O czym chcesz poczytać na blogach?

Stan wojenny

Mirosław Domińczyk

W “SL” znowu daje o sobie znać Głębocki, pisze paszkwil o M i Zbyszku. Świetlica, nowy, starszy gruby pan z dużym nosem, pochodzi z Ostrowca, siedzi już 5 miesięcy. Klawisze biją więźniów, odgrywają się za okres przed stanem wojennym, wówczas była “odwilż”, teraz są bezkarni, biją na korytarzu, wszystkich, którzy im wcześniej “podskakiwali”. Podobno wyszedł Rębosz i jeszcze ktoś. Obiad: ryż z mlekiem i kapuściana. Dziś mija 3.

Skonka Leszek - Onet.pl Blog

Żadnej wiarygodności. Podobnie dokumenty archiwów
zagranicznych. Rozsądęk nakazuje, by tę kontrowersyjną sprawę
rozwiązać w kraju, bo dotycza ona Polaków, a nie Gorbaczowa,
Tatcher ... By osądzić sprawiedliwie sprawców stanu wojennego trzeba
również oskarżyć tych , którzy ten stan sprowokowali, wręcz wymusili
go. Sierpniowa Umowa z Rządem obowiązywała obie strony. Jeden z
warunków tej Umowy stwierdzał , że nowy związek pracowniczy nie
Sfinansowały władze miasta, a ściśle Muzeum Miejskie Wrocławia. W spotkaniu uczestniczyły osoby , zarówno te które brały udział w manifestacjach, jak i te które tylko kibicowały lub przyczepiają sie dziś do działających w stanie wojennym. Nie byłoby w tym spotkaniu nic nadzwyczajnego, gdyby nie pewien fragment przemówienia przywódczy SW. dra Kornela Morawieckiego. Wyraził sie on jednoznacznie, że celem protestów SW. była walka z komunizmem, a nie realizacja jakiś.

7 dni – prawdziwe wyzwanie to poznać Świat

Magazynów, a część w stronę placu drzewnego. Przed kopalnią ludzie rzucali pieniędzmi po burtach czołgów. Wołali do żołnierzy, bo myśleli, że ci w mundurach to Rosjanie. Pluli na nich….

To były pierwsze strzały w stanie wojennym.

Dziewięciu zabitych w Wujku

16 grudnia 1981 r. to był najtragiczniejszy dzień stanu wojennego. Przeciwko strajkującym górnikom katowickiej kopalni Wujek wysłano ponad dziesięć kompanii milicji, sześć kompanii.

Skibą w Łeb - bloog.pl

Wskazać nie tylko datę tego wydarzenia, ale także zrozumieć, jakie miało znaczenie. Tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę odsyłam do licznych publikacji historycznych na ten temat. Poniżej opracowany przeze mnie Słowniczek Stanu Wojennego. Jego hasła z pewnością przybliżą zainteresowanym atmosferę tamtych czasów i w skrócie wyjaśnią podstawowe pojęcia z czasów, gdy generał Jaruzelski był pokazywany w telewizji częściej niż dzisiaj.

 

Bojkot telewizji  – jedyny naprawdę udany strajk w stanie wojennym prowadzony przez aktorów. Wielu znanych aktorów odmówiło występów w telewizji (były wówczas tylko dwa kanały telewizyjne oba kontrolowane i cenzurowane przez władze) na znak protestu przeciwko.