O czym chcesz poczytać na blogach?

Secesja

Ciągle w drodze

Zołnierza radzieckiego, a także Belvederu, który kryje w sobie największe dzieło Klimta – Pocałunek

(więcej na ten temat w mojej relacji z listopadowej wyprawy do wiednia) .

Tagi: belvedere schonbrunn karlskirche
00:40, awangardastyle , Austria
Link Dodaj komentarz »
Dzień 2, Wiedeń 6 lipca 2010;

 Muzeum Quarter, Secesja, Nascht Markt, Karltzplatz, Burghgarten, Albertina, Prater

Z samego rano po śniadanku ruszyliśmy Metrem do dzielnicy muzeów, wysiadają pod Pod narodowym teatrem. Gmach w którym mieści się teatr jesnnaprawdę urzekający. Z pod budynku przespacerowaliśmy się na plac Mari Teresy gdzie oko Marysieńki czuje obserwuje przechodniów z wiekiego fotela usadowionego przodem do heldenplatzu. Po jej prawej stronie znajduje się Kunstch Historisches Muzeum, czyli muzeum zawierające wszystkie zbiory historyczne zebierane przez lata w rodzinie Habsburgów, udostepnione podczas panowania Franciszka Józefa. Po.

haft krzyżykowy i inne hobby ,może ...myśli - Onet.pl Blog

Paryskim okresie jego twórczości, utożsamiany był nie raz z pojęciem Art Nouveau. Płynność, dekoracyjność linii budujących postaci ludzi, rośliny, ornament oraz typ pięknej, wyidealizowanej kobiety, najczęściej o bujnych, długich włosach stanowiły jego nieomylnie rozpoznawalne elementy.    Bardzo lubię secesję,jej roślinne motywy ,a szczególnie charakterystyczne portrety dam.Secesja – styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany domodernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i.

Odkrywając Śląsk

Domek loretański, franciszkanie w Głogówku, Głogówek, Jasminum, Matka Boska Loretańska, zabytki Głogówka, zamek w Głogówku

Głogówek, miasto nieznanych niezwykłości

19/11/2011

Wspomnienia z podróży rowerowej do Pragi, część 1, dzień 2.

Drugiego dnia, po opuszczeniu Województwa Śląskiego, pierwszym miastem jakie zwiedzamy jest Głogówek. Wjeżdżamy do miasta…

Przy drodze prowadzącej do centrum widzimy budynek przypominający mały neogotycki zamek. Naprzeciwko niego stoją secesyjne kamienice. Secesja jest cudna ze swej natury. Nie ma potrzeby dodatkowo się nad nią rozwodzić.

Secesja stoi niestety po tej zacienionej stronie ulicy, toteż trudno zrobić jej odpowiednio świetliste zdjęcia. Ale jak wyżej – maszkarony, motywy roślinne, w tym liście kasztanowca nieodmiennie przypominające piszącej te słowa barierkę, którą zaprojektował Stanisław Wyspiański dla Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.

Jest niedzielne przedpołudnie. Z rynku widzimy dwie wieże kościelne. Szybka decyzja – idziemy do kościoła po prawej. Podświadomie trafiliśmy do.

POETA PROWINCJONALNY

a k t

 

Tagi: akt akwarela kobieta
16:02, joanna2909 , MOJE OBRAZY
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 grudnia 2011
neosecesja
neosecesja
 
Tagi: akt kobieta
16:17, joanna2909 , MOJE OBRAZY
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 grudnia 2011
neosecesja
neosecesja
 
 
Tagi: akt kobieta Secesja
20:07, joanna2909 , MOJE.

Alternatywny przewodnik po Pradze

Zbudowany w latach 1912 – 1913, kiedy kubizm był już na dobre brany pod uwagę przy projektowaniu, choć do końca swojej ‘ery’ budził kontrowersje. Tak było i w przypadku tego projektu.

Ciekawa jest postać projektanta budynku. Autorstwo przypisuje się architektowi Emilowi Králíčkowi, choć nie jest to pewne. Budynek stawiała firma Matěja Blechy. Králíček pracował tam od roku 1903 jako specjalista od fasad, ale najczęściej pozostawał anonimowy, nawet jako szefprojektant. Tak mogło być i w tym przypadku. Autor projektował elementy dekoracyjne fasad najpierw w stylu roślinnym, potem przeszedł do geometrycznej secesji i moderny. W tym okresie zaczął także wykorzystywać elementy kubistyczne, łącząc je ze starszymi.

Dom Diamant to mix kubizmu, secesji i purystycznej moderny – tak należałoby to ocenić.

Wracając na moment do Králíčka, bo to niezwykle ciekawa postać. Autorstwo jego projektów ocenia się często według typowego stylu, typowej kreski na rysunkach. Czemu ich nie podpisywał? W ogóle niewiele o nim wiadomo – w 1922 założył własną firmę projektową i budowlaną. W 1930 popełnił samobójstwo, nie zostawiając po sobie wielu ‘dowodów’ działalności twórczej.

O tym, jak.

art folie |ärt fôˌli|

art folie |ärt fôˌli|

historia sztuki dla początkujacych

galeria on-line – secesja w sztuce europejskiej i Młoda Polska

Skomentuj »

 

kliknij, aby otworzyć galerię sztuki secesji w Europie i Młodej Polski

Written by artfolie

12/05/2009 @ 19:54

Napisane w miscellaneous

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi