O czym chcesz poczytać na blogach?

Successful

detunedradio blog

Strona główna

Californication
Hell, you do it to yourself, you do
And that’s what really hurts


Jedyną myślą, jaką wyniosłam z dzisiejszego wykładu z amerykańskiej to „life is boring”. I nie, żeby mi się na nim wybitnie nudziło (kartki płoną, kobieta tak szybko slajdy zmienia, a poza tym, gdyby się tak wsłuchać…), ale dlatego, że w końcu któryś z tych amerykańskich „highly successful writers” okazał się właśnie highly successful. I nie ze względu na swój zadziwiająco zajebisty dorobek, którego prawdopodobnie nigdy nie miał (naprawdę… nie wiem, co ludzie widzą w literaturze amerykańskiej), ale ze względu na jeden niewinny wiersz, w którym to podmiot liryczny („wymiot liryczny” może bardziej) rzuca kilkakrotnie, że życie jest nudne, literatura jest nudna, a on sam nie posiada żadnych inner sources w których mógłby jakąkolwiek pasję odnaleźć. Wreszcie któryś z nich się przyznał.
Tytułu nie pamiętam. O, ironio, nazwiska autora też nie.

Nie wiem dlaczego tak jest, ale staje się to już tradycją na miarę bożonarodzeniowego drzewka na.

Blog Coach 'a

“The earnings potential of a career in sales is great, but great sales people are few.

The great sales people I have known over the years have some things in common. They know their product. They really believe in their product, and their company. They are confident, but not arrogant. They are knowledgeable, but not know-it-alls. They don’t bluff their way through, if they don’t know, they admit it, and bring the ones who do. They are motivated, but not pushy. They are self-disciplined. They set goals. They manage their time well. They do their homework and research the needs of their clients. They don’t come off as a peddler, but as a consultant. They genuinely want to help their clients, and make them successful. They under-promise, and over-deliver. They do what they say they will do. They have good attention to detail. They make things happen within their own company to meet customer needs. They know how to sell not only their customers, but they sell inside their own company to insure that their customers are taken care of by the inside support people. They worry less about the size of the order, and more about meeting the needs of the customer, and thereby penetrating deeper and deeper into the clients company. If you get in front of the right clients, you will make enough sales, and the dollars will take care of themselves. They create reasons to get in front of their clients, again, and again. They solve their customers problems..

andzia-sweetheart - Onet.pl Blog

Nie potrafię kochać. Nie potrafię nienawidzić. Nie potrafię milczeć. Nie potrafię krzyczeć. Nie potrafię być sobą. Nie potrafię inną być. Nie potrafię umrzeć. Nie potrafię żyć. Nie potrafię się poddać. Walczyć nie mam sił. Wszystkie moje marzenia rozpłynęły się jak dym. W to co wierzyłam nikt nie wierzył już. Jeszcze żywy człowiek- ale martwy już. Nie potrafię żyć bez marzeń i słów...Jeszcze żywy człowiek -ale martwy już :(

The reason we're successful darling? My overall charisma, of course!

oj niefajnie jest być dziewczęciem...ostatnio nie mam na nic czasu i to nawet lepiej chyba jak sie nie myśli za dużo ;] a ja ostatnio chodze spać nad ranem ,mam since pod oczami i ciągle gdzieś sie spieszę...ale lubie takie tempo! fajnie tak jak wszystko sie kręci:) jutro może pójdziemy do M7? a może na karaoke? a dziś kolejna próba...a potem czytanie z psychologii o swiadomości i umyśle <oj nie wiem, nie wiem po co mi to?...>a w piatek śpiewamy o 18.00 :) to jeszcze nie na 100% ale pewnie taa... i bedzie gicior-bo to bedzie nasz pierwszy poważny koncert :D i pewnie bedziemy w strojach!i.

juesej at ownlog '06

juesej at ownlog '06

32,000 studentow, 1 samorzad.


Link 11.03.2009 :: 07:48 Komentuj (3)
Moj start i poczatek kampani wyborczej :)
250 slow - brief statement

Dear Fellow Students,

Creating successful international programs is more of a provocative challenge than ever before, but together we can do it. I am an independent candidate for the Director of Intercultural Affairs position. I am an International Business student who spent my first year at Warsaw University in Poland and then transferred to San Jose State University. I speak five languages because of my studies in different countries.

My name is Tomasz Kolodziejak; I understand that pronouncing my last name might puzzle your mind, but I believe that this is another reason why I would like to serve as a Director of Intercultural Affairs.

I first enrolled at San Jose State as an international student, then became a full time student, who is fully involved in the student activities. I began my participation with the “March for Higher Education” in Sacramento, which was organized to oppose the California State University budget cuts. I screamed, shouted and signed petitions to stop the California government from terminating the budget, and increasing the fees in our schools.

I continue to learn.