O czym chcesz poczytać na blogach?

Sobieski

Niezależna Gazeta Obywatelska w Opolu

Czambuły tatarskie. Dysponując zaledwie 3000 jazdy pobił kilkudziesięciotysięczne wojska tatarskie, uwalniając 44 000 ludzi z jasyru. 11 listopada 1673 r. odniósł świetne zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem. Ocaleć miało zaledwie 4000 z 30 000 żołnierzy wroga. Chwała w polu i triumf po tym zwycięstwie nad Turkami przyniósł mu sławę w świecie i koronę Polski. Gdy 10 listopada 1673 r. zmarł król Michał Korybut Wiśniowiecki, szlachta na sejmie elekcyjnym, jedynie przy sprzeciwie części posłów litewskich, wybrała 21 maja 1674 r. na jego następcę Jana Sobieskiego. Znaczną rolę w elekcji odegrała Marysieńka, żona Sobieskiego. Sobieski uzyskał 3 450 głosów elektorskich szlachty. Koronacja Jana Sobieskiego odbyła się w Krakowie, w dniu 2 lutego 1676 r. w katedrze wawelskiej. Parę królewską koronował prymas i biskup gnieźnieński Andrzej Olszowski. Po ceremonii odbył się sejm koronacyjny(rozpoczął się 4 lutego w sobotę), który formalnie kończył koronację.

Król Jan III Sobieski kolejny raz rozgromił Turków 12 września 1683 r., kiedy to w błyskawicznym tempie (400 km w 8 dni) pomaszerował na odsiecz Wiedniowi. Jako król, zreformował wojsko, był mecenasem kultury i budowniczym m.in. pałacu w Wilanowie. Zmarł 17 czerwca 1686 r..

petrus blog

Trochę później przybędzie do nas popularny zespół „Trzecia Godzina Dnia”. A począwszy od 10 września można będzie uczestniczyć w piątkowych kolażach muzycznych, organizowanych co dwa tygodnie.
MDK poszukuje rozwiązań, aby imprezy proponowane widzom były jak najtańsze. Zamierza rozplanować je tak, aby ich częstotliwość była optymalna i nie nadwerężała nikogo finansowo. Każda grupa odbiorców będzie mogła uczestniczyć w trzech ważniejszych imprezach w miesiącu, przychodząc na koncert, spektakl teatralny i kabaret.
PIOTR JACKOWSKI

petrus 2004-09-08 21:08:32
skomentuj (0)


Piotr Jackowski: SOBIESKI NA WYSTAWIE
Jan III Sobieski jest postacią związaną z dzielnicą Stalowej Woli – Rozwadowem. To on wydał przywilej, na mocy którego powstało ówczesne miasto. Czasy życia i działalności władcy obrazuje wystawa, którą otwarto w stalowowolskim Muzeum Regionalnym. Zachęcam do przeczytania tekstu opowiadającego o tej ekspozycji.
Portrety, militaria, dokumenty...

SOBIESKI NA WYSTAWIE

Wystawę „Rzeczpospolita w czasach Jana III Sobieskiego” można oglądać w stalowowolskim Muzeum Regionalnym. – Pretekstem do jej zorganizowania były związki władcy z.

blog radia sobieski - info - bloog.pl

Głosuj
21B.A.R Na Biesiada Przyjdz 22 Głosuj
22Feet Po Co Ci Ta Nudelkula 8 Głosuj
23Karpowicz A Kuku 15 Głosuj
24Akcent Dlaczego to tak 10 GłosujWykonawca:
Tytuł:
Wyślij propozycje


Podziel się:
Trackback: http://bloog.pl/id,2970472,trackback

komentarze (1) | dodaj komentarz | Trackbacki (1)

odejście

wtorek, 19 lutego 2008 10:57
W dniu dzisiejszym prezenter greg opuścił ekipę radia sobieski


Podziel się:

Jan Heweliusz

Jan Heweliusz ur. 28 stycznia 1611 w Gdańsku, zm. 28 stycznia 1687 w Gdańsku) – astronom i konstruktor instrumentów naukowych.

Miał on dwie partnerki Katarzynę Rebeschke Elżbietę Koopman. Jego rodzice mieli na imię Abraham Hewelke, Kordula Hecker.

Był browarnikiem i radnym miasta Gdańska oraz astronomem królewskim Władysława IV i Jana III Sobieskiego, dotowany był także przez króla Francji Ludwika XIV.

Heweliusz był absolwentem gimnazjum w Gdańsku, gdzie astronomią zainteresował go Piotr Krüger. Studiował potem przez rok prawo w Lejdzie.

W latach 1632–43 podróżował do Szwajcarii, Londynu i Paryża, gdzie poznał wielu astronomów – wśród nich Pierre'a Gassendi. W 1634 wrócił do Gdańska. W 1639 poświęcił część majątku rodzinnego na budowę własnego, największego w owym.

Witwicka Blog - Onet.pl Blog

Mężów postrzegano jako zamach na męską wolność i przemilczano je wstydliwie (by nie rzec lekceważąco) w oficjalnej historiografii. Studia Witwickiej nad udomowieniem mężów mają więc charakter jak najbardziej pionierski.

W każdej epoce odnaleźć możemy budujące przykłady udomowienia mężów typowych oraz nietypowych, przykłady godne naśladownictwa, ale nie brak też przykładów niepowodzeń i porażek na tym polu. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm najbardziej reprezentatywnym. Nieudaną próbę udomowienia męża nietypowego prześledzimy na przykładzie Penelopy i Odysa, zaś pomyślne udomowienie męża typowego – na przykładzie Marysieńki i Jana Sobieskich.

Penelopa i Odys. Udomowienie męża nietypowego.

Odys przez wiele lat skutecznie unikał udomowienia go przez Penelopę. Młodziutka żona, której brak było doświadczenia w rozpoznawaniu mężów typowych i nietypowych, próbowała udomowić go metodami tradycyjnymi. Kiedy Odys zorientował się, co mu grozi, uciekł przed Penelopą i przed udomowieniem wprost na wojnę trojańską, na której zresztą dobrze się bawił całe dziesięć lat. Ale kiedy wojna się skończyła, Odys ani myślał wracać do domu, błąkał się więc przez następne dziesięciolecie od jednej przygody do drugiej, zstępował do piekieł, uganiał się za.