celu odsiecz Emina Paszy, gubernatora brytyjskiej prowincji Ekwatoria. Stanley wyruszył z Konga, przez niezbadaną dżunglę Ituri do dzisiejszego Sudanu.

BLIZNY ŚWIATA - bloog.pl

Grudnia 2011 19:55

Witam serdecznie. Jak łatwo zauważyć, niewiele ostatnio tu ruchu. Niestety, różne obowiązki (i, powiem szczerze, toporność nowego panelu administracyjnego blooga) utrudniają mi częstsze aktualizacje. Warto jednak wchodzić na Blizny Świata - od teraz publikować będzie tu również Adam Ołtusek, autor bloga o wydarzeniach w Sudanie i prowadzący facebookowego profilu Modlitwa za Sudan. Dzięki temu będziecie na bieżąco informowani, co dzieje się w tym niespokojnym kraju - a właściwie dwóch. Adamie, dobra robota, powodzenia!

Sudan Południowy, ustami swego ministra spraw zagranicznych, ogłosił 6 grudnia, że złożył w Radzie Bezpieczeństwa ONZ skargę na Sudan Północny. Dotyczy ona utrzymującej się obecności wojsk północy na terenie przygranicznego miasta Jau. Armia Południa ostrzega, że obce wojska w jej terytorium nie będą dłużej tolerowane. Mamy więc do czynienia z.

Centrum Inicjatyw Międzynarodowych | Blog stowarzyszenia

Spraw zagranicznych

Kulminacja wydarzenia miała miejsce w czwartek, gdy to przewieziono nas do Brukseli. W budynku Rady Europejskiej spotkali się ‘ministrowie’ by sfinalizować negocjacje i uchwalić Konkluzje oraz niezbędne decyzje. W atmosferze skandalu (!), gdy oto minister UK zarządził przerwę by „porozmawiać na osobności z Francją”, tj. za plecami innych państw, w tym tych również zasiadających w RB ONZ jako członkowie niestali, dowiedzieliśmy się o zielonym świetle od Rosji i Chin ws. militarnej operacji wymuszania pokoju w Sudanie Pd. „KAIROS”, na którą zgodę wyraził wcześniej sam prezydent kraju. Ciężar operacji wzięły na siebie Francja, w odwodzie miały pomagać UK i… maleńka Słowenia (sic!:). Wsparcie lotnicze należało do European Air Transport Command z siedzibą w Eindhoven (Holandia), której jak najmniejszy udział (z powodu kryzysu i ostatnich zmian na wewnętrznej scenie politycznej) był ostro negocjowany przez moją ekipę. Porozumieliśmy się także ad. organizacji zakrojonej na szeroką skalę cywilnej misji reformującej system bezpieczeństwa (policja, wojsko) Sudanu Pd. EUSEC, a Komisja.

pomagamy9lo - Onet.pl Blog

     Tak, te święta są dla mnie inne. Nie jestem sama przy tym stole, myślę o tych, którzy nie mają nawet pojęcia o moim istnieniu. Nie chcę popadać w paranoję, nie zbawię świata, nie pomogę wszystkim, nie próbuję nawet. Ale myślę, myślę, myślę…

http://www.misje.salezjanie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1294&Itemid=179

Te dzieci w Sudanie nie będą miały świąt.

Prasowe fakty

    Że jest w stanie wojny z Sudanem. Przyczyną wybuchu wojny, według rządu w Ndżamenie, było wspieranie przez rząd w Sudanie czadyjskich rebeliantów, którzy niedawno napadli na przygraniczne, czadyjskie miasto Adre, zabijając 100 ludzi. Ponadto Czad oskarża sudańską milicję o napadnie na terytorium Czadu, rabowanie i palenie wsi. Rząd w Ndżamenie wezwał obywateli do przygotowań na wypadek sudańskiej agresji.
  • w misji pokowej biorze udział polska armia (1 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała rozmieszczenie sił pokojowych w Darfurze - ogarniętej konfliktem prowincji Sudanu).
21:36, boski.tomasso , Polityka
Link Dodaj komentarz »
Darfur (Sudan)
  • W sudańskim Darfurze od czterech lat trwa ludobójstwo.
  • Walka między arabskimi wojownikami Dżandżawidami, a niearabskimi mieszkańcami tego rejonu.
  • Starcia nasiliły się zwłaszcza od roku 2004.
  • Rząd Sudanu zdominowany.

...earl grey z cytryną...

Fpiły!!
Julka: To je wyjmij!
Fotel: BUM!  PSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS!

Usłyszałem przytłumiony huk a potem głośne syczenie:)
No i teraz dalsza część rozmowy 4-latki z 6-latkiem:

Julka: Zepsułeś go!
Chłopiec nr 1: Topra, otkupię ci ko, nie martf się.
Julka: Ale gdzie?
Chłopiec numer 2: Ja fiem kcie! Na pasenie jest takich pełno!

Hehe


skomentuj (2)


Łapię coraz mniej 2009-03-12 22:56:40

Dziś janina ochojska namawiała mnie żebym budował z nią studnie w Sudanie dla murzynów.
W sumie na wakacje, czemu nie. Możnaby się do Sudanu przejechać. Ot, egzotyka.
Napaliłem się na podróż życia, myślę sobie: polowanie na jagulara, spierdalanie przed oszalałym nosorożcem, zdechnięcie z pragnienia na pustyni, a tu okazuje sie że ja mam tylko smsa wysłać bo do Sudanu jedzie tylko wyżej wymieniona i pieniądze ewentualnych naiwniaków jak ja.

Oburzyło Was moje spojrzenie na sprawę?

Oglądam czasem travel&living, Discovery i Planete.

Śledzę oczami kamery życie w murzyńskiej wiosce w Sudanie na.

Blog narodowego konserwatysty - Onet.pl Blog

Nawet dobrze złożyło.
Bo przy okazji milczeniem skomentowałem głupotę:
1. JE Donalda Tuska, który jak się okazało ćpał sobie dawno temu marihuanę.
2. Serbów, którzy wybrali Partię Demokratyczną, a tym samym uznali Kosowo.
3. Szkoły, gdzie w jednej klasie na gazetce pod hasłem: "Ważne dni maja" pominięto drugi i trzeci dzień tego miesiąca.
Ale teraz miarka się przebrała.
Od zawsze byłem zwolennikiem rekolonizacji Afryki. Murzyni jak dostają władzę do swoich rąk, to od razu robią anarchię.
Tak właśnie było w Afryce.
I jest nadal.
Na przykład w Czadzie, czy Sudanie.
Uchodźcy z Darfuru, których nie chcą w Sudanie, uchodzą do Czadu, gdzie napadają na nich opłaceni przez Sudan najemnicy, a lotnictwo sudańskie jeszcze dobija.
Czy byłoby to możliwe, gdyby Sudan był nadal kolonią anglo-egipską, a Czad francuską?
Nigdy.
Jednak ONZ nie wiadomo czemu nie chce przekazać tych państw ich właścicielom, a wysyła tam zbędne kontyngenty.
A wystarczyła by jedna, dwie dywizje, wzmocnione plutonem pancernym, i mielibyśmy spokój.
Nad Ndżameną powiewała by flaga Francji, nad Chartumem- Egiptu i Wielkiej Brytanii, i bandyci byliby pacyfikowani.

Sudan darfur

hrabiatom

Jest ku trzeciemu, a nie ku pierwszemu przypadkowi ;P

______________________________________

Pozytywnie zaskoczyła mnie wiadomość, iż znana aktorka Mia Farrow, jest bardzo mocno zaangażowana w pomoc cierpiącym ludziom w Darfurze. Widziałem program na CNN , gdzie ta (budząca od tej chwili moją sympatię) aktorka bez ogródek opowiedziała co myśli na temat "wielkich" przywódców naszego świata, którzy pomimo tego, iż wiedzą co się dzieje w Sudanie (patrz moje poprzednie notki) okazują się być materialistycznymi snobami.
Tak więc za te słowa, należą się tej Pani brawa co najmniej takie jakie się należą naszym piłkarzom za wygraną z Czechami ;)